Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německý plán vracet migranty u Rakušanů narazil: Nikdo s námi nemluvil, nic nevíme, zní z tamní vlády

Německý plán vracet migranty u Rakušanů narazil: Nikdo s námi nemluvil, nic nevíme, zní z tamní vlády

Německý plán, domluvený počátkem týdne v Berlíně jako kompromisní řešení domácího politického sporu o přístup k migraci, překvapil rakouskou ministryni zahraničí Karin Kneisslovou. Šéfka diplomacie nynější předsednické země EU to dnes řekla novinářům ve Vídni, kde bude o plánu na zřízení center u německo-rakouské hranice ve čtvrtek s kancléřem Sebastianem Kurzem jednat německý ministr vnitra Horst Seehofer.

"Zatím ani já ani jiní členové vlády nemáme přesnější informace. Nevíme, co přesně se věcí míní, jaký přístup k tomu bude mít německá vláda," komentovala dnes před novináři Kneisslová oznámený plán, kterým se německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů CDU Angela Merkelová snaží urovnat hluboký a vládu ohrožující spor s předsedou partnerské bavorské CSU a ministrem vnitra Seehoferem.

Německá kancléřka v pondělí souhlasila se zřízením tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud budou migranti registrovaní v jiných zemích EU rychle vraceni právě tam.

Detaily plánu by měl s rakouským kancléřem ve čtvrtek probrat právě Seehofer. Vídeň už ale varovala, že pokud by věc znamenala faktické uzavření hranic, přijme svá vlastní opatření.

Kneisslová poznamenala, že o novém vývoji zatím nehovořila se svými partnery v Itálii, předpokládá ale, že kancléř Kurz je kvůli této věci v kontaktu s italským premiérem Giuseppem Contem.

Rakouský ministr dopravy Norbert Höfer novinářům řekl, že v situaci, kdy by Německo svůj plán na hranicích s Rakouskem spustilo, je "logickou reakcí" jeho vlády start podobných opatření. "Jinak se staneme zemí, která se bude muset postarat o všechny, kdo tady uvíznou," řekl.

Také Höfer ve středu neskrýval, že rakouská vláda má kolem německých záměrů jen málo informací. Rakouský ministr dopravy dnes také - podobně jako tyrolský hejtman Günther Platter - upozornil, že případné kontroly v exponovaném brennerském průsmyku mezi Rakouskem a Itálií by se dotkly nejen nákladní dopravy, ale také velkého počtu turistů, včetně těch německých.

Migrační problematika bude podle představitelů rakouské vlády dominovat i neformálnímu jednání ministrů vnitra, které předsednictví koncem příštího týdne svolalo do Innsbrucku. Höfer dnes rakouský postoj shrnul slovy o potřebě výrazného zlepšení ochrany vnější hranice bloku, v čemž by všechny státy unie měly pomoci těm, které jsou v tomto ohledu nejvíce zasažené.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744