Udělejme sanitární kordon kolem politické korektnosti, ne voličů. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Udělejme sanitární kordon kolem politické korektnosti, ne voličů. Komentář Petra Holce

Po Dánsku, Finsku, Nizozemsku, Německu a Itálii do určité míry uspěla protiimigrační a euroskeptická strana i ve volbách ve Švédsku, baště politické korektnosti. Tamní Švédští demokraté získali téměř 18 procent hlasů, což by jim mělo přinést 63 křesel v 349členném parlamentu. Někteří politici i novináři teď mluví o „sanitárním kordonu“, který kolem nich chtějí vytvořit. Přitom právě díky sanitárnímu kordonu politické korektnosti, z níž se dávno stala hloupost, slaví nejen Švédští demokraté takové volební úspěchy.

Nechci Švédským demokratům říkat populisté. Populista – a teď si pomáhám politickou korektností sám – je samozřejmě Tomio Okamura, protože jen zneužívá strach z migrace v zemi, do níž takřka žádní migranti z Iráku, Afghánistánu nebo Tuniska nechtějí. Nejspíš je sem bude brzy muset sám pašovat a pak ve svých Nezávislých novinách psát o tom, jak se nelegální migrace rozmáhá i u nás. V Dánsku, Nizozemsku a poslední dobou i Itálii či Německu ale má část obyvatel migrantů celkem dost.

A můžeme do této řady přidat právě i Švédsko. Nechtít, aby vám někdo zapálil auto, vykradl byt nebo se místo tradičních volnočasových aktivit – napadá mě třeba stavba vánočních betlémů – organizoval ve zločineckém gangu, nebývalo znakem populismu. Bývalo to automatické. My novináři jsme si ale tak trochu zvykli říkat populisti všem, co nechtějí euro, masovou migraci nebo „bio“ v nádrži auta.

V Německu dokonce zašla politická korektnost tak daleko, že je podle tamních médií populista skoro každý, kdo nesouhlasí s vládou. Někteří si naivně myslí, že to dělají v zájmu demokracie, což je samozřejmě ironie: s vládou média souhlasí hlavně v totalitách, s nimiž mají i v Německu jistou zkušenost. Nějakou dobu tam byly politicky korektní i koncentráky, protože lidi „osvobozovaly prací“. Nic ale ve skutečnosti nepomáhá populistům výrazněji než všechny možné sanitární kordony.

Dokud totiž můžou o problémech jen mluvit, mají problém jiní. Podívejte se na Opravdové Finy, ukázkovou definici toho, čemu dnes říkáme „pravicoví populisti“. Tahle ekonomicky levicová a sociálně i kulturně konzervativní strana ve volbách získala téměř 20 procent hlasů, jakmile ale vstoupila do vlády a musela problémy i řešit, rozpadla se. A podobně si „brexitem“ zavařili i britští Konzervativci.

K jejich oblíbené konzervativní tradici dlouho patřilo o „brexitu“ mluvit. Pak ho ale najednou ke svému překvapení skutečně spustili a podívejte se na ten mazec. V bohaté Británii teď kvůli tomu vyzývají lidi i k hromadění zásob jídla. Snad proto chce Česko „po anglicku“ z EU vyvést Okamura, jehož předchozí banda jménem Úsvit se dokázala rozpadnout i v opozici. „Moravák z Tokia“ byl vždycky o krok napřed. Nejspíš doufá, že bychom se pak všichni nahrnuli do jeho obchodu s japonskými potravinami.

Sanitární kordony prostě nefungují, protože nikdy nemůžete udělat sanitární kordon kolem lidského myšlení. Dlouhá století zkoušela církev udělat sanitární kordon kolem homosexuality, až dnes nejvíc řeší pedofilní skandály svých homosexuálních kněží. Sanitární kordon dělali v Itálii i kolem Mattea Salviniho, až je z něj vicepremiér. A i on teď vidí, že jen mluvit o migraci je něco jiného, než ji ve skutečnosti muset řešit.

S hlasitým křikem na Twitteru, jak jinak, nejdřív migrantům zavřel přístavy, pak je ale zase některým lodím otevřel. I on rychle zjistil, že házet lidi do moře sice může mafie, pro vládu je to ale složitější. Zatím mu ale přinejmenším vděčíme za to, že demaskoval pokrytectví francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten vyzval Italy k přijetí migrantů, zatímco sám drží zavřenou italsko-francouzskou hranici i francouzské přístavy. Politická korektnost par excellence!

A taky skvělé sousto pro všechny „populisty“. Vymazat z oficiální politiky hlas téměř pětiny těch, kdo přišli k volbám, jak teď znovu zkouší ve Švédsku, demokracii nezachrání. Místo Švédských demokratů by tam měli sanitární kordon natáhnout kolem politické korektnosti, právě jí totiž vděčí za výsledky posledních voleb. Nikdo totiž fakt nepotřebuje Okamuru a spol., aby viděl, že problémy nezmizí tím, že se o nich prostě jen nebude mluvit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud