Weber je lídrem evropských lidovců do eurovoleb naprosto zaslouženě. Komentář europoslance Zdechovského | info.cz

Články odjinud

Weber je lídrem evropských lidovců do eurovoleb naprosto zaslouženě. Komentář europoslance Zdechovského

Novým lídrem, tzv. „spitzenkandidatem“, evropských lidovců se stal zcela oprávněně Manfred Weber z bavorské CSU. Vyhrál nikoliv proto, že je Němec, ale protože byl prostě lepší. A to v hodně směrech. V komentáři přímo z finských Helsinek, kde před malou chvíli proběhla volba, o tom píše český europoslance Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Důvod první: Dokázal si dlouhodobě budovat pozici politika, který neupřednostňuje své politické zájmy před dohodou celku. Mohl už na jaře roku 2016 být předsedou Evropského parlamentu. Ale nakonec se rozhodl vsadit na Itala Antonia Tajaniho, který mu jeho podporu ve vyjednávání vrátil jasnou podporou na spitzenkandidáta. Férovost Webera ocenili podporou i Španělé, Portugalci, Francouzi, Poláci a další delegace. 

Důvod druhý. Pokud by totiž Alexander Stubb nebo někdo další opravdu seriózně uvažovali o kandidatuře, nenechali by svou kandidaturu na poslední moment. Weber na své kandidatuře systematicky poslední dva roky pracoval. Jezdil po kampaních, navštěvoval kongresy stran a hovořil se šéfy jednotlivých zemí. To bohužel Stubb neudělal a udělat nemohl. Do září o něm téměř nikdo nic nevěděl. 

Důvod třetí. Alex Stubb je určitě přemýšlivý a charismatický politik. Ale například v diskuzích o řešení migrace nebo při diskuzi o potřebných změnách ve fungování EU, mu prostě chyběly zkušenosti. Když Weber mluvil o migraci, tak mluvil o tom, jak ji chce řešit. Nezlehčoval argumentaci států střední a východní Evropy. 

Důvod čtvrtý. Řada novinářů psala o tom, že bude hrát při volbách velkou roli, že Weber je větší konzervativec a Stubb větší liberál. To podle mě ale nemělo žádnou roli. Řada kolegů, kteří patří do liberálního křídla EPP, volilo Manfreda Webera. Hlavní důvod byl ten, že Weber prostě působil jako obyčejný chlap, který odpovídal přímo a jasně. Na nic si nehrál, nic nepřeháněl. Mluvil stručně, ale jasně. 

INFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseINFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseautor: INFO.CZ

Weber má teď šest měsíců na to přesvědčit státy Evropské unie, že bude tvrdý a rozhodný lídr, který umí najít léky na nemoci Evropské unie. Pokud se mu to podaří, bude příští šéf Evropské komise člověk, který bude Čechům rozumět, jako žádný předseda Evropské komise nikdy předtím. 

Autor komentáře je český europoslanec zvolený za KDU-ČSL, která je členem Evropské lidové strany.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud