Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Parlamentní listy lhaly tak, až se Brusel musel ozvat. S dezinformačním webem marně bojuje

Parlamentní listy lhaly tak, až se Brusel musel ozvat. S dezinformačním webem marně bojuje

Evropská unie loni přijala nová pravidla, která napomáhají ochraně spotřebitelů v celé osmadvacítce. Opatření, proti kterým by nejspíš jen málokdo z 500 milionů obyvatel Unie něco namítal – třeba že pokud e-shop podvádí zákazníky, stát má prostředky, jak se bránit. Jenže chyba lávky. Dezinformační web Parlamentní listy zprávu překroutil a vyšlo mu, že  Evropská unie nyní může znárodňovat, a celé to hodil na triko české eurokomisařce Věře Jourové. Komise u webu žádala nápravu, jako by však mluvila do dubu. „Žádná reakce, žádné uveřejnění,“ konstatuje EK.

Boj s větrnými mlýny. Takovou zkušenost má české zastoupení Evropské komise s předním tuzemským dezinformačním webem Parlamentní listy.

Jeden z anonymních autorů webu totiž nedávno myšlenkově přetavil loňské nařízení unie o větší ochraně spotřebitelů ve lživé tvrzení, že se jedná o opatření, jak bez náhrady a soudního přezkumu vyvlastňovat e-shopy. Titulek dodává, že to celé prosadila česká komisařka Věra Jourová a čtenáře raději již předem varuje, že rozhodně „nejde o vtip.“

„Jde o lživý článek,“ tvrdí české zastoupení Evropské komise. „Nařízení v žádném případě znárodňování nenařizuje, jediným cílem právního textu je ochrana spotřebitele proti nekalým praktikám a podvodům.“

České zastoupení dodává, že v posledním roce v ČR strmě vzrostl počet rizikových e-shopů. Nařízení podle něj dává národním úřadům větší možnosti, jak nekalé obchodníky trestat. Od napomenutí či výzvy až po zablokování stránek, což je krajním řešením, po kterém je ovšem možné sáhnout i dnes bez směrnice.

České zastoupení se u vydavatele textu snažilo zajistit nápravu, ale neúspěšně. „Požadovali jsme opravu a omluvu, ale bohužel jsme se nedočkali žádné reakce a žádného zveřejnění,“ uvedla instituce pro INFO.CZ.

„Já se obávám, že Evropská komise má vlastně jen dvě hlavní cesty,“ říká pro INFO.CZ Petr Nutil, jeden ze zakladatelů projektu Manipulatori.cz. „Ta první je dementovat tyto dezinformace skrze vlastní sociální média, nebo pak jít soudní cestou. Ale při rychlosti českých soudů je otázka, zda by se to Evropské komisi vyplatilo.“

Nutil se zamýšlí, že existuje ještě poslední možnost, jak s takovým postupem dezinformačních webů a šířením jejich článků bojovat. Nahlásit tyto texty sociálním sítím. Například Facebook se po průšvizích s ovlivňováním amerických voleb a skandálu s únikem dat uživatelů snaží "sekat latinu" a falešné zprávy proaktivně potírat.

Jak však nedávno v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda, dostat lež do veřejného prostoru je levné, napravit ji však vyjde nepoměrně dráž. Postup Parlamentních listů navíc není žádnou výjimkou – právě zaryté mlčení a nulová komunikace ze strany provozovatelů stránek jsou faktory, které Bruselu brání například i při potírání extremistického obsahu na síti.

Evropská unie se s dezinformacemi sice snaží bojovat například prostřednictvím orgánu EastStratCom, nicméně hlavním problémem, na který naráží, je utažený rozpočet. Třeba tento orgán Unie má k dispozici milion eur na rok – nepoměrně méně, než například ruský dezinformační web RT.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744