Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbánovo mediální impérium šíří konspirace. Fidesz si vzal příklad z Trumpa, říká expert

Orbánovo mediální impérium šíří konspirace. Fidesz si vzal příklad z Trumpa, říká expert

Nedělní parlamentní volby rozhodly o tom, že se Viktor Orbán stane už potřetí v řadě maďarským premiérem. Za jeho drtivým vítězstvím, díky kterému obhájil dvoutřetinovou ústavní většinu, však nestojí jen roztříštěnost maďarské opozice. Orbánova strana slaví u voličů extrémní úspěch z velké části i díky tomu, že ovládá drtivou většinu mediálního trhu v zemi. Provládní i veřejnoprávní média zaplavují zprávy vyvolávající u lidí strach z uprchlíků, na který Orbán před volbami vsadil všechny karty. „Viktor Orbán a strana Fidesz následovali v posledních měsících příklad Donalda Trumpa, kdy hrstku posledních maďarských médií, která jsou nezávislá a vůči nim kritická, označovali za ‚falešné zprávy‘,“ říká pro INFO.CZ maďarský expert Bulcsú Hunyadi.

„Důvodem drtivého vítězství podle mě byla efektivní vládní kampaň, která se zaměřila výhradně na protiimigrační poselství rozdmýchávající strach a nenávist vůči uprchlíkům a migrantům. Fidesz zároveň úspěšně mobilizoval své voliče. Od roku 2014 navíc získával voliče nové zejména ve venkovských oblastech, a to prostřednictvím jednoduchých sdělení a vykreslováním těchto voleb jako okamžiku, který rozhodne o budoucnosti země a jejím náboženství,“ vysvětluje pro INFO.CZ důvody úspěchu strany Fidesz maďarský odborník na populismus a krajně pravicový extremismus Bulcsú Hunyadi.

Kromě toho však za Orbánovým ovládnutím voleb podle něj stojí nespravedlivé nastavení poměrů v zemi včetně volebního systému a mediálního prostředí, které omezují nezávislé aktéry. Obě tyto věci jsou cílům strany Fidesz ušity přesně na míru.

„Fidesz kontroluje kompletní mediální impérium složené z různých druhů médií od bulváru přes politické týdeníky, zpravodajské kanály včetně státní televize až po zábavní rozhlasové a televizní stanice, kde se objevují pouze centrálně vytvořené zprávy a reklamy vycházející z těchto politických zpráv. Tato síť šíří propagandu velmi sofistikovaným způsobem, protože je na nejrůznějších platformách konfrontována stejným obsahem, a lidé tak přijímají tuto paralelní realitu za skutečnost,“ říká odborník maďarského institutu Political Capital.  

Právě díky tomuto mediálnímu impériu může Orbánova strana snadno šířit vlastní pravdu, která je podle Hunyadiho založená na konspiračních teoriích, falešných zprávách a neutuchající snaze vymezovat se vůči nepříteli. Tím se stal především miliardář George Soros a migranti přicházející do Evropy, kteří se stali Orbánovou hlavní zbraní předvolební kampaně.

Exemplárním příkladem Orbánova zneužívání mediálního monopolu k šíření falešných zpráv se stalo video zveřejněné s popiskem Evropa 2017 – tohle chcete?, na kterém dva muži sráží k zemi starší ženu při návštěvě kostela, aby jí ukradli kabelku. Celé video publikované na facebookových stránkách provládního serveru Origo přitom doprovází opakující se křik Alláhu Akbar (Bůh je velký). Útok se ale ve skutečnosti stal v roce 2015 v americkém městě Omaha a na svědomí ho měli členové místního gangu.

„V době před volbami se falešné zprávy začaly v provládních médiích v Maďarsku objevovat stále častěji a placení za šíření těchto fake news se stalo součástí kampaně Fidesz. Provládní média jako Origo, Ripost a TV2 a stejně tak veřejnoprávní vysílání zaplavily Facebook a YouTube placenou reklamou podněcující strach a nenávist vůči uprchlíkům. To znamená, že šíření falešných zpráv bylo částečně organizováno za podpory státu,“ říká Hunyadi a připomíná nedávnou studii Centra pro výzkum korupce, podle které jsou maďarská online média – zejména ta provládní – pod silným vlivem ruské státní propagandy.

S šířením dezinformací zejména v období voleb mají v poslední době zkušenosti snad všechny státy EU včetně Česka, stejně jako třeba USA. Pokud jsou ale původci lživých zpráv oficiální a veřejnoprávní média, pro lidi je odhalení těchto „fake news“ extrémně složité a šancí bránit se mají jen velmi málo. „Neexistují zde žádná opatření pro boj proti falešným zprávám. Viktor Orbán a strana Fidesz navíc v posledních měsících následovali příklad Donalda Trumpa, kdy hrstku posledních maďarských médií, která jsou nezávislá a vůči nim kritická, označovali za ‚falešné zprávy‘,“ popisuje odborník z Maďarska.

Jen dva dny po volbách přitom dostala mediální situace v Maďarsku další tvrdou ránu. Vydavatel opozičního deníku Magyar Nemzet oznámil, že po osmdesáti letech ukončí svou činnost. Hlavním důvodem jsou údajně dlouhodobé finanční problémy, vlastníkem opozičního listu je však mediální magnát Lájos Simicska, který býval blízkým spojencem Viktora Orbána. V roce 2015 se rozešli ve zlém a v předvolební kampani se stal jedním z jeho nejhlasitějších oponentů.

„Lájos Simicska před volbami využil svých sdělovacích prostředků ke zveřejnění případů korupce spojených s politiky Fidesz, aby stranu zdiskreditoval. Protože Simicskova média (deník Magyar Nemzet, Lanchid Radio, Hir TV a týdeník Heti Valasz) neustále trpěla finančními ztrátami, je to z ekonomického hlediska logický krok. Je to ale pochopitelné také z hlediska politického. Před volbami Lájos Simicska naznačoval, že je ochotný odkrývat informace, která mohou být pro Fidesz katastrofální. Velkolepé odkrytí karet se ale nekonalo,“ říká Hunyadi.

Krátce po volbách tak svoboda médií v Maďarsku dostala jeden z posledních hřebíčků do rakve a Orbánova strana přišla o jednoho z posledních oponentů. Situace na poli maďarských sdělovacích prostředků je přitom už tak dost tristní a kvůli podřízenosti většiny médií straně Fidesz má průměrný Maďar jen omezené šance dostat se k objektivnímu zpravodajství.

Právě to dopomohlo Orbánovi na vrchol. „Mediální prostředí v některých regionech země – především na vesnicích a menších městech – vytvořilo informační ghetto, kde může uspět jen vládní kampaň založená na vytváření strachu z migrace,“ popisuje klíčový důvod Orbánova volebního úspěchu Hunyadi s tím, že za masivním vítězstvím stojí v neposlední řadě také neúspěch opozičních stran při snaze nabídnout lidem důvěryhodnou a atraktivní politickou alternativu a také neschopnost vzájemně spolupracovat.

Poté, co koalice strany Fidesz a křesťanských demokratů získala v 199členném parlamentu celkem 133 křesel, se poměry v zemi další čtyři roky nezmění. Strana Fidesz dostala od voličů pozitivní zpětnou vazbu, která jí v jejím počínání jen podpořila.

„Vysoká volební účast a přesvědčivá většina v Národním shromáždění poskytují vládě nezbytnou legitimitu, aby dokončila politický systém, který buduje posledních osm let. Vláda bude nadále omezovat prostor pro kritická média i organizace občanské společnosti a bude pokračovat ve svém ‚post-pravdivém‘ vládnutí, kdy se bude vymezovat vůči nepřátelům a zveřejněné informace budou založené na konspiračních teoriích a falešných zprávách,“ popisuje Hunyadi budoucnost Maďarska.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1