Články odjinud

Orbánovo mediální impérium šíří konspirace. Fidesz si vzal příklad z Trumpa, říká expert

Orbánovo mediální impérium šíří konspirace. Fidesz si vzal příklad z Trumpa, říká expert

Nedělní parlamentní volby rozhodly o tom, že se Viktor Orbán stane už potřetí v řadě maďarským premiérem. Za jeho drtivým vítězstvím, díky kterému obhájil dvoutřetinovou ústavní většinu, však nestojí jen roztříštěnost maďarské opozice. Orbánova strana slaví u voličů extrémní úspěch z velké části i díky tomu, že ovládá drtivou většinu mediálního trhu v zemi. Provládní i veřejnoprávní média zaplavují zprávy vyvolávající u lidí strach z uprchlíků, na který Orbán před volbami vsadil všechny karty. „Viktor Orbán a strana Fidesz následovali v posledních měsících příklad Donalda Trumpa, kdy hrstku posledních maďarských médií, která jsou nezávislá a vůči nim kritická, označovali za ‚falešné zprávy‘,“ říká pro INFO.CZ maďarský expert Bulcsú Hunyadi.

„Důvodem drtivého vítězství podle mě byla efektivní vládní kampaň, která se zaměřila výhradně na protiimigrační poselství rozdmýchávající strach a nenávist vůči uprchlíkům a migrantům. Fidesz zároveň úspěšně mobilizoval své voliče. Od roku 2014 navíc získával voliče nové zejména ve venkovských oblastech, a to prostřednictvím jednoduchých sdělení a vykreslováním těchto voleb jako okamžiku, který rozhodne o budoucnosti země a jejím náboženství,“ vysvětluje pro INFO.CZ důvody úspěchu strany Fidesz maďarský odborník na populismus a krajně pravicový extremismus Bulcsú Hunyadi.

Kromě toho však za Orbánovým ovládnutím voleb podle něj stojí nespravedlivé nastavení poměrů v zemi včetně volebního systému a mediálního prostředí, které omezují nezávislé aktéry. Obě tyto věci jsou cílům strany Fidesz ušity přesně na míru.

„Fidesz kontroluje kompletní mediální impérium složené z různých druhů médií od bulváru přes politické týdeníky, zpravodajské kanály včetně státní televize až po zábavní rozhlasové a televizní stanice, kde se objevují pouze centrálně vytvořené zprávy a reklamy vycházející z těchto politických zpráv. Tato síť šíří propagandu velmi sofistikovaným způsobem, protože je na nejrůznějších platformách konfrontována stejným obsahem, a lidé tak přijímají tuto paralelní realitu za skutečnost,“ říká odborník maďarského institutu Political Capital.  

Právě díky tomuto mediálnímu impériu může Orbánova strana snadno šířit vlastní pravdu, která je podle Hunyadiho založená na konspiračních teoriích, falešných zprávách a neutuchající snaze vymezovat se vůči nepříteli. Tím se stal především miliardář George Soros a migranti přicházející do Evropy, kteří se stali Orbánovou hlavní zbraní předvolební kampaně.

Exemplárním příkladem Orbánova zneužívání mediálního monopolu k šíření falešných zpráv se stalo video zveřejněné s popiskem Evropa 2017 – tohle chcete?, na kterém dva muži sráží k zemi starší ženu při návštěvě kostela, aby jí ukradli kabelku. Celé video publikované na facebookových stránkách provládního serveru Origo přitom doprovází opakující se křik Alláhu Akbar (Bůh je velký). Útok se ale ve skutečnosti stal v roce 2015 v americkém městě Omaha a na svědomí ho měli členové místního gangu.

„V době před volbami se falešné zprávy začaly v provládních médiích v Maďarsku objevovat stále častěji a placení za šíření těchto fake news se stalo součástí kampaně Fidesz. Provládní média jako Origo, Ripost a TV2 a stejně tak veřejnoprávní vysílání zaplavily Facebook a YouTube placenou reklamou podněcující strach a nenávist vůči uprchlíkům. To znamená, že šíření falešných zpráv bylo částečně organizováno za podpory státu,“ říká Hunyadi a připomíná nedávnou studii Centra pro výzkum korupce, podle které jsou maďarská online média – zejména ta provládní – pod silným vlivem ruské státní propagandy.

S šířením dezinformací zejména v období voleb mají v poslední době zkušenosti snad všechny státy EU včetně Česka, stejně jako třeba USA. Pokud jsou ale původci lživých zpráv oficiální a veřejnoprávní média, pro lidi je odhalení těchto „fake news“ extrémně složité a šancí bránit se mají jen velmi málo. „Neexistují zde žádná opatření pro boj proti falešným zprávám. Viktor Orbán a strana Fidesz navíc v posledních měsících následovali příklad Donalda Trumpa, kdy hrstku posledních maďarských médií, která jsou nezávislá a vůči nim kritická, označovali za ‚falešné zprávy‘,“ popisuje odborník z Maďarska.

Jen dva dny po volbách přitom dostala mediální situace v Maďarsku další tvrdou ránu. Vydavatel opozičního deníku Magyar Nemzet oznámil, že po osmdesáti letech ukončí svou činnost. Hlavním důvodem jsou údajně dlouhodobé finanční problémy, vlastníkem opozičního listu je však mediální magnát Lájos Simicska, který býval blízkým spojencem Viktora Orbána. V roce 2015 se rozešli ve zlém a v předvolební kampani se stal jedním z jeho nejhlasitějších oponentů.

„Lájos Simicska před volbami využil svých sdělovacích prostředků ke zveřejnění případů korupce spojených s politiky Fidesz, aby stranu zdiskreditoval. Protože Simicskova média (deník Magyar Nemzet, Lanchid Radio, Hir TV a týdeník Heti Valasz) neustále trpěla finančními ztrátami, je to z ekonomického hlediska logický krok. Je to ale pochopitelné také z hlediska politického. Před volbami Lájos Simicska naznačoval, že je ochotný odkrývat informace, která mohou být pro Fidesz katastrofální. Velkolepé odkrytí karet se ale nekonalo,“ říká Hunyadi.

Krátce po volbách tak svoboda médií v Maďarsku dostala jeden z posledních hřebíčků do rakve a Orbánova strana přišla o jednoho z posledních oponentů. Situace na poli maďarských sdělovacích prostředků je přitom už tak dost tristní a kvůli podřízenosti většiny médií straně Fidesz má průměrný Maďar jen omezené šance dostat se k objektivnímu zpravodajství.

Právě to dopomohlo Orbánovi na vrchol. „Mediální prostředí v některých regionech země – především na vesnicích a menších městech – vytvořilo informační ghetto, kde může uspět jen vládní kampaň založená na vytváření strachu z migrace,“ popisuje klíčový důvod Orbánova volebního úspěchu Hunyadi s tím, že za masivním vítězstvím stojí v neposlední řadě také neúspěch opozičních stran při snaze nabídnout lidem důvěryhodnou a atraktivní politickou alternativu a také neschopnost vzájemně spolupracovat.

Poté, co koalice strany Fidesz a křesťanských demokratů získala v 199členném parlamentu celkem 133 křesel, se poměry v zemi další čtyři roky nezmění. Strana Fidesz dostala od voličů pozitivní zpětnou vazbu, která jí v jejím počínání jen podpořila.

„Vysoká volební účast a přesvědčivá většina v Národním shromáždění poskytují vládě nezbytnou legitimitu, aby dokončila politický systém, který buduje posledních osm let. Vláda bude nadále omezovat prostor pro kritická média i organizace občanské společnosti a bude pokračovat ve svém ‚post-pravdivém‘ vládnutí, kdy se bude vymezovat vůči nepřátelům a zveřejněné informace budou založené na konspiračních teoriích a falešných zprávách,“ popisuje Hunyadi budoucnost Maďarska.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818