Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německý plán vracet migranty u Rakušanů narazil: Nikdo s námi nemluvil, nic nevíme, zní z tamní vlády

Německý plán vracet migranty u Rakušanů narazil: Nikdo s námi nemluvil, nic nevíme, zní z tamní vlády

Německý plán, domluvený počátkem týdne v Berlíně jako kompromisní řešení domácího politického sporu o přístup k migraci, překvapil rakouskou ministryni zahraničí Karin Kneisslovou. Šéfka diplomacie nynější předsednické země EU to dnes řekla novinářům ve Vídni, kde bude o plánu na zřízení center u německo-rakouské hranice ve čtvrtek s kancléřem Sebastianem Kurzem jednat německý ministr vnitra Horst Seehofer.

"Zatím ani já ani jiní členové vlády nemáme přesnější informace. Nevíme, co přesně se věcí míní, jaký přístup k tomu bude mít německá vláda," komentovala dnes před novináři Kneisslová oznámený plán, kterým se německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů CDU Angela Merkelová snaží urovnat hluboký a vládu ohrožující spor s předsedou partnerské bavorské CSU a ministrem vnitra Seehoferem.

Německá kancléřka v pondělí souhlasila se zřízením tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud budou migranti registrovaní v jiných zemích EU rychle vraceni právě tam.

Detaily plánu by měl s rakouským kancléřem ve čtvrtek probrat právě Seehofer. Vídeň už ale varovala, že pokud by věc znamenala faktické uzavření hranic, přijme svá vlastní opatření.

Kneisslová poznamenala, že o novém vývoji zatím nehovořila se svými partnery v Itálii, předpokládá ale, že kancléř Kurz je kvůli této věci v kontaktu s italským premiérem Giuseppem Contem.

Rakouský ministr dopravy Norbert Höfer novinářům řekl, že v situaci, kdy by Německo svůj plán na hranicích s Rakouskem spustilo, je "logickou reakcí" jeho vlády start podobných opatření. "Jinak se staneme zemí, která se bude muset postarat o všechny, kdo tady uvíznou," řekl.

Také Höfer ve středu neskrýval, že rakouská vláda má kolem německých záměrů jen málo informací. Rakouský ministr dopravy dnes také - podobně jako tyrolský hejtman Günther Platter - upozornil, že případné kontroly v exponovaném brennerském průsmyku mezi Rakouskem a Itálií by se dotkly nejen nákladní dopravy, ale také velkého počtu turistů, včetně těch německých.

Migrační problematika bude podle představitelů rakouské vlády dominovat i neformálnímu jednání ministrů vnitra, které předsednictví koncem příštího týdne svolalo do Innsbrucku. Höfer dnes rakouský postoj shrnul slovy o potřebě výrazného zlepšení ochrany vnější hranice bloku, v čemž by všechny státy unie měly pomoci těm, které jsou v tomto ohledu nejvíce zasažené.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232