Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Weber je lídrem evropských lidovců do eurovoleb naprosto zaslouženě. Komentář europoslance Zdechovského

Weber je lídrem evropských lidovců do eurovoleb naprosto zaslouženě. Komentář europoslance Zdechovského

Novým lídrem, tzv. „spitzenkandidatem“, evropských lidovců se stal zcela oprávněně Manfred Weber z bavorské CSU. Vyhrál nikoliv proto, že je Němec, ale protože byl prostě lepší. A to v hodně směrech. V komentáři přímo z finských Helsinek, kde před malou chvíli proběhla volba, o tom píše český europoslance Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Důvod první: Dokázal si dlouhodobě budovat pozici politika, který neupřednostňuje své politické zájmy před dohodou celku. Mohl už na jaře roku 2016 být předsedou Evropského parlamentu. Ale nakonec se rozhodl vsadit na Itala Antonia Tajaniho, který mu jeho podporu ve vyjednávání vrátil jasnou podporou na spitzenkandidáta. Férovost Webera ocenili podporou i Španělé, Portugalci, Francouzi, Poláci a další delegace. 

Důvod druhý. Pokud by totiž Alexander Stubb nebo někdo další opravdu seriózně uvažovali o kandidatuře, nenechali by svou kandidaturu na poslední moment. Weber na své kandidatuře systematicky poslední dva roky pracoval. Jezdil po kampaních, navštěvoval kongresy stran a hovořil se šéfy jednotlivých zemí. To bohužel Stubb neudělal a udělat nemohl. Do září o něm téměř nikdo nic nevěděl. 

Důvod třetí. Alex Stubb je určitě přemýšlivý a charismatický politik. Ale například v diskuzích o řešení migrace nebo při diskuzi o potřebných změnách ve fungování EU, mu prostě chyběly zkušenosti. Když Weber mluvil o migraci, tak mluvil o tom, jak ji chce řešit. Nezlehčoval argumentaci států střední a východní Evropy. 

Důvod čtvrtý. Řada novinářů psala o tom, že bude hrát při volbách velkou roli, že Weber je větší konzervativec a Stubb větší liberál. To podle mě ale nemělo žádnou roli. Řada kolegů, kteří patří do liberálního křídla EPP, volilo Manfreda Webera. Hlavní důvod byl ten, že Weber prostě působil jako obyčejný chlap, který odpovídal přímo a jasně. Na nic si nehrál, nic nepřeháněl. Mluvil stručně, ale jasně. 

INFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseINFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseautor: INFO.CZ

Weber má teď šest měsíců na to přesvědčit státy Evropské unie, že bude tvrdý a rozhodný lídr, který umí najít léky na nemoci Evropské unie. Pokud se mu to podaří, bude příští šéf Evropské komise člověk, který bude Čechům rozumět, jako žádný předseda Evropské komise nikdy předtím. 

Autor komentáře je český europoslanec zvolený za KDU-ČSL, která je členem Evropské lidové strany.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232