„Nevolte Piráty,“ vyzývá v šokujícím videu hlavní tvář strany v Evropě | info.cz

Články odjinud

„Nevolte Piráty,“ vyzývá v šokujícím videu hlavní tvář strany v Evropě

Pirátská strana přišla v noci na dnešek o jednu ze svých nejviditelnějších tváří. Jediná europoslankyně za Piráty Němka Julia Reda zveřejnila video, v němž oznámila, že je správné, aby lidé šli v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu volit, ale vyzvala je, ať nevolí Pirátskou stranu. Sama přitom ze strany podle svých slov vystoupila.

Reda až doposud patřila k hlavním tvářím odporu Pirátských stran po celé Evropě proti reformě autorského práva. Byla i jednou z hlavních tváří největších demonstrací proti takzvanému článku 13 reformy, která byla schválena v úterý. Zejména jí se podařilo do ulic dostat statisíce mladých Němců, přestože její úsilí nakonec nebylo úspěšné. 

Za prohlášením Redy stojí zatím nepodložená obvinění ze sexuálního obtěžování, kterého se měla dopustit dvojka na kandidátce do Evropského parlamentu německé Pirátské strany Gilles Bordelais, který byl před časem asistentem Redy. Německé europoslankyni vadí, že Bordelais na kandidátce nadále zůstává.

Čeští Piráti vyjádřili německé europoslankyni podporu. „Vzhledem k vyjádření orgánu Evropského parlamentu ohledně případu pana Gillese Bordelais plně podporujeme kroky německých Pirátů, kteří zahájili jednání o vyloučení pana Bordelaise z řad německé pirátské strany. Není pochyb o tom, že tento člověk významně poškozuje Piráty po celé Evropě a vzhledem k podezřením není vhodné, aby kandidoval do veřejné funkce. Bohužel, vzhledem k pravidlům německých voleb nelze žádného kandidáta po podání kandidátní listiny škrtnout,“ uvedli v prohlášení.

Volby do Evropského parlamentu: Vše podstatné najdete v našem speciálu>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud