Obávaný ajťák Davide Casaleggio. Kdo je muž, který v pološeru diriguje přímou demokracii Hnutí pěti hvězd? | info.cz

Články odjinud

Obávaný ajťák Davide Casaleggio. Kdo je muž, který v pološeru diriguje přímou demokracii Hnutí pěti hvězd?

Davide Casaleggio by mohl být nejmocnějším mužem Itálie, ale jen málokdo ho zná. Vyhledávají jej velvyslanci cizích zemí, ačkoli žádnou veřejnou funkci nezastává. Casaleggio sám tvrdí, že je prostým členem politického Hnutí pěti hvězd (M5S), jemuž dobrovolně a bez úplaty poskytuje technickou podporu. Kritici ovšem kontrují, že jeho malá milánská firma má pod kontrolou vnitrostranické hlasování, kandidáty i formování politik této největší italské strany. Na jeho vliv se podíval deník The New York Times

Dvaačtyřicetiletý Casaleggio je patrně nejmocnějším italským „ajťákem“. Ti, kdo z M5S odešli, spolu s kritiky tvrdí, že milánský konzultant bez charismatu je v rámci orwellovské strany, která by mohla otřást celou Evropou, odvarem Velkého bratra.

Z dokumentů, jež zveřejnil italský tisk, vyplývá, že Casaleggio má společnost, která internetovou platformu hnutí spravuje, zcela pod kontrolou.

Hnutí pěti hvězd
Vzniklo před osmi lety a evropský establishment si s ním od té doby neví rady. M5S se propaguje jako protestní strana, která by mohla obrodit italskou politiku a jež stojí na internetové platformě. Ihned získala podporu, zejména mezi mladými, prezentovala se totiž jako transparentní a rovnostářské hnutí, jehož členové o kandidátech i stanoviscích hlasují prostřednictvím internetu.

Bývalí členové M5S uvedli, že za nitky v pozadí tahá právě on – prý protlačuje přísnou stranickou linii a vylučuje ty, kteří se jí nechtějí podřídit. Političtí dezertéři dokonce vyslovili podezření, že internetová hlasování jsou manipulována, což Casaleggio a M5S odmítají.

Znepokojení evropští investoři a politici si stále nejsou jisti, jaká stanoviska M5S zaujímá k euru, migraci, očkování, Rusku a mnoha dalším otázkám.

Jedním ze zakladatelů hnutí, jež mělo být reakcí na zkorumpované zákulisní dohody a zkostnatělé hierarchie tradičních italských politických stran, byl i Casaleggiův otec, vizionářský podnikatel v oblasti internetu.

Strana nakonec přistoupila k internetové platformě Rousseau – nazvané po francouzském osvícenci Jeanu-Jacquesovi Rousseauovi – a začala ji propagovat jako nástroj přímé demokracie.

Kritici a bývalí členové strany ovšem tvrdí, že Davide Casaleggio po smrti svého otce v roce 2016 konsolidoval moc. „Má přístup ke všemu, k celé infrastruktuře,“ uvedl novinář Jacopo Iacoboni, autor knihy L'Esperimento (Experiment), v níž M5S kriticky hodnotí. „To on rozhoduje, kdo bude kandidovat, a kdo ne. To on je šéf,“ dodává.

Řadoví členové hnutí říkají, že pozorovatelé by si muže v zákulisí neměli všímat. Trvají na tom, že Casaleggio ve straně nezastává žádnou oficiální funkci a je pouze poradcem. „Je to výzkumník a technik,“ říká poslanec Massimo Enrico Baroni. „Básník a vizionář,“ dodává.

Caterina Grimaldiová, městská zastupitelka z města Voghera, uvádí, že pan Caseleggio platformě Rousseau laskavě poskytl zázemí ve svých kancelářích, protože se to hodilo a snížily se díky tomu náklady.

Oba citovaní politici a další členové hnutí se nedávno v Miláně zúčastnili večeře pro uzavřenou společnost, kde Casaleggio promluvil o své vizi politiky založené na internetu. „Prostřednictvím internetu se můžeme pokusit vyřešit problémy, které jsme dosud řešit nedovedli,“ řekl mimo jiné. U baru pak stál po boku 31letého šéfa strany Luigiho di Maia, který je také jejím kandidátem na premiéra: na platformě Rousseau pro něj hlasovalo 30.936 členů.

Na večírku ovšem chyběl zakladatel hnutí, výřečný komik Beppe Grillo, který si ve svých projevech nebere servítky. V minulých týdnech se podle všeho zdání od M5S vzdálil a svůj populární blog, a tím pádem i mocný nástroj, ze serverů společnosti Caseleggio Associati odstranil.

Tento zlom okamžitě vyvolal spekulace o vnitřním rozdělení strany - někteří měli za to, že ortodoxní klice hnutí se nelíbí Casaleggiova snaha využít Di Maia k tomu, aby protestní stranu přeměnil na vůdčího hráče. Hnutí jakékoli vnitřní rozpory popřelo.

Bývalý premiér Matteo Renzi se v roce 2016 stal terčem falešných zpráv ruského původu. Byly publikovány na internetových stránkách, jimž poskytla webhosting Casaleggiova firma. Renzi tehdy poznamenal, že Di Maia „na dálku ovládá“ záhadná síla, „která se schovává za software“. I bývalí členové hnutí s tezí, že za ovládacím pultem sedí Casaleggio, souhlasí.

Giovanni Favia, bývalý funkcionář M5S z Bologně, uvedl, že jeho podezření, že Casaleggio hlasování manipuluje, jen uspíšilo jeho vyloučení ze strany. Dodává, že od té doby věci ještě nabyly na podivnosti.

„Casaleggio vlastní společnost, která kontroluje hnutí, ale to je přitom jeho klientem,“ říká a dále pokládá otázku, zda politické konexe Caseleggiově firmě nepřihrály další výhodné reklamní možnosti či klienty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud