Nečekaný důsledek brexitu: Poslanci můžou zapomenout na únorové prázdniny | info.cz

Články odjinud

Nečekaný důsledek brexitu: Poslanci můžou zapomenout na únorové prázdniny

Kvůli „výjimečné“ situaci v britském parlamentu přijdou jeho členové o původně plánované desetidenní únorové prázdniny. Tak interpretují britská média dnešní prohlášení Andrey Leadsomové, která v dolní komoře parlamentu organizuje vládní agendu. Leadsomová řekla, že vláda aktuálně nemá v plánu spuštění formálního procesu pro přerušení parlamentní schůze.

Podle dřívějších plánů měli mít poslanci volno od 15. do 24. února. Pokud však má Británie vystoupit z Evropské unie na základě podmínek dohodnutých s Bruselem, budou muset kromě samotné „rozvodové dohody přijmout také šest zásadních zákonů, v nichž by vláda zakotvila rozluku s Unií v různých oblastech. Do stanoveného data brexitu přitom zbývá už jen 57 dní.

„Při této výjimečné schůzi a s ohledem na významná rozhodnutí, která tento týden (Dolní) sněmovna učinila, je zcela na místě, abych sněmovnu informovala, že v tuto chvíli nepočítáme s předložením usnesení pro dohodnutí únorové přestávky. Sněmovna tudíž možná bude muset dále zasedat, aby pokročila s klíčovými úkoly, které před ní stojí,“ řekla Leadsomová.

Zrušení zimních prázdnin pro poslance už dříve předpovídali novináři. „Poslanci se budou muset obejít bez lyžování,“ poznamenal dnes na twitteru Harry Cole z nedělníku Mail on Sunday.

„Skutečnost, že se přestávka neuskuteční, ukazuje, že činíme všechny dostupné kroky, abychom zajistili, že 29. březen bude datem našeho vystoupení (z EU),“ řekl listu Financial Times (FT) vládní mluvčí. Leadsomová dnes vyjádřila přesvědčení, že legislativa spojená s odchodem z Unie bude připravená včas. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt však jen o několik hodin dříve ve vysílání BBC uvedl, že brexit by při schválení dohody na poslední chvíli mohl být odložen, protože „bychom mohli potřebovat čas navíc na schválení klíčových opatření“.

Topol Show - banner

FT naznačuje, že zrušení prázdnin poslanců má za současného napětí kolem brexitu i jiný než čistě praktický rozměr. „Nemůžeme si dovolit, aby se objevily fotografie poslanců na lyžařských svazích nebo při odpočinku na pláži, prostě by to vytvářelo špatný dojem,“ cituje list nejmenovaného vlivného člena Konzervativní strany.

Leadsomová dnes také Dolní sněmovně předestřela program pro příští týden a někteří komentátoři si všímají, že v něm nefigurují žádné návrhy zákonů. „Mimořádné. Vůbec žádné vládní zákony ve sněmovně příští týden, ať už o brexitu nebo o čemkoli jiném. Naprostá paralýza potvrzena,“ napsal na twitter editor politického zpravodajství v bulvárním listu The Sun Tom Newton Dunn.

„Ale dobrá zpráva je, že v pondělí uvidíme 'obecnou rozpravu o sportu ve Spojeném království'. Páni,“ dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud