Od milovníků piva po cirkusáky. EU předložila obyvatelům účet, co pro každého z nich dělá | info.cz

Články odjinud

Od milovníků piva po cirkusáky. EU předložila obyvatelům účet, co pro každého z nich dělá

Evropská unie se v souvislosti s odchodem Velké Británie rozhodla spustit rozsáhlou kampaň, v níž hodlá přesvědčit občany o výhodách členství v EU. Na novém informačním portálu si každý obyvatel osmadvacítky může najít, jaké výhody nabízí evropský projekt nejen státům, ale i konkrétním profesním skupinám a jednotlivcům.

Cílem kampaně je ale především snaha přesvědčit občany o tom, že navzdory proklamacím populistů a euroskeptiků není „Brusel vzdálený lidem“. Na portálu, česky nazvaném doslova „Co Evropě dělá pro mě“, si mohou lidé ve 24 řečech, včetně češtiny, najít údajná pozitiva členství v EU nejen pro státy, rodiny, profese, různá pohlaví a třeba i pro neplodné páry nebo milovníky piva. Portál zároveň sloganem „tentokrát budu volit“ vyzývá k účasti na nadcházejících volbách do Evropského parlamentu na jaře příštího roku.

Už dnes je ale jisté, že kampaň vyvolá kontroverzní reakce. V některých případech se totiž minimálně nabízí otázka, zda se EU nechlubí cizím peřím, případně si nepřisvojuje zásluhy národních států. Na druhou stranu ale portál obsahuje nepochybně i řadu zajímavých a málo publikovaných informací.

Například v kolonce „Pivní fandové“ EU předkládá výčet toho, co dělá pro milovníky  pěnivého moku. Tvrdí, že bojuje proti pivnímu protekcionismu, stejně jako proti „vymírání“ regionálních pivních značek. „Máte obavy, že několik obřích pivovarnických skupin ovládne trh na úkor malých pivovarů? Pravidla hospodářské soutěže EU zajišťují, aby žádná společnost nemohla zneužívat svou tržní sílu,“ píše se na stránkách portálu. Na závěr kolonky její autoři potvrzují, že EU považuje pivo za „udržitelný produkt“. A unie podle nich spolufinancuje i zajímavý výzkum, zaměřený na přeměnu vedlejších produktů pivovarů na krmivo pro ryby.

Volby do Evropského parlamentuVolby do Evropského parlamentuautor: Info.cz

V jiných kolonkách se píše o výhodách členství v EU pro chudé děti, družstevníky, neplodné páry, vynálezce, kosmonauty, pacienty čekající na transplantaci nebo rodiče dětí využívajících internet. Výčet profesí a společenských skupin, z nichž mohou lidé vybírat právě tu svou, jde do takových detailů, že některé skupiny mohou být pro někoho úplně neznámé. Svůj seznam výhod a podpory ze strany EU si tak mohou najít třeba „děti třetí kultury, uživatelé nositelných senzorů, amatérští ověřovatelé informací nebo lidé pracující v akvakultuře. “

Stejně se ale zájemci snadno „proklikají“ k tomu, jakou podporu od EU získal v posledních letech region, ve kterém žijí nebo pracují. Autorům projektu se přitom i podle některých marketingových odborníků nedá minimálně upřít snaha rozbít zaběhnutou představu o „odlidštěné bruselské byrokracii“. Čelit kritice euroskeptiků a různých  populistů se autoři portálu snaží tím, že informují o údajných výhodách unijního členství do těch nejmenších detailů.

„Tato prezentace odhaluje opravdu velmi zajímavé detaily, které jsou ale bohužel jako obvykle zpracovány velmi byrokraticky. Čtenářům se předkládá především jedna věc: úspěchy a čísla,“ napsaly třeba německé noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Obyvatelé EU se tak mimo jiné dozvědí i o tom, že unie se zasazuje o ochranu želv na ostrově Guadaloupe, stejně jako finančně podporuje přístup obyvatel Malopolska ke sledování nejnovějších děl kinematografie.

S unijní podporou mohou počítat milovníci cirkusů stejně jako „lidé, kteří cvičí venku“. Právě tato možná až příliš úporná snaha představit EU jako velmi lidský projekt pro každého, však podle některých kritiků působí možná až komicky. „Kdyby někoho bolela z politiky EU hlava, může ho uklidnit zjištění, že Evropská unie financuje i výzkum migrény,“ napsaly s nadsázkou Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud