Články odjinud

Neustoupíme! Itálie tvrdě prosazuje své zájmy. Hrozí, že kvůli uprchlíkům nepošle peníze do EU

Neustoupíme! Itálie tvrdě prosazuje své zájmy. Hrozí, že kvůli uprchlíkům nepošle peníze do EU

Itálie hodlá podle vicepremiéra Luigiho Di Maia vytrvat v tvrdém přístupu v otázce migrace i na dnešní schůzce vysokých představitelů několika zemí EU, která má jednat o přerozdělení asi 150 migrantů z lodi Diciotti. Ta kotví už čtvrtý den v sicilském přístavu a italská vláda odmítá nechat běžence vylodit, dokud jí státy neslíbí, že jí s nimi pomůžou. Di Maio už ve čtvrtek pohrozil zastavením příspěvků do unijní rozpočtu, pokud Brusel Itálii s migranty z lodi Diciotti nepomůže.

„Itálie zachránila už statisíce životů během několika předchozích let a ostatní země EU to neuznávají. Po pěkných slovech o solidaritě žádáme konkrétní činy,“ uvedl dnes italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi s odkazem na masový příliv migrantů z Afriky do Itálie přes Středozemní moře v posledních letech.

V Bruselu dnes mají jednat o situaci migrantů z lodě Diciotti zástupci desítky zemí, včetně Itálie, Malty, Řecka, Španělska, Německa, Francie a Rakouska. Už v červnu a v červenci pomohly některé země Itálii a také Maltě s migranty, kteří se vylodili v jejich přístavech. Nyní ale italská vláda povolila lodi v přístavu zakotvit, ale vylodit dovolila jen třem desítkám nezletilých a předtím asi 13 vážně nemocným.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini tento týden obvinil pětici zemí EU (Irsko, Německo, Malta, Portugalsko a Španělsko), že nesplnily svůj slib a nepřevzali část ze 450 migrantů, kteří se vylodili 16. července v sicilském přístavu Pozzallo a které slíbili převzít. Podle Salviniho svůj slib splnila dosud pouze Francie.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

Italská vláda, zejména vicepremiér Di Maio a ministr vnitra Salvini, prosazují už od června, kdy se ujali vlády, tvrdý přístup vůči migrantům ve Středomoří. První větší kauzou byl případ lodě Aquarius, která v červnu týden křižovala Středomoří, když ji odmítly Itálie a Malta, jejichž území bylo pro loď nejblíže. Loď se šesti stovkami běženců nakonec přijalo Španělsko.

Salvini v červnu oznámil, že jeho země nebude dále přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle něj nahrávají pašerákům migrantů z Afriky. Tvrdý přístup italské vlády mnozí kritizují s tím, že řada běženců utíká ze zemí konfliktů a tábory v Libyi, odkud vyplouvají na vratkých člunech, pro ně nejsou bezpečné.

Tvrdý Salviniho přístup k migraci ale přináší body jeho politické straně Liga, kterou by podle nynějších průzkumů volilo kolem 30 procent voličů, uvedl dnes server Euroactiv. V březnových volbách přitom tato strana získala 17,3 procenta hlasů.

Kvůli migrantům na lodi Diciotti zahájil tento týden prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio vyšetřování kvůli podezření z únosu, zatím proti „neznámému pachateli“. „Vyšetřují, zda ti, kteří se ilegálně dostali na loď, byli uneseni,“ komentoval vyšetřování Salvini.

720p 360p
„Nesmí nás prozradit pláč.“ Pašeráci krmí i nejmenší děti sedativy, jejich síť se profesionalizuje

 

Články odjinud