Orbánův nekompromisní boj s migrací narazil. Brusel žene Maďarsko k soudu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbánův nekompromisní boj s migrací narazil. Brusel žene Maďarsko k soudu

Orbánův nekompromisní boj s migrací narazil. Brusel žene Maďarsko k soudu

Evropská komise přitvrdila ve sporu s Maďarskem a poslala ho k Soudnímu dvoru EU kvůli politice uplatňované vůči migrantům. Vyplývá to z pravidelného přehledu řízení o porušení práva zveřejněného komisí. Brusel ve při, jejíž kořeny sahají do roku 2015, tvrdí, že maďarská vláda porušuje práva migrantů, když je příliš dlouho drží v uprchlických centrech a odpírá jim přístup k řádné azylové proceduře. Trnem v oku EK je také nový zákon známý jako Stop Soros namířený proti neziskovým organizacím a dalším subjektům pomáhajícím uprchlíkům. Kvůli němu komise adresovala maďarské vládě dopis se žádostí o vysvětlení.

Takzvaný infringement – proces, který komise vede s unijními státy, které postupují v rozporu s unijním právem – se vůči Maďarsku rozeběhl v prosinci 2015. Aktuálním postoupením k soudu celý proces fakticky vrcholí. Jedná se o jeho poslední fázi poté, co v předchozích etapách nedošly obě strany k uspokojivému vysvětlení.

„Komise shledává maďarskou legislativu nekompatibilní s unijním právem,“ stojí v tiskovém prohlášení. Děje se tak podle Bruselu z následujících důvodů:

  • Azylová procedura: Komise Maďarsku vytýká poměry v tzv. tranzitních zónách u hranic. Kritizuje, že žádosti o azyl je možné podávat pouze tam. Praxe uplatňovaná na hranicích je podle EK v rozporu s unijním právem mimo jiné proto, že „nerespektuje maximálně čtyřtýdenní lhůtu, kdy někdo může být v tranzitním centru držen.“ Komise konstatuje, že Maďarsko „selhává při poskytování efektivního přístupu k azylovému řízení.“
  • Přijímání: Brusel zmiňuje časově neomezené zadržování migrantů v tranzitních zónách.
  • Návraty: Maďarské zákony dle komise odporují unijním mimo jiné tím, že nezaručují individuální rozhodování o návratech odmítnutých migrantů.

Brusel rovněž míří kritiku na Maďarsko kvůli novému zákonu známému jako „Stop Soros“, který kriminalizuje aktivity na podporu a pomoc migrantům. Dopadá to přímo na neziskové organizace či aktivisty, kteří jsou Orbánově proti-imigrační vládě dlouhodobě trnem v oku. „Zákon rovněž omezuje svobodu jednotlivce tím, že zamezuje komukoli, kdo je předmětem vyšetřování pod touto normou, v přístupu k tranzitním zónám, kde jsou žadatelé o azyl drženi,“ píše komise a připomíná hrozbu až ročního vězení nebo vyhoštění ze země. Od Budapešti proto Brusel žádá vysvětlení, dala jí na to dvouměsíční lhůtu.

Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku. Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót z Itálie a Řecka. Silně protiuprchlickou politiku razí i nadále.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.