Podával si ruce s Junckerem i Merkelovou. Vlivný kardinál Marx končí v čele biskupské komise | info.cz

Články odjinud

Podával si ruce s Junckerem i Merkelovou. Vlivný kardinál Marx končí v čele biskupské komise

Co má společného církev a Evropská unie? Víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Zástupci unijních institucí totiž pravidelně probírají aktuální problémy i otázky o budoucnosti Evropy s biskupy 28 členských zemí sdružených v rámci platformy zvané COMECE. V čele biskupské komise sídlící v Bruselu už po dvě funkční období stojí vlivný katolický duchovní z Německa Reinhard Marx, který si podává ruce s takovými evropskými lídry, jako je Angela Merkelová nebo Jean-Claude Juncker. Dnešním dnem však jeho prezidentství končí a biskupské kolegium rozhodne o jeho nástupci.

„Kdyby se narodil v jiné době, byl by Reinhard Marx jedním z nejsilnějších mužů v Evropě,“ píše o dosavadním prezidentovi Komise biskupských konferencí Evropského společenství (COMECE) server Politico. Respektovaný německý kardinál si v čele evropské biskupské komise získal kontakty na vlivné evropské představitele, a stal se tak jedním z nejsilnějších zástupců evropské církve.

Za šest let v čele COMECE se Marx dostal na jednání za zavřenými dveřmi, zároveň se ale stal součástí veřejné debaty a jako evropská křesťanská autorita k Evropanům často promlouval. Poté, co Donald Trump odstoupil od Pařížské klimatické dohody, Marx například vyzval Evropu, aby v boji proti změnám klimatu nadále pokračovala. Německou kancléřku Angelu Merkelovou a šéfa Evropské Komise také podpořil v jejich otevřeném přístupu k běžencům.

„Evropa se hluboce změní, pokud kolem sebe bude stavět zeď a zároveň říkat: „Jsme tu proto, abychom před zbytkem světa chránili naše bohatství‘,“ nechal se podle Politica slyšet Marx a dodal: „Toto není moje Evropa.“

Pod jeho vedením se COMECE také zapojila do debaty o budoucnosti a reformě Evropské unie – jedním z nejožehavějších témat, které se momentálně řeší v unijních institucích. Komise biskupů na téma evropské budoucnosti také na podzim uspořádala konferenci nazvanou „Nově přemýšlet o Evropě – (Re)thinking Europe“, kde politici, odborníci a zástupci církve debatovali o tom, jak řešit zásadní problémy, kterým Evropa v současné době čelí. Mezi nimi Marx vytyčil kromě uprchlické krize také například vysokou nezaměstnanost mladých nebo klimatické změny a s tím související nutnost změnit životní styl lidí.

„Tváří v tvář těmto výzvám a komplikovaným situacím vyvstává problém: Jak může církev přispět k nalezení odpovědí a co může dělat? Nemáme hotová řešení a odpovědi a kromě toho neděláme konkrétní politiku. Avšak je podle nás nutné, aby byli občané EU, se svými rozličnými zkušenostmi, svými očekáváními a svými bohatými a různými schopnostmi, znovu postaveni do centra ‚Projektu Evropa‘ a byli schopni být jeho protagonisty,“ pronesl v projevu na úvod říjnové konference Marx, které se zúčastnilo asi 350 delegátů vyslaných všemi zeměmi Evropské unie.

Po šesti letech se Marxův čas v čele COMECEu nachýlil ke konci. O tom, kdo na postu prezidenta komise biskupských konferencí, ve které Česko reprezentuje královéhradecký biskup Jan Vokál, nahradí, se rozhodne dnes odpoledne. Ani na závěr svého mandátu nezapomněl Marx vyslat Evropě poslední důležitý vzkaz. Ve svém závěrečném poselství si Marx mimo jiné všímá prohlubující se propasti mezi Východem a Západem Evropy.

„Když se dnes podíváme na vztahy v Evropě, zejména na vztahy mezi Východem a Západem, vidíme, že došlo k zásadní deziluzi. Společnosti i politici z různých regionů Evropy na sebe vzájemně hledí kriticky. Mnoho západních Evropanů kritizuje to, co v zemích střední a východní Evropy považují za ztrátu právního státu a demokracie,“ píše dosluhující prezident komise s tím, že naopak východoevropské země někdy pohlíží na Evropskou unii jako na nový druh cizí vlády.

„V této situaci politického napětí a nedostatku vzájemného společenského pochopení musí církev hrát důležitou roli – jako stavitel mostů mezi Východem a Západem, mezi lidmi a jejich názory,“ píše Marx s tím, že katolická církev má jasnou evropskou orientaci. „Pokud si jako církev přejeme zaujímat postoj k důležitým sociálním problémům, kterým čelíme, práce COMECEu je důležitější než kdy jindy,“ dodává.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud