Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokud Britové odejdou bez předchozí dohody, byznys to pocítí. Brusel se raději chystá na nejhorší

Pokud Britové odejdou bez předchozí dohody, byznys to pocítí. Brusel se raději chystá na nejhorší

Evropská komise se podle listu Financial Times připravuje na krach jednání o vystoupení Velké Británie z unie. V příších deseti týdnech se komise chystá navrhnout desítky nových předpisů, které by v takovém případě pomohly firmám i jednotlivcům překonat zmatky plynoucí z náhlého odchodu Británie z unie - z takzvaného „tvrdého“ brexitu, který by nebyl ošetřený žádnou speciální smlouvou a nezakládal se na zcela dojednaném kompromisu.

Navrhované normy mají například umožnit bankám, poradenským firmám či právníkům, kteří mají briskou licenci, nadále fungovat ve zbylých zemích Evropské unie.

Po odchodu Británie z EU mají být také zvýšeny kvóty na dovoz potravin do zbytku unie. Změny mají podle listu Financial Times pomoci mimo jiné i škodovce, jejíž vozy vyrobené v Británii či z britských dílů půjde díky opatřením prodávat ve zbytku unie i po odchodu Velké Británie.

Detaily zatím nejsou známé, ale mělo by jít o 30–40 různých změn evropských předpisů. Mimo jiné by měla Evropská komise a další evropští regulátoři získat právo v nětkerých případech po omezenou dobu použití "krizové pravomoci", aby se firmy mohly vyrovnat s náhlým odchodem Londýna z EU. Jinak řečeno, aby mohly i nadále dovážet zboží z Británie a prodávat ho v Evropě, aniž by na to potřebovaly nové licence od unijních úřadů.

Velká Británie má z EU vystoupit 29. března příštího roku. Pak by mělo do konce roku 2020 platit takzvané přechodné období, kdy budou mít Londýn a Brusel speciální vztahy a které umožní firmám přizpůsobit se Brexitu.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1