Články odjinud

Nová španělská vláda: Sanchéz představí proevropský kabinet, poprvé v něm bude většina žen

Nová španělská vláda: Sanchéz představí proevropský kabinet, poprvé v něm bude většina žen

Nový španělský premiér Pedro Sánchez dnes vpodvečer představí králi Felipemu VI. členy a členky své vlády. Jednobarevný menšinový kabinet socialistů bude výrazně proevropský a bude v něm poprvé v historii země více žen než mužů. Uvádějí to dnes španělská média, která již zveřejnila většinu jmen Sánchezova týmu.

Sánchez se premiérem stal minulý týden poté, co parlament na návrh socialistů vyslovil nedůvěru konzervativní vládě Mariana Rajoye, jehož Lidovou stranu těžce zasáhly nedávné rozsudky v největší korupční kauze posledních desetiletí.

Vedením klíčového ministerstva zahraničí Sánchez pověřil jednasedmdesátiletého Josepa Borrella, který byl v letech 2004 až 2007 předsedou Evropského parlamentu a je zastáncem pokračování evropské integrace. Politik pocházející z Katalánska, který byl členem španělské socialistické vlády již před čtvrt stoletím, rovněž hlasitě zastává jednotu svého regionu se Španělskem. Jeho jmenování podle mnohých naznačuje, že Sánchez nemíní vyjít vstříc separatistickým snahám katalánských stran, které jej výměnou za slib otevřenějšího přístupu podpořily při sesazení Rajoye.

List El País s odvoláním na své zdroje napsal, že zveřejněná jména Sánchezovy vlády vzbudila v Bruselu pozitivní reakce. Kromě Borrella se to týká rovněž nové ministryně hospodářství Nadii Calviňové, která míří do Madridu z Bruselu, kde v posledních letech zastávala významné ekonomické posty v rámci Evropské komise.

Mezi další zajímavá jména patří dosavadní prokurátorka zvláštního španělského soudu Dolores Delgadová, která se ve funkci dlouhodobě zaměřovala na činnost radikálních islamistů ve Španělsku. Nyní se stane novou ministryní spravedlnosti. Post ministra vědy a inovací zase bude zastávat Pedro Duque, který před lety jako první španělský astronaut opakovaně vyrazil do vesmíru a krátce pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Ve vládě poprvé ve španělské historii zasedne více žen než mužů. Španělská média dosud zveřejnila jména devíti žen, které mají v kabinetu s očekávaným počtem 16 členů zasednout. Kromě spravedlnosti a hospodářství připadnou ženám resorty financí, práce a sociálních věcí, školství, regionálních záležitostí, životního prostředí, rovných příležitostí a veřejné správy.

Rajoy měl přitom v předchozí vládě pět žen. Dosud největší poměr, rovnou polovinu kabinetu, tvořily ženy podle El País jedinkrát ve vládě jiného socialisty Josého Luise Zapatera před deseti lety.