Nová pravidla pro vstup do EU: Lidé ze zemí s bezvízovým stykem budou muset žádat o povolení | info.cz

Články odjinud

Nová pravidla pro vstup do EU: Lidé ze zemí s bezvízovým stykem budou muset žádat o povolení

Evropští poslanci dnes schválili nová pravidla pro občany třetích zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost Evropské unie. Tito občané tak budou muset před cestou do unie za poplatek přes internet požádat o povolení ke vstupu. Cílem opatření je vyhodnotit, zda žadatel není podle dosavadních záznamů napojený například na teroristické organizace a nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Systém, známý pod zkratkou ETIAS, bude využívat bezpečnostní databáze EU a Interpolu a funkční bude v roce 2021. Žádost o vstup si budou muset podat občané více než 60 zemí, s nimiž má unie bezvízový styk. Nové předpisy musejí ještě formálně schválit členské státy.

Ty nyní podle europoslance Tomáše Zdechovského díky jednotné databázi vědí pouze to, kdo žádá o vízum. "Doposud ale chyběly jakékoliv informace o více než 30 milionech cestujících (ze zemí) bez vízové povinnosti," uvedl Zdechovský.

Podle jeho kolegyně Dity Charanzové to představovalo bezpečnostní riziko. "Tato mezera se ukázala i v době vrcholící migrační vlny, stejně jako při debatě o lepší ochraně před teroristickými činy, k nimž v EU došlo," sdělila Charanzová.

Zdechovský v rozhovoru s ČTK dodal, že povolení pro vstup bude platit tři roky, podobně jako je tomu ve Spojených státech. "Povolení se ale dá kdykoli zrušit, jakmile se v příslušné databázi objeví nějaký záznam," uvedl poslanec.

Pravidla, která předloni navrhla Evropská komise, mají napomoci posílení vnitřní bezpečnosti, předcházení nedovolenému přistěhovalectví a ochraně veřejného zdraví. Podle komise také omezí zdržení na hranicích, neboť nový systém včas identifikuje osoby, které mohou v některé z uvedených oblastí představovat riziko. Stane se tak ještě předtím, než se tyto osoby dostanou na vnější hranice unie.

Letečtí a námořní dopravci budou muset před nástupem cestujících zkontrolovat, zda státní příslušníci třetích zemí, na něž se požadavek cestovního povolení vztahuje, platné cestovní povolení skutečně mají. Po třech letech od zavedení systému ETIAS se bude tato povinnost vztahovat i na mezinárodní autobusové dopravce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud