„Nejlepší přátelé vás varují, probuďte se,“ vzkázal Mayové Rutte. S Junckerem řešila, kdy bude brexit | info.cz

Články odjinud

„Nejlepší přátelé vás varují, probuďte se,“ vzkázal Mayové Rutte. S Junckerem řešila, kdy bude brexit

Evropská komise předpokládá, že Británie odejde z EU podle plánu 29. března. Dnešní schůzku předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Egyptě mluvčí EK označila za "dobrou a konstruktivní". Také uvedla, že pracovní jednání s Londýnem chce Brusel ukončit do březnového summitu EU.

"Dohodli se na nutnosti uzavření pracovní schůzky do summitu EU 21. března," řekla dnes ke schůzce Mayové s Junckerem mluvčí komise. Uvedla také, že v úterý budou v Bruselu jednat britský ministr pro brexit Steve Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem. Mayová se snaží EU přesvědčit k úpravě dohody s EU, aby prošla v britském parlamentu. EU se ale k otevření jednání o otevření textu dohody staví odmítavě.

Mayová, která je doma pod sílícím tlakem, dnes hovořila o brexitu s Junckerem na okraj summitu EU s arabskými zeměmi v egyptském Šarm aš-Šajchu. Mluvila též s kancléřkou Angelou Merkelovou, jíž podle agentury Bloomberg zopakovala, že odklad brexitu není řešením.

Britská premiérka hovořila v Egyptě i s nizozemským premiérem Markem Ruttem, který poté uvedl, že Británie podle něj směřuje k brexitu bez dohody. "Vaši nejlepší přátelé vás varují. Probuďte se. Tohle je realita," uvedl Rutte, který postup Británie v jednání označil za "náměsíčný".

Podle některých komentátorů Mayová ale hraje o čas s tím, že hrozba brexitu bez dohody přiměje britské poslance její dohodu s EU schválit. V neděli premiérka oznámila, že odloží hlasování o dohodě plánované na 27. února a že tak učiní do 12. března, tedy pouhých 17 dní před očekávaným odhcodem země z EU. Oznámení o odkladu vyvolalo kritiku labouristické opozice i podnikatelů, jimž vadí nejistota kolem odchodu země z EU.

Odkladu brexitu v případě neschválení dohody britským parlamentem je otevřeno mimo jiné Dánsko či Rakousko. "Věřím, že každý by byl flexibilní, nikdo nechce, aby Británie odešla z EU neřízeným způsobem," řekl dnes novinářům dánský premiér Lars Lokke Rasmussen. Také rakouský kancléř Sebastian Kurz se domnívá, že bez dohody by "bylo dobré" brexit odložit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud