Články odjinud

Polský předseda navštíví Českou Republiku. S Babišem se setkají příští týden v Karlových Varech

Polský předseda navštíví Českou Republiku. S Babišem se setkají příští týden v Karlových Varech

Příští týden navštíví Českou republiku předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes oznámil český premiér Andrej Babiš (ANO). Morawiecki a Babiš se setkají 6. července v Karlových Varech, kde se v té době koná mezinárodní filmový festival. O den později se oba premiéři zúčastní schůzky čínské iniciativy 16+1 v Sofii.

„Šestého července navštíví Českou republiku polský premiér Mateusz Morawiecki. V Karlových Varech budeme spolu celý den a večer letíme na zasedání předsedů vlád v rámci iniciativy Čínské lidové republiky k 16 zemím střední, východní a jihovýchodní Evropy,“ řekl Babiš.

Peking loni slíbil, že poskytne zemím střední a východní Evropy na rozvojové a investiční projekty přes tři miliardy dolarů. Nabídka, která má podpořit spolupráci Číny s regionem, zazněla na jednom z minulých summitů iniciativy 16+1. Západoevropské země ale opakovaně vyjadřují obavy, že rozvíjení kontaktů této skupiny oslabuje jednotu společné zahraniční politiky EU vůči Číně.

Babiš nedávno před novináři mluvil o dobrém vztahu s polským protějškem. V dubnu prohlásil, že v červnu se v ČR bude konat společné zasedání české a polské vlády. Naposledy se kabinety sešly před dvěma lety ve Varšavě.

Bilaterální jednání mezi předchůdkyní Morawieckého Beatou Szydlovou a tehdejším předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) se odehrálo před dvěma lety v Polsku. V roce 2016 Česko navštívil polský prezident Andrzej Duda. Prezident Miloš Zeman mu návštěvu oplatil letos v květnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud