Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová pravidla pro vstup do EU: Lidé ze zemí s bezvízovým stykem budou muset žádat o povolení

Nová pravidla pro vstup do EU: Lidé ze zemí s bezvízovým stykem budou muset žádat o povolení

Evropští poslanci dnes schválili nová pravidla pro občany třetích zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost Evropské unie. Tito občané tak budou muset před cestou do unie za poplatek přes internet požádat o povolení ke vstupu. Cílem opatření je vyhodnotit, zda žadatel není podle dosavadních záznamů napojený například na teroristické organizace a nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Systém, známý pod zkratkou ETIAS, bude využívat bezpečnostní databáze EU a Interpolu a funkční bude v roce 2021. Žádost o vstup si budou muset podat občané více než 60 zemí, s nimiž má unie bezvízový styk. Nové předpisy musejí ještě formálně schválit členské státy.

Ty nyní podle europoslance Tomáše Zdechovského díky jednotné databázi vědí pouze to, kdo žádá o vízum. "Doposud ale chyběly jakékoliv informace o více než 30 milionech cestujících (ze zemí) bez vízové povinnosti," uvedl Zdechovský.

Podle jeho kolegyně Dity Charanzové to představovalo bezpečnostní riziko. "Tato mezera se ukázala i v době vrcholící migrační vlny, stejně jako při debatě o lepší ochraně před teroristickými činy, k nimž v EU došlo," sdělila Charanzová.

Zdechovský v rozhovoru s ČTK dodal, že povolení pro vstup bude platit tři roky, podobně jako je tomu ve Spojených státech. "Povolení se ale dá kdykoli zrušit, jakmile se v příslušné databázi objeví nějaký záznam," uvedl poslanec.

Pravidla, která předloni navrhla Evropská komise, mají napomoci posílení vnitřní bezpečnosti, předcházení nedovolenému přistěhovalectví a ochraně veřejného zdraví. Podle komise také omezí zdržení na hranicích, neboť nový systém včas identifikuje osoby, které mohou v některé z uvedených oblastí představovat riziko. Stane se tak ještě předtím, než se tyto osoby dostanou na vnější hranice unie.

Letečtí a námořní dopravci budou muset před nástupem cestujících zkontrolovat, zda státní příslušníci třetích zemí, na něž se požadavek cestovního povolení vztahuje, platné cestovní povolení skutečně mají. Po třech letech od zavedení systému ETIAS se bude tato povinnost vztahovat i na mezinárodní autobusové dopravce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744