Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf evropských lidovců exkluzivně pro INFO.CZ: Buď bude Evropa bezpečná, anebo nebude vůbec

Šéf evropských lidovců exkluzivně pro INFO.CZ: Buď bude Evropa bezpečná, anebo nebude vůbec

23. března tohoto roku se Arnaud Beltrame stal evropským hrdinou. Statečný čin francouzského četníka se musí stát impulzem pro nás všechny, abychom pracovali na bezpečnosti v Evropě. Od Trèbes po Berlín, Paříž, Barcelonu, Nice, Manchester nebo Brusel, teroristé neznají hranice a všichni mají jednoho společného nepřítele: a sice náš evropský způsob života, píše v exkluzivním komentáři pro INFO.CZ šéf evropských lidovců (EPP) v Evropském parlamentu Manfred Weber. Do EPP patří i české strany KDU-ČSL a TOP 09.

Teroristé se infiltrují do Evropy, jejich sítě nenávisti a násilí jsou již zde. A přitom dobře vědí, že svoboda bez bezpečnosti je nemyslitelná. V reakci na toto obecné nebezpečí musí Evropa odpovědět se vší rozhodností a pragmatismem. 

Vedle nezbytných úkolů jako je prevence a boj proti radikalizaci, musí být účinná evropská bezpečnostní politika založena na třech pilířích: zlepšení boje proti terorismu, posílení spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti a lepší kontrola našich vnějších hranic. 

Evropská unie musí pomoci k zefektivnění výměny informací mezi příslušnými útvary v členských státech tím, že usnadní tvorbu společných a interoperabilních spisů, harmonizuje legislativu boje proti terorismu a sjednotí metodiky pro shromažďování a analýzu údajů. Nejprve však musíme posílit stávající orgány, jako je Europol. Musíme také podpořit vývoj a systematické využívání technologických inovací - například nástroje pro rozpoznávání obličeje a biometrie. Síť národních policejních sborů a zpravodajských služeb by měla pomoci sledovat naši infrastrukturu, zejména ta místa, která jsou nejvíce ohrožena chemickým, biologickým nebo jaderným útokem.

Musíme stát jako jeden proti teroristům a jednat společně, od prevence až k jejich potírání. 

Druhou oblastí je kybernetická bezpečnost. Během několika příštích let Evropa vytvoří digitální jednotný trh pro téměř 500 milionů lidí. Jde o obrovskou příležitost pro nové inovace, pracovní místa a zvýšení ekonomické prosperity, spolu s tím se ale rozšíří pole působnosti potenciálních zločinců. Proto potřebujeme od samého počátku vysoké standardy v oblasti kybernetické bezpečnosti, zejména musíme investovat do boje proti počítačové kriminalitě prostřednictvím vysoce kvalitních technologií a dobře vyškolených odborníků. 

A konečně, bezpečnost našeho kontinentu bude zajištěna posílením kontroly našich hranic. Migrační krize není dočasným tématem, pro nás všechny je dlouhotrvající výzvou. Abychom mohli odrazit potenciální zločince a teroristy, musíme přesně vědět, kdo všechno vstupuje do Evropy. Evropská pohraniční a pobřežní stráž musí být proto posílena, aby se stala účinnou, samostatnou silou pro ochranu hranic. Stálý sbor o 10 000 lidech musí být navýšen. Dále musíme posílit hraniční kontrolu a zlepšit výměnu údajů, abychom zastavili zločince nebo ekonomické migranty, kteří již byli odmítnuti z Evropy. Pro efektivnější řízení v případě návratů potřebujeme evropský příkaz k navracení, který by pomohl zabránit azylové turistice do Evropy. Pokud byl žadatel o azyl odmítnut v jednom členském státě, měl by mít jiný členský stát právo učinit totéž. 

V době zvýšené hrozby terorismu, počítačové kriminality a celosvětové migrační krize musí mít Evropa efektivnější ochranu. Poslanci Evropské lidové strany usilují o společné a efektivní řešení pro naši budoucnost. Je nám totiž jasné: buď bude Evropa bezpečná anebo nebude žádná Evropa. 

Autor je předseda poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu. Jejím členy jsou i česká KDU-ČSL a TOP 09. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744