Články odjinud

Nejistá budoucnost italské vlády. 5 nástrah, které mohou položit Conteho kabinet

Nejistá budoucnost italské vlády. 5 nástrah, které mohou položit Conteho kabinet

Období těžkých zkoušek čeká na italskou vládu. Ta sice u veřejnosti zůstává populární, není však jisté, jestli přežije do zimy. Třecích ploch mezi koaličními formacemi Hnutí pěti hvězd a Liga severu je mnoho. A do hry promlouvají i některé staré známé tváře z předchozích let.

Italská vláda zůstává u voličů populární. Strany tvořící koalici, tedy populistické Hnutí pěti hvězd a krajně pravicovou Ligy severu, podporuje podle srpnového průzkumu necelých 60 procent Italů.

Nejtěžší zkoušky, ale na kabinet premiéra Giuseppe Conteho teprve čekají. „Pokud přežijeme září, vláda pokračuje, jinak…“ nechal ministr vnitra a šéf Ligy severu Matteo Salvini budoucnost vlády otevřenou.

Server Politico shrnul pět důležitých bodů, od nichž se bude osud kabinetu odvíjet. Mezi nimi přitom chybí migrace, která je zvláště pro české publikum nejviditelnějším tématem, s nímž si italský kabinet spojuje.

Rozpočet a ekonomika

Italský rozpočet musí být schválený do půlky října. Právě plán příjmů a výdajů na další rok se ukazuje jako zásadní problém pro soužití Hnutí pěti hvězd a Ligy. Jejich předvolební sliby by stály 65 až 125 miliard euro, což si Řím v současné finanční kondici nemůže dovolit. Veřejný dluh země je druhý nejvyšší po Řecku.

Itálii navíc hrozí zhoršení ratingu. Agentury by rozhodnutí měli ohlásit během měsíce. Pokud by k tomu došlo, situace bude ještě komplikovanější, jelikož si Itálie bude na trzích půjčovat za vyšší úroky. Ekonomika jihoevropské země vyvolává obavy z opakování krize z roku 2011. Ty ještě zhoršily současné problémy Turecka. Salvini by mohl potíží využít k dalším útokům na Evropskou unii. Už dříve prohlásil, že deficit v maximální výši 3 procent HDP, který EU vyžaduje, není mantrou.

Infrastruktura

Ožehavé téma zvláště po zřícení mostu v Janově, které stálo život 39 lidí. Hnutí pěti hvězd rekonstrukci mostu dlouho blokovalo. Stejně tak nechce dávat peníze na stavbu vysokorychlostní železnice mezi Turínem a francouzským Lyonem nebo plynovodu Trans-Adriatic Pipeline, jenž by snížil závislost Evropy na ruském plynu. Liga severu má opačný názor, který podpořil na schůzce s Contem také americký prezident Donald Trump.

Spor o ocelárnu

Dalším problémem je ocelárna v Tarantu, která je největší v Evropě. Od roku 2015 je pod státním dozorem. Soud tehdy rozhodl, že musí přestat poškozovat životní prostředí, což znamená její úpravy nebo úplné zavření. Továrnu chce od současného vlastníka skupiny Ilva převzít společnost Arcelor Mittal. Zákonnost prodeje ale zpochybňuje Hnutí pěti hvězd. V případě, že by prosadilo svou, ocelárna zřejmě skončí a s ní zmizí i 14 tisíc pracovních míst v oblasti, která má s nezaměstnaností problém již nyní.

Zkouška Berlusconim

V posledních týdnech se objevují známky rozepří mezi Salvinim a někdejším italským premiérem Silviem Berlusconim. Berlusconiho strana Forza Italia je přitom dlouhodobým partnerem Ligy a spolu vládnou v šesti italských regionech. Oba muži vedou spor například o Salvinim navrženého nového šéfa televize Rai Marcella Foa, který je silně prokremelsky a protievropsky orientovaný. Parlament Foovo jemenování zamítl, což mělo za následek, že se Liga rozhodla v regionálních volbách kandidovat bez Berlusconiho partaje. Není přitom zřejmé, zda se pro volby do Evropského parlamentu znovu spojí.

Vzestup starých tváří

Někdejší premiér Matteo Renzi vyhlíží návrat na výsluní. V rozhovoru na Facebooku se nechal slyšet, že „se září a říjnu bude bavit“. Odkazoval se přitom především na vyšetřování ohledně finančních manipulací představitelů Ligy s veřejnými penězi. Zakladatel krajně pravicové formace Umberto Bossi byl loni odsouzen za zpronevěru stovek tisíc eur a Liga musela zaplatit takřka 49 milionů eur. Před měsícem navíc vrchní soud rozhodl o zabavení finančních prostředků a dalších aktiv strany. Salvini odmítá, že by došlo k jakémukoli pochybení. „Není známo, jak bylo s penězi nakládáno, kým a kdy,“ dodal.

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud