Novičok, který zabíjel v Británii, byl ukrytý v lahvičce od parfému | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novičok, který zabíjel v Británii, byl ukrytý v lahvičce od parfému

Novičok, který zabíjel v Británii, byl ukrytý v lahvičce od parfému

Paralytická látka novičok, jíž byly v Británii od března zasaženy čtyři osoby, byla v případě páru v Amesbury v lahvičce od parfému. Oznámil to bratr jedné z obětí, ale policie odmítla informaci komentovat. Začátkem března byl novičokem zasažen bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera v Salisbury, 30. června pak byla ohlášena otrava páru v Amesbury, vzdáleném deset kilometrů.

Zasaženi byli pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová. Oba byli hospitalizováni a žena 8. července zemřela. V pátek britská policie ohlásila, že zdrojem jedu byla malá lahvička nalezená v domě jedné z obětí.

NovičokNovičokautor: Info.cz

Rowleyho bratr Matthew později řekl BBC, že mu Charlie při telefonickém rozhovoru řekl, že se dotkl lahvičky s parfémem. Jeho stav se podle zdravotníků poněkud zlepšil, lékaři ho hodnotí jako vážný, ale stabilní. Podle Matthewa Rowleyho už Charlie může jíst pevnou stravu.

Scotland Yard na dotaz agentury AFP odmítl informaci pocházející od Rowleyho bratra komentovat. Policie se snaží zjistit, odkud lahvička pochází a jak se do domu dostala. Nevyloučila, že kontaminovány mohou být také další předměty.

V případě otravy Skripala a jeho dcery Londýn vinu připsal Moskvě, která ale jakýkoli podíl na otravě popřela. Případ vyvolal hlubokou diplomatickou krizi mezi Kremlem a Británií i dalšími zeměmi, provázenou vypovězením diplomatů.

720p 480p 360p 240p
Neviditelní zabijáci

Jedno z dětí Sturgessové si přeje, aby americký prezident Donald Trump jednal o otravě v Británii na dnešním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Neschvaluji politiku Donalda Trumpa a nikdy ho nebudu podporovat, ale byl bych rád, kdyby o případu mé matky promluvil s ruským prezidentem. Matce je třeba zjednat spravedlnost," sdělil devatenáctiletý Ewan Hope listu Sunday Mirror.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.