Orbánovo vítězství: Udržel si ústavní většinu, pomohl mu hlavně venkov. Slibuje ochranu Maďarska

ČTK, luš, adg

09. 04. 2018 • 09:44

 Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v nedělních parlamentních volbách ústavní většinu hlasů. Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty 133 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí ústavní dvoutřetinové většiny, uvedla agentura AP. Orbán v prvním povolebním vystoupení označil výsledek za přesvědčivé vítězství a možnost chránit Maďarsko.

Radikálně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) skončilo s velkým odstupem druhé, když získalo 26 křesel, třetí je koalice vedená socialisty se ziskem 20 poslaneckých mandátů. Vedení socialistů v čele s předsedou Gyulou Molnárem v reakci na volební porážku oznámilo rezignaci.

Do parlamentu se dostaly také liberální ekologická strana s názvem Je možná jiná politika (LMP) s 6,5 procenta a Demokratická koalice (DK) s 5,4 procenta hlasů.

Parlamentní volby provázel velký zájem maďarských voličů. U volebních místností se tvořily dlouhé fronty, kvůli nimž se v některých volebních místnostech hlasovalo i po oficiálním konci voleb v 19 hodin. Volební komise proto posunula oznámení prvních průběžných výsledků o hodinu a půl z původních 21:30 na 23:00 SELČ.

Půl hodiny před uzavřením volebních místností činila účast přes 68 procent. Volební účast v předchozích parlamentních volbách byla 61,2 procenta. Oficiální konečný údaj o volební účasti zatím není k dispozici.

Premiér Viktor Orbán podle agentury Reuters prohlásil, že výsledek potvrzený vysokou voličskou účastí zcela jasně vypovídá o přání maďarských voličů. „Máme za sebou velký boj. Získali jsme historické vítězství a tím i možnost ochránit Maďarsko,“ prohlásil ve vítězném proslovu.

Už se objevily i první rezignace. Lídr Jobbiku Gábor Vona oznámil, že odchází z čela strany. Už před volbami slíbil, že pokud Jobbik nevyhraje, rezignuje na svůj post. Svůj slib tak splnil. Zůstává nicméně hrdý na to, že je Jobbik nejsilnější opoziční stranou.

Zájem o hlasování ukazuje, že opozici se podařilo zmobilizovat Maďary nespokojené s nynější vládou. Šéf parlamentní frakce Fideszu Gergely Gulyás vysokou účast označil za známku pevnosti maďarské demokracie. „Maďarská demokracie je silná,“ řekl Gulyás. Dodal, že je možné, že účast nakonec bude rekordní v postkomunistické historii země.

Analytici během dne odhadovali, že by vyšší účast mohla nahrávat spíše opozici a připravit premiéra Orbána o ústavní i prostou parlamentní většinu. Tyto předpoklady se zřejmě nenaplňí. Dosud měl Fidesz ve 199členném parlamentu 133 poslanců, což je nejtěsnější možná ústavní většina, nově by mohl mít o jeden mandát více. 

SDÍLET