Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OSN rehabilitovala jadernou energetiku. Plán Němců se ukazuje jako nesmyslný

OSN rehabilitovala jadernou energetiku. Plán Němců se ukazuje jako nesmyslný

Varovná zpráva OSN, v níž klimatologové v pondělí nastínili chmurnou vizi globální klimatické změny, odkryla slabinu v německé energetické koncepci. Zpravodajský web Politico upozorňuje, že německý plán na odstavení atomových elektráren zásadně zkomplikuje boj s oteplováním planety. Němci rozhodli o odstavení všech jaderných elektráren do roku 2022 ze strachu z opakování jaderné havárie ve Fukušimě. Výroba elektřiny je v zemi ovšem stále z jedné třetiny závislá na uhlí.

Němci se původně zavázali, že emise skleníkových plynů do roku 2020 sníží o 40 procent. Podle Politico se ukazuje, že tento cíl Berlín nesplní a sníží emise o 32 procent. Celá debata vyvolává značné vášně. Ekologičtí aktivisté napadli v pondělí německou ambasádu v Londýně, zatímco tisíce dalších protestovali proti rozšiřování těžby v uhelném dole nedaleko Hamburku. Z druhé strany je kancléřka Angela Merkelová pod tlakem průmyslu, který varuje před ztrátou pracovních míst způsobenou tvrdými emisními limity.

Berlín stojí v čele skupiny členských států EU, která prosazuje zvýšení cíle pro snížení emisí skleníkových plynů ze 40 procent do roku 2030 až na 45 procent. Na druhou stranu se stejná vláda připojila ke skupině především středoevropských zemí, které prosazují nižší emisní limity pro automobilový průmysl. Jde v podstatě o identický rozpor jako v případě energetiky.

Experti OSN zkoumali celkem 85 vědeckých studií, jejichž závěr je jasný. Jaderná energetika je v podstatě nezbytným prostředkem k omezení globálního oteplení na 1,5 stupně Celsia do roku 2050. Jeden ze scénářů počítá s tím, že podíl jádra v globálních dodávkách energie by měl vzrůst zhruba o polovinu mezi lety 2020 a 2050.

Takový závěr samozřejmě těší zastánce jaderné energetiky, pro Merkelovou je to ovšem špatná zpráva. „Tato zpráva potvrzuje kvality jaderné energie jako velmi efektivního nástroje ke snížení emisí skleníkových plynů,“ cituje Politico Agnetu Risingovou ze Světové jaderné asociace.

Němce nechávají zatím závěry vědců chladnými. „Nemůžeme už ztrácet čas při ochraně klimatu. Několik následujících let je klíčových,“ říká německá ministryně pro životní prostředí Svenja Schulzeová. Její slova upozorňují na skutečnost, že doba výstavby jaderného reaktoru se pohybuje v rozmezí 10 až 20 let. Jiné členské státy EU ovšem tento názor nesdílí.

Odpojení jaderných reaktorů plánovala do roku 2025 i Belgie. Současná situace ovšem ukazuje, že při odpojení reaktorů kvůli údržbě je země vystavena masivním výpadkům elektřiny. Belgická vláda tak od původního plánu ustupuje. „Uspěchané a improvizované opuštění jaderné energie, které někteří podporují, není naší politikou,“ uvedl belgický premiér Charles Michel a upozornil, že se při odstávkách reaktorů ukazuje, že konec jádra je iluze.

Od svých plánů ustupuje i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten před zvolením slíbil snížení závislosti země na jaderné energii o třetinu do roku 2025. Nyní ovšem od tohoto slibu couvá a jako důvod uvádí špatné výsledky Německa. „Čeho Němci dosáhli, když se rozhodli odpojit všechny jaderné elektrárny? Vytvořili mnohem více obnovitelných zdrojů než my, ale také začali masivně vyrábět energii z uhlí. Ve výsledku poškodili vlastní CO2 stopu, což pro planetu není rozhodně dobré. To já dělat nebudu,“ uvedl v rozhovoru pro francouzskou televizi France 2.

V ostatních zemích, které hlasitě uvažovaly o odstavení jaderných elektráren, je situace podobná. Couvá Španělsko, Švédsko chtělo končit v roce 2010, ale třetinu výroby dále obstarávají jaderné elektrárny, Finsko, Francie a Velká Británie staví nové jaderné elektrárny. Nové reaktory chtějí budovat Česko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Poláci například v současnosti vyrábí 80 procent elektřiny z uhlí. V roce 2050 by to měla být jen polovina, zbytek má tvořit zejména jádro. „Atomová energie znamená nulové emise,“ uvedl v jednom z rozhovorů polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1