Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Padne i poslední bašta kuřáků? Výletům za cigaretou do rakouské kavárny je možná konec

Padne i poslední bašta kuřáků? Výletům za cigaretou do rakouské kavárny je možná konec

Obyvatelé Rakouska mohou od dnešního dne v oficiálním lidovém hlasování podpořit návrh na zákaz kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách. Rakousko totiž zůstává jednou z posledních bašt kuřáků v EU.

Zákon, který podobně jako v Česku vylučuje kuřáky ze všech veřejných prostor, včetně restaurací, měl začít v Rakousku původně platit už letos v květnu. Nová rakouská vláda, složená z lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ) však prosadila v parlamentu jeho zrušení. V Rakousku je tak i nadále možné kouřit v oddělených prostorách restauracích a v barech a kavárnách a o velikosti do 75 metrů čtverečních. A to za předpokladu, že se v nich nevaří a nemají do nich přístup osoby mladší osmnácti let.

Fakt, že rakouská vláda ustoupila tlaku kuřáků a některých restauratérů, kteří se obávali výrazné ztráty tržeb, se však setkal s tvrdou kritikou zejména ze strany lékařů. Rakouská lékařská komora spolu s Ligou proti rakovině sesbíraly v rámci iniciativy „Dont smoke“ přes 600 000 podpisů lidí, žádajících, aby vláda vypsala k zákazu kouření referendum. A to se také skutečně stalo.

Od dnešního dne až do 8. října mohou Rakušané hlasovat, zda si přejí úplný zákaz kouření v restauracích bez výjimky. „ Jsme velmi optimističtí v tom, že se nám podaří národ mobilizovat. Jde o zdraví nás všech," řekl Paul Sevelda, prezident rakouské Ligy proti rakovině. Výsledky referenda nejsou právně závazné, pokud se ale organizátorům podaří sesbírat více než 100 000 podpisů, musí se jím zabývat parlament.

Rakousko patří k zemím s největším podílem kuřáků v Evropě. Proti úplnému zákazu kouření, které schválila minulá vláda, se postavil i vlivný cech trafikantů a různá sdružení hospodských a restauratérů. A nový rakouský kabinet tlaku takzvané tabákové lobby podlehl. Kuřáci našli zastání zejména u předsedy Svobodných a dnešního vicekancléře Heinze Christiana Stracheho. „Co nám budou chtít zakázat příště? Vepřové?,“ uvedl na adresu odpůrců kouření Strache, sám silný kuřák.

Někteří lékaři ale vládní ústup z boje proti kouření označili doslova za zločin proti národu. "Máme zřejmě poprvé v historii vládu, které je zdraví národa úplně ukradené," prohlásil Paul Sevelda. Osobně očekává, že požadavek na úplný zákaz kouření v restauracích by mohlo během týdne podpořit až 900 000 Rakušanů. A to by podle něj měla být dostatečný argument k tomu, aby vláda zákaz zavedla.

Toho se přitom obávají paradoxně i někteří čeští kuřáci. Možnosti zakouřit si v rakouské kavárně či restauraci totiž využívá i řada Čechů, pro které je podobný „požitek“ doma zakázaný. „Když mám čas, sednu v sobotu do auta a jedu si dát kávu s cigaretou do Gmündu nebo do Lince. V téhle bohem požehnané zemi to naštěstí ještě není zakázané,“ řekl už dříve zpravodaji „info.cz“ českobudějovický právník Jiří Švihla. Údajně di nedovede představit, že by kuřáci museli vyklidit i tak tradiční „kuřácký“ prostor jako je rakouská kavárna. „To snad proboha rakouská vláda nedopustí,“ říká Švihla..

Rakušané mohou tento týden kromě referenda o zákazu kouření hlasovat i v dalších dvou referendech. První prosazuje požadavek na odbourání rozdílu v platech mužů a žen, organizátoři druhého zase žádají zrušení televizních a rozhlasových poplatků.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1