Po Merkelové by se mohl brzy balit i Seehofer. Straníci ho vyzývají k rezignaci | info.cz

Články odjinud

Po Merkelové by se mohl brzy balit i Seehofer. Straníci ho vyzývají k rezignaci

Po ohlášeném konci kancléřky Angely Merkelové v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU) roste v německé vládní konzervativní unii CDU/CSU tlak na předsedu Křesťanskosociální unie (CSU) Horsta Seehofera, aby také skončil ve funkci. Merkelová v pondělí oznámila, že v prosinci nebude znovu kandidovat na šéfku CDU a že ve funkci kancléřky chce skončit v řádném termínu v roce 2021.

"Angela Merkelová si dokázala vybrat cestu k odchodu z čela strany, o které rozhodla sama, to přeji také kolegovi Horstu Seehoferovi," řekl listu Die Welt sárský ministerský předseda Tobias Hans (CDU).

"Je možné, že také Seehofer teď rychleji přijde na to, že nastal jeho čas," poznamenal zase vysoce postavený činitel CSU, podle něhož Seehofer podporu ve straně ztratil už po loňských parlamentních volbách, v nichž bavorská strana stejně jako celá konzervativní unie výrazně ztratila.

O nic lépe navíc CSU nedopadla v bavorských zemských volbách v polovině října, v nichž získala 37,2 procenta hlasů, což pro ni představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Za současný stav Křesťanskosociální unie přitom podle 66 procent Bavorů může právě Seehofer.

Řada kolegů v řadách CDU ho navíc obviňuje, že spory, které v celoněmecké vládě CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) pomáhal rozdmýchat, výrazně přispěly také k neúspěchu křesťanských demokratů v nedělních volbách v Hesensku. Strana tam dostala 27 procent hlasů, což je nejhorší výsledek od roku 1966. "Katastrofa stran unie v Bavorsku a v Hesensku má především jednu příčinu: Horsta Seehofera," řekl listu Fuldaer Zeitung šéf hesenských poslanců CDU Michael Brand.

Seehofer, který je také německým ministrem vnitra, zatím počítá s tím, že do poloviny listopadu předloží návrhy týkající se programové i personální budoucnosti CSU. Jeho funkční období v čele strany má vypršet koncem příštího roku, vzhledem k napětí ve stranických řadách je ale možné, že nakonec bude muset nedobrovolně odejít dříve.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud