Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zachraňme včelaře aneb Peníze na med v Evropském parlamentu. Komentář europoslankyně Dity Charanzové

Zachraňme včelaře aneb Peníze na med v Evropském parlamentu. Komentář europoslankyně Dity Charanzové

Med je pro řadu z nás docela běžnou potravinou. A včela hmyz, před kterým je třeba mít se na pozoru podobně jako před vosou. My Češi jsme ale s trochou nadsázky národem včelařů, v Evropě určitě patříme v tomto ohledu k těm nejaktivnějším. A tak se určitě i mezi čtenáři tohoto sloupku najdou tací, kteří ví, že kvalitní med na našem stole vůbec není samozřejmostí, a že by se možná spíše včely měly mít na pozoru před lidmi.

Jsme to my, kdo v mnoha ohledech ohrožujeme jejich existenci. A jsme to ale také my, kdo by dramatické vymírání včelstev pocítil víc než citelně. Přes tři čtvrtiny výroby potravin v Evropě totiž na opylování včelami přímo závisí. I proto se včely dostaly na plénum Evropského parlamentu. A proto také doufám, že budeme na včelaře pamatovat i v dalším rozpočtu EU od roku 2020 lepší podporou jejich práce. Rozhodně je to potřeba. 

Už samotný fakt, že je med třetím nejčastěji padělaným produktem na světě, ukazuje, o jak rozsáhlý problém se jedná. I na tak dobře střežený trh, jako je ten evropský, se dostává až pětina pančovaného medu, který je buď různě doslazován, nebo jinak upravován, případně domícháván medem, který nepochází z evropských úlů a včelstva jsou například léčena u nás zakázanými antibiotiky.

Není žádným tajemstvím, že největším dovozcem medu do EU je Čína, a tak si myslím, že i v tomto případě je na místě jednak zvýšená kontrola všech dovážených medů, jednak také prošetření cen, za které se k nám med dostává. Čínský med je totiž mnohdy o polovinu levnější než ten evropský, a tak je na místě otázka, zda je možné takové částky dosáhnout bez dotovaného státního hospodaření či jiných dumpingových praktik. 

Nekalá konkurence, nejrůznější škůdci i nemoci, některé chemikálie a praktiky používané v zemědělství, změna klimatu a zhoršování stavu životního prostředí. To je výčet problémů, s nimiž se dnes včelaři potýkají. Proto by na podporu včelstev měla lépe pamatovat i Společná zemědělská politika. O tom, jak bude vypadat, které obory a jak bude podporovat EU po roce 2020, se rozhoduje už dnes. Proto je tato otázka mimořádně aktuální. Zatím v tomto směru Evropská komise příliš štědrá není, na včelařství myslí jen 0,0003 % z celého rozpočtu zemědělských dotací.

Komise by ale v novém období měla pamatovat nejen na velké produkce, ale i na mikropodniky a malé a střední firmy. 

Pro nás spotřebitele, kteří si chceme koupit kvalitní med nejen u svého známého včelaře, ale i v nejbližším supermarketu, je pak podstatné, abychom se jednak zbavili matoucích značení medu vyráběného z různých směsí, kde není možné se dopátrat, odkud produkt vlastně je, případně v jakém poměru v něm jsou zastoupeny medy s různých končin světa. Mnohem přísnější podmínky pro značení medu mají už i v Argentině či Mexiku. 

Druhou věcí je pak důslednější kontrola. Ta nám dnes zkrátka chybí, a zde zdůrazňuji, že mluvím o medu ze třetích zemí, tedy nikoli o tom, který produkují evropští včelaři. Použití lepších metod, zvýšení frekvencí kontrol i možných sankcí za porušení pravidel, posouzení některých dovozů z hlediska nekalých praktik – to vše je možné a já pevně věřím, že k tomu v rámci zachování evropského včelařství brzo dojde. 


Autorka je česká europoslankyně (ANO/ALDE), místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh (IMCO) a náhradnice ve Výboru pro mezinárodní obchod (INTA).

Dita Charanzová

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1