Novičok, který zabíjel v Británii, byl ukrytý v lahvičce od parfému | info.cz

Články odjinud

Novičok, který zabíjel v Británii, byl ukrytý v lahvičce od parfému

Paralytická látka novičok, jíž byly v Británii od března zasaženy čtyři osoby, byla v případě páru v Amesbury v lahvičce od parfému. Oznámil to bratr jedné z obětí, ale policie odmítla informaci komentovat. Začátkem března byl novičokem zasažen bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera v Salisbury, 30. června pak byla ohlášena otrava páru v Amesbury, vzdáleném deset kilometrů.

Zasaženi byli pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová. Oba byli hospitalizováni a žena 8. července zemřela. V pátek britská policie ohlásila, že zdrojem jedu byla malá lahvička nalezená v domě jedné z obětí.

NovičokNovičokautor: Info.cz

Rowleyho bratr Matthew později řekl BBC, že mu Charlie při telefonickém rozhovoru řekl, že se dotkl lahvičky s parfémem. Jeho stav se podle zdravotníků poněkud zlepšil, lékaři ho hodnotí jako vážný, ale stabilní. Podle Matthewa Rowleyho už Charlie může jíst pevnou stravu.

Scotland Yard na dotaz agentury AFP odmítl informaci pocházející od Rowleyho bratra komentovat. Policie se snaží zjistit, odkud lahvička pochází a jak se do domu dostala. Nevyloučila, že kontaminovány mohou být také další předměty.

V případě otravy Skripala a jeho dcery Londýn vinu připsal Moskvě, která ale jakýkoli podíl na otravě popřela. Případ vyvolal hlubokou diplomatickou krizi mezi Kremlem a Británií i dalšími zeměmi, provázenou vypovězením diplomatů.

Neviditelní zabijáci autor: Info.cz

Jedno z dětí Sturgessové si přeje, aby americký prezident Donald Trump jednal o otravě v Británii na dnešním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Neschvaluji politiku Donalda Trumpa a nikdy ho nebudu podporovat, ale byl bych rád, kdyby o případu mé matky promluvil s ruským prezidentem. Matce je třeba zjednat spravedlnost," sdělil devatenáctiletý Ewan Hope listu Sunday Mirror.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud