Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejistá budoucnost italské vlády. 5 nástrah, které mohou položit Conteho kabinet

Nejistá budoucnost italské vlády. 5 nástrah, které mohou položit Conteho kabinet

Období těžkých zkoušek čeká na italskou vládu. Ta sice u veřejnosti zůstává populární, není však jisté, jestli přežije do zimy. Třecích ploch mezi koaličními formacemi Hnutí pěti hvězd a Liga severu je mnoho. A do hry promlouvají i některé staré známé tváře z předchozích let.

Italská vláda zůstává u voličů populární. Strany tvořící koalici, tedy populistické Hnutí pěti hvězd a krajně pravicovou Ligy severu, podporuje podle srpnového průzkumu necelých 60 procent Italů.

Nejtěžší zkoušky, ale na kabinet premiéra Giuseppe Conteho teprve čekají. „Pokud přežijeme září, vláda pokračuje, jinak…“ nechal ministr vnitra a šéf Ligy severu Matteo Salvini budoucnost vlády otevřenou.

Server Politico shrnul pět důležitých bodů, od nichž se bude osud kabinetu odvíjet. Mezi nimi přitom chybí migrace, která je zvláště pro české publikum nejviditelnějším tématem, s nímž si italský kabinet spojuje.

Rozpočet a ekonomika

Italský rozpočet musí být schválený do půlky října. Právě plán příjmů a výdajů na další rok se ukazuje jako zásadní problém pro soužití Hnutí pěti hvězd a Ligy. Jejich předvolební sliby by stály 65 až 125 miliard euro, což si Řím v současné finanční kondici nemůže dovolit. Veřejný dluh země je druhý nejvyšší po Řecku.

Itálii navíc hrozí zhoršení ratingu. Agentury by rozhodnutí měli ohlásit během měsíce. Pokud by k tomu došlo, situace bude ještě komplikovanější, jelikož si Itálie bude na trzích půjčovat za vyšší úroky. Ekonomika jihoevropské země vyvolává obavy z opakování krize z roku 2011. Ty ještě zhoršily současné problémy Turecka. Salvini by mohl potíží využít k dalším útokům na Evropskou unii. Už dříve prohlásil, že deficit v maximální výši 3 procent HDP, který EU vyžaduje, není mantrou.

Infrastruktura

Ožehavé téma zvláště po zřícení mostu v Janově, které stálo život 39 lidí. Hnutí pěti hvězd rekonstrukci mostu dlouho blokovalo. Stejně tak nechce dávat peníze na stavbu vysokorychlostní železnice mezi Turínem a francouzským Lyonem nebo plynovodu Trans-Adriatic Pipeline, jenž by snížil závislost Evropy na ruském plynu. Liga severu má opačný názor, který podpořil na schůzce s Contem také americký prezident Donald Trump.

Spor o ocelárnu

Dalším problémem je ocelárna v Tarantu, která je největší v Evropě. Od roku 2015 je pod státním dozorem. Soud tehdy rozhodl, že musí přestat poškozovat životní prostředí, což znamená její úpravy nebo úplné zavření. Továrnu chce od současného vlastníka skupiny Ilva převzít společnost Arcelor Mittal. Zákonnost prodeje ale zpochybňuje Hnutí pěti hvězd. V případě, že by prosadilo svou, ocelárna zřejmě skončí a s ní zmizí i 14 tisíc pracovních míst v oblasti, která má s nezaměstnaností problém již nyní.

Zkouška Berlusconim

V posledních týdnech se objevují známky rozepří mezi Salvinim a někdejším italským premiérem Silviem Berlusconim. Berlusconiho strana Forza Italia je přitom dlouhodobým partnerem Ligy a spolu vládnou v šesti italských regionech. Oba muži vedou spor například o Salvinim navrženého nového šéfa televize Rai Marcella Foa, který je silně prokremelsky a protievropsky orientovaný. Parlament Foovo jemenování zamítl, což mělo za následek, že se Liga rozhodla v regionálních volbách kandidovat bez Berlusconiho partaje. Není přitom zřejmé, zda se pro volby do Evropského parlamentu znovu spojí.

Vzestup starých tváří

Někdejší premiér Matteo Renzi vyhlíží návrat na výsluní. V rozhovoru na Facebooku se nechal slyšet, že „se září a říjnu bude bavit“. Odkazoval se přitom především na vyšetřování ohledně finančních manipulací představitelů Ligy s veřejnými penězi. Zakladatel krajně pravicové formace Umberto Bossi byl loni odsouzen za zpronevěru stovek tisíc eur a Liga musela zaplatit takřka 49 milionů eur. Před měsícem navíc vrchní soud rozhodl o zabavení finančních prostředků a dalších aktiv strany. Salvini odmítá, že by došlo k jakémukoli pochybení. „Není známo, jak bylo s penězi nakládáno, kým a kdy,“ dodal.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1