Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z nechtěné Popelky horké téma: Dvojí kvalita a (ne)fungování vnitřního trhu. Komentář europoslankyně Sehnalové

Z nechtěné Popelky horké téma: Dvojí kvalita a (ne)fungování vnitřního trhu. Komentář europoslankyně Sehnalové

Na možné rozdíly ve složení výrobků, které se v rámci vnitřního trhu EU prodávají pod stejnou značkou, obalem a marketingem, upozornila poprvé spotřebitelská organizace ze Slovenska již před sedmi lety. Postupem času se z nechtěné Popelky, kterou se odmítaly zabývat Evropská komise, spotřebitelské organizace a o výrobcích samotných nemluvě, stalo horké politické zboží. 

Jako symboliku rozdělené Evropy, se kterou je potřeba definitivně skoncovat, dvojí kvalitu odsoudil předseda Komise Jean-Claude Juncker a lídři zemí V4 téma tlačili na agendě jednání ministerských předsedů v Evropské radě. 

Zákazník, který se dosud musel spokojit s kuřecím separátem ve své oblíbené masové konzervě, však zatím mnoho důvodů k radosti nemá. Našlo se sice pár výrobců, kteří dosavadní dělení spotřebitelů na různé kategorie přetavili v komparativní výhodu a oznámili sjednocení receptur, chcete-li, směrem k západním standardům. Z řady jednání, která dlouhodobě vedu se zástupci výrobců a prodejců potravin a spotřebního zboží, je však patrné, že ochota měnit zaběhnuté je minimální. Našeho zákazníka známe sami nejlépe a víme, co chce. Na můj dotaz, proč lidé z českého příhraničí jezdí pravidelně za nákupy do Německa, a proč si lidé nechají dovážet prací prášky na objednávku, jsem však zatím uspokojivou odpověď nedostala. 

Úkolem politiků není předepisovat výrobcům, co mají vyrábět, a už vůbec ne radit lidem, co jíst nebo kupovat. Nad rozdílnou kvalitou zboží, které zákazníka naláká na systematicky budovanou značku, ale rukou mávnout nelze. Výhody, které přináší hospodářským subjektům přístup na celoevropský trh, znamenají také odpovědnost vůči zákazníkovi. Pro devět z deseti Čechů je podle průzkumu dozorového orgánu rozdílná kvalita značkového zboží problém. Je na čase, aby si to producenti začali uvědomovat. 

Pokud chtějí výrobci spotřebitelům vyjít vstříc a přizpůsobit výrobek například místním chutím, jak často argumentují, měli by o tom na obalu jasně informovat. Nevěříte, že mají Češi odlišnou chuť? Pak máte právo se sami rozhodnout, jestli o pozměněný výrobek stojíte. Za zcela nedůstojnou pak považuji optimalizaci kvality s ohledem na tzv. cenová očekávání spotřebitelů.

Prodávat na vnitřním trhu výrobky, které spotřebitel může snadno vnímat jako identické, se záměrně jiným složením, je klamání spotřebitele. Navrhuji proto v Evropském parlamentu pozměnit směrnici o nekalých obchodních praktikách. Ne proto, aby limonáda chutnala všude stejně, ale aby nad sebou nepoctivci cítili reálnou možnost trestu, pokud nebudou jednat fér. Jedná se také o důležité gesto směrem k občanům z nových členských států, že vedle přiznání problému existuje i ochota jej řešit. Pokud se tak nestane, důvěra ve společný evropský trh dostane další citelnou ránu. 

Olga Sehnalová
 

Autorka je europoslankyně za ČSSD a zpravodajka Evropského parlamentu k tématu dvojí kvality značkových výrobků na vnitřním trhu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744