Parlamentní listy lhaly tak, až se Brusel musel ozvat. S dezinformačním webem marně bojuje | info.cz

Články odjinud

Parlamentní listy lhaly tak, až se Brusel musel ozvat. S dezinformačním webem marně bojuje

Evropská unie loni přijala nová pravidla, která napomáhají ochraně spotřebitelů v celé osmadvacítce. Opatření, proti kterým by nejspíš jen málokdo z 500 milionů obyvatel Unie něco namítal – třeba že pokud e-shop podvádí zákazníky, stát má prostředky, jak se bránit. Jenže chyba lávky. Dezinformační web Parlamentní listy zprávu překroutil a vyšlo mu, že  Evropská unie nyní může znárodňovat, a celé to hodil na triko české eurokomisařce Věře Jourové. Komise u webu žádala nápravu, jako by však mluvila do dubu. „Žádná reakce, žádné uveřejnění,“ konstatuje EK.

Boj s větrnými mlýny. Takovou zkušenost má české zastoupení Evropské komise s předním tuzemským dezinformačním webem Parlamentní listy.

Jeden z anonymních autorů webu totiž nedávno myšlenkově přetavil loňské nařízení unie o větší ochraně spotřebitelů ve lživé tvrzení, že se jedná o opatření, jak bez náhrady a soudního přezkumu vyvlastňovat e-shopy. Titulek dodává, že to celé prosadila česká komisařka Věra Jourová a čtenáře raději již předem varuje, že rozhodně „nejde o vtip.“

„Jde o lživý článek,“ tvrdí české zastoupení Evropské komise. „Nařízení v žádném případě znárodňování nenařizuje, jediným cílem právního textu je ochrana spotřebitele proti nekalým praktikám a podvodům.“

České zastoupení dodává, že v posledním roce v ČR strmě vzrostl počet rizikových e-shopů. Nařízení podle něj dává národním úřadům větší možnosti, jak nekalé obchodníky trestat. Od napomenutí či výzvy až po zablokování stránek, což je krajním řešením, po kterém je ovšem možné sáhnout i dnes bez směrnice.

České zastoupení se u vydavatele textu snažilo zajistit nápravu, ale neúspěšně. „Požadovali jsme opravu a omluvu, ale bohužel jsme se nedočkali žádné reakce a žádného zveřejnění,“ uvedla instituce pro INFO.CZ.

„Já se obávám, že Evropská komise má vlastně jen dvě hlavní cesty,“ říká pro INFO.CZ Petr Nutil, jeden ze zakladatelů projektu Manipulatori.cz. „Ta první je dementovat tyto dezinformace skrze vlastní sociální média, nebo pak jít soudní cestou. Ale při rychlosti českých soudů je otázka, zda by se to Evropské komisi vyplatilo.“

Nutil se zamýšlí, že existuje ještě poslední možnost, jak s takovým postupem dezinformačních webů a šířením jejich článků bojovat. Nahlásit tyto texty sociálním sítím. Například Facebook se po průšvizích s ovlivňováním amerických voleb a skandálu s únikem dat uživatelů snaží "sekat latinu" a falešné zprávy proaktivně potírat.

Jak však nedávno v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda, dostat lež do veřejného prostoru je levné, napravit ji však vyjde nepoměrně dráž. Postup Parlamentních listů navíc není žádnou výjimkou – právě zaryté mlčení a nulová komunikace ze strany provozovatelů stránek jsou faktory, které Bruselu brání například i při potírání extremistického obsahu na síti.

Evropská unie se s dezinformacemi sice snaží bojovat například prostřednictvím orgánu EastStratCom, nicméně hlavním problémem, na který naráží, je utažený rozpočet. Třeba tento orgán Unie má k dispozici milion eur na rok – nepoměrně méně, než například ruský dezinformační web RT.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud