Německá AfD rozpoutala boj proti učitelům, kteří ji kritizují. Vyzývá žáky, aby na vyučující donášeli | info.cz

Články odjinud

Německá AfD rozpoutala boj proti učitelům, kteří ji kritizují. Vyzývá žáky, aby na vyučující donášeli

Učitelé nemají právo zmiňovat před žáky vlastní politické názory a už vůbec ne kritizovat pravicovou populistickou stranu Alternativa pro Německo. V tomto duchu se nese nový projekt AfD, ve kterém partaj vyzývá žáky německých škol, aby takové vyučující nahlásili prostřednictvím anonymního online formuláře. Kontroverzní iniciativa v Německu okamžitě vyvolala vlnu pobouření.

Německá AfD se rozhodla zatočit s učiteli, kteří populistickou stranu před žáky kritizují. Zakládá proto internetový portál „Neutrální školy“ a vyzývají studenty, aby jeho prostřednictvím podávali anonymní stížnosti na vyučující, kteří podle nich porušují pravidla neutrality – prezentují ve třídách své politické názory a stranické preference. Udání na učitele by však měli posílat i v případě, že učitelé vystupují kriticky proti AfD.

Pilotní projekt strana spustila už v září v Hamburku, systém by však podle zástupců Alternativy pro Německo měl být zaveden v celé zemi. Na řadě by teď mělo být například Bavorsko a Sasko. Nejsilnější opoziční strana v Bundestagu přitom tvrdí, že její iniciativa má „posílit demokratický a svobodný diskurs“ ve školách, píše britský server The Guardian.

Proti novému portálu se v Německu okamžitě strhla vlna důrazné kritiky. Někteří němečtí politici plány AfD označují za praktiky používané v době nacismu a komunistické totality. Ředitel školy ve městě Geilenkirchen Uwe Böken pak online portál označil za „čisté udavačství“.

„Organizované donašečství je prostředkem diktatur,“ komentovala plány AfD německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová. „Pokud chce nějaká strana něco takového využívat, aby odhalila učitele, kteří jí nejsou nakloněni, a postavila je na pranýř, odhaluje mnoho o svém vlastním chápání demokracie,“ dodala v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Infografika dne: spokojenost se školami v EU

AfD však kritiku odmítá. Jak tvrdí člen jejího předsednictva Steffen Königer, straně nejde o donášení, ale o osvětu a zachování pestrosti názorů. Informování o tématech, jako je politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, změny klimatu, islamizace či Evropská unie, je totiž podle něj často jednostranné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud