Orbán: Dny Evropské komise jsou sečteny, její rozhodnutí nejsou důležitá | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbán: Dny Evropské komise jsou sečteny, její rozhodnutí nejsou důležitá

Orbán: Dny Evropské komise jsou sečteny, její rozhodnutí nejsou důležitá

Rozhodnutí a návrhy Evropské komise nejsou důležité vzhledem k tomu, že její „dny jsou sečteny“. V rozhovoru s maďarským rozhlasem to dnes prohlásil premiér Viktor Orbán, který tak upozornil na končící mandát EK. Ten vyprší příští rok v květnu. Podle šéfa maďarské vlády potřebuje Evropská unie novou komisi s novým přístupem k migrační politice, napsala agentura Reuters.

Obrán v EU dlouhodobě prosazuje co možná nejtvrdší migrační politiku. Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót z Itálie a Řecka. Budapešť také schválila nová pravidla, která zakazují jakoukoliv pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu.

Evropská komise poslala Maďarsko kvůli novým pravidlům i podobě vnitrostátních zákonů o azylu a navracení žadatelů před Evropský soud. Podle EK totiž země neplní své povinnosti vyplývající ze smluv EU, právních předpisů EU a Listiny základních práv.

Podle Orbána ale rozhodnutí EK není důležité vzhledem k jejímu končícímu mandátu. Stávající návrhy a rozhodnutí EK pak označil za poslední škubnutí v nohách žab, „které jsme viděli při biologických pokusech ve škole.“

„Po evropských volbách potřebujeme komisi, která netrestá ty státy, které brání vlastní hranice, jako je Maďarsko,“ uvedl Orbán v rozhovoru. Dodal přitom, že EK by měla trestat ty země, které do Evropy pouštějí miliony migrantů, čímž porušují stávající závazky EU. O které státy jde, ale neuvedl. Volby do Evropského parlamentu se mají konat v květnu 2019.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.