Nezastavitelný Orbán: Maďarské volby má současná vládní koalice v kapse, naznačují průzkumy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezastavitelný Orbán: Maďarské volby má současná vládní koalice v kapse, naznačují průzkumy

Nezastavitelný Orbán: Maďarské volby má současná vládní koalice v kapse, naznačují průzkumy

Méně než dva týdny před parlamentními volbami v Maďarsku zůstávají favoritem hlasování strany současné vládní koalice pod vedením premiéra Viktora Orbána. Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury Nézöpont by volební svazek strany Fidesz a křesťanských demokratů podpořila nadpoloviční většina rozhodnutých voličů. Na druhém místě by skončila krajně pravicová strana Jobbik. Volby se konají v neděli 8. dubna.

Volební koalice Orbánovy strany Fidesz a Křesťanskodemokratické lidové strany (KDNP) vicepremiéra Zsolta Semjéna by podle průzkumu podpořilo 52 procent voličů, kteří se už rozhodli k volbám jít. Fidesz a výrazně menší KDNP společně vládnou již od roku 2010.

Na druhém místě by s 15 procenty hlasů podle průzkumu skončila krajně pravicová strana Jobbik, která v minulých volbách v roce 2014 získala téměř 21 procent hlasů a v končícím volebním období byla druhou nejsilnější opoziční stranou.

Třetí místo by s 11 procenty obsadila společná levicová kandidátka Maďarské socialistické strany (MSZP) a strany Dialog za Maďarsko (Párbeszéd). Po osmi procentech by získaly Demokratická koalice (DK) a ekologicky zaměřená strana LMP.

Pětiprocentní hranici by podle průzkumu institutu Nézöpont nepřekročilo hnutí Momentum, které vešlo ve známost především úspěšnou peticí, jíž dosáhlo stažení kandidatury Budapešti na pořádání letních olympijských her v roce 2024. Do parlamentu by se nedostala ani recesistická Strana dvouocasého psa, které chtějí svůj hlas dát dvě procenta voličů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.