Šéf evropských lidovců exkluzivně pro INFO.CZ: Buď bude Evropa bezpečná, anebo nebude vůbec | info.cz

Články odjinud

Šéf evropských lidovců exkluzivně pro INFO.CZ: Buď bude Evropa bezpečná, anebo nebude vůbec

23. března tohoto roku se Arnaud Beltrame stal evropským hrdinou. Statečný čin francouzského četníka se musí stát impulzem pro nás všechny, abychom pracovali na bezpečnosti v Evropě. Od Trèbes po Berlín, Paříž, Barcelonu, Nice, Manchester nebo Brusel, teroristé neznají hranice a všichni mají jednoho společného nepřítele: a sice náš evropský způsob života, píše v exkluzivním komentáři pro INFO.CZ šéf evropských lidovců (EPP) v Evropském parlamentu Manfred Weber. Do EPP patří i české strany KDU-ČSL a TOP 09.

Teroristé se infiltrují do Evropy, jejich sítě nenávisti a násilí jsou již zde. A přitom dobře vědí, že svoboda bez bezpečnosti je nemyslitelná. V reakci na toto obecné nebezpečí musí Evropa odpovědět se vší rozhodností a pragmatismem. 

Vedle nezbytných úkolů jako je prevence a boj proti radikalizaci, musí být účinná evropská bezpečnostní politika založena na třech pilířích: zlepšení boje proti terorismu, posílení spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti a lepší kontrola našich vnějších hranic. 

Evropská unie musí pomoci k zefektivnění výměny informací mezi příslušnými útvary v členských státech tím, že usnadní tvorbu společných a interoperabilních spisů, harmonizuje legislativu boje proti terorismu a sjednotí metodiky pro shromažďování a analýzu údajů. Nejprve však musíme posílit stávající orgány, jako je Europol. Musíme také podpořit vývoj a systematické využívání technologických inovací - například nástroje pro rozpoznávání obličeje a biometrie. Síť národních policejních sborů a zpravodajských služeb by měla pomoci sledovat naši infrastrukturu, zejména ta místa, která jsou nejvíce ohrožena chemickým, biologickým nebo jaderným útokem.

Musíme stát jako jeden proti teroristům a jednat společně, od prevence až k jejich potírání. 

Druhou oblastí je kybernetická bezpečnost. Během několika příštích let Evropa vytvoří digitální jednotný trh pro téměř 500 milionů lidí. Jde o obrovskou příležitost pro nové inovace, pracovní místa a zvýšení ekonomické prosperity, spolu s tím se ale rozšíří pole působnosti potenciálních zločinců. Proto potřebujeme od samého počátku vysoké standardy v oblasti kybernetické bezpečnosti, zejména musíme investovat do boje proti počítačové kriminalitě prostřednictvím vysoce kvalitních technologií a dobře vyškolených odborníků. 

A konečně, bezpečnost našeho kontinentu bude zajištěna posílením kontroly našich hranic. Migrační krize není dočasným tématem, pro nás všechny je dlouhotrvající výzvou. Abychom mohli odrazit potenciální zločince a teroristy, musíme přesně vědět, kdo všechno vstupuje do Evropy. Evropská pohraniční a pobřežní stráž musí být proto posílena, aby se stala účinnou, samostatnou silou pro ochranu hranic. Stálý sbor o 10 000 lidech musí být navýšen. Dále musíme posílit hraniční kontrolu a zlepšit výměnu údajů, abychom zastavili zločince nebo ekonomické migranty, kteří již byli odmítnuti z Evropy. Pro efektivnější řízení v případě návratů potřebujeme evropský příkaz k navracení, který by pomohl zabránit azylové turistice do Evropy. Pokud byl žadatel o azyl odmítnut v jednom členském státě, měl by mít jiný členský stát právo učinit totéž. 

V době zvýšené hrozby terorismu, počítačové kriminality a celosvětové migrační krize musí mít Evropa efektivnější ochranu. Poslanci Evropské lidové strany usilují o společné a efektivní řešení pro naši budoucnost. Je nám totiž jasné: buď bude Evropa bezpečná anebo nebude žádná Evropa. 

Autor je předseda poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu. Jejím členy jsou i česká KDU-ČSL a TOP 09. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud