Populisty, nebo nacionalisty. Italové chtějí skoncovat s tradičními politiky | info.cz

Články odjinud

Populisty, nebo nacionalisty. Italové chtějí skoncovat s tradičními politiky

Volební místnosti po celé Itálii jsou už několik hodin otevřené, ale ještě včera řada Italů pořád netušila, komu vhodí svůj hlas. V severoitalském průmyslovém městě Monfalcone nedaleko hranic se Slovinskem ale jasno mají už dlouho. Podpory se tu dočkají nacionalistické, protiimigrační nebo antisystémové strany. Místní mají totiž pocit, že tradiční partaje, které v těchto místech bodovávaly, je opustily, když nedodržely sliby, které jim v minulosti daly.

„My všichni budeme volit Pět hvězd. Je na čase, aby tady s tím někdo něco udělal,“ říká rázně osmapadesátiletý Felice Cosa, který už od osmdesátých let provozuje v severoitalském městě Montfalcone pizzerii. Otevřel ji spolu se svými čtyřmi bratry a dodnes v ní všichni pracují. Na nedostatek klientely si Italové, kteří sem původně přišli z Neapole, nemohou stěžovat. „Pokud děláte svou práci poctivě, používáte kvalitní suroviny, tak si vás lidé zapamatují. Z dlouhodobého hlediska se to vyplatí,“ gestikuluje Felice.

Provozovat malý podnik už ale podle bratrů není zdaleka to, co bývalo. Ekonomika Itálie se sice nedávno vrátila do černých čísel, vytoužené oživení ale nenabralo takové tempo, jak by si mnozí přáli. Nezaměstnanost v zemi dosahuje 10,8 procenta a na jihu Itálie je situace ještě mnohem horší – práci tu nemá 18,3 procenta lidí v aktivním věku, mezi mladými je to dokonce 46,6 procenta.

„Je to těžké, platíme vysoké daně a moc nám toho jako výdělek nezbývá,“ vysvětluje asi čtyřicetiletý Maurizio v zelené bundě. „Pět hvězd chce pomoct lidem, jako jsme my, tedy malým podnikatelům,“ překřikuje ho jeho bratr Francesco.

Hnutí Pěti hvězd je populistická, antisystémová strana, která podle předvolebních průzkumů míří ve volbách vysoko. Poslední výsledky, které byly zveřejněny zhruba dva týdny před nedělními volbami, ukázaly, že hnutí by volilo přibližně 28 % voličů – Pět hvězd by se tak stalo jednoznačně nejsilnější samostatnou stranu.

Italští komentátoři se shodují, že k vysoké popularitě hnutí pomohla zejména výměna v jeho čele. Zakladatele a svérázného komika Beppeho Grilla, jehož peprné vyjadřování a dohánění až ke krajnosti byly dlouhou dobu pevnou součástí italské politiky, vystřídal umírněnější, teprve jednatřicetiletý Luigi Di Maio. Pravdou ale zůstává, že ani on si s Grillem v ledasčem nezadá – změnil se pouze styl komunikace. Hnutí se nadále vymezuje například vůči společné evropské měně euro (byť rétoriku v poslední době výrazně zmírnilo) nebo cizincům.

Bratři Cosa nepochybují, že Pět hvězd v nedělních volbách vyhraje. A nevadí jim ani nedávný skandál některých členů hnutí, které si zakládá na tom, že je bez poskvrny a nezkorumpovatelné. Poslanci hnutí se zavázali, že budou polovinu svého platu posílat na podporu malým podnikům. Ukázalo se ale, že část z nich to nedělá a peníze si nechává pro svou potřebu.

„Všude jsou shnilá jablka, která se musí odstranit,“ rozhazuje rukama Maurizio uprostřed restaurace, která nese název Europa. S Evropou ale nemá nic společného - ta totiž podle majitelů podniku neexistuje. „Co je Evropa? Vždyť ta neexistuje. Není tu žádná solidarita. Italové neměli nikdy přijímat euro, je to ve skutečnosti německá měna,“ říká nejstarší z bratrů Felice.

Bratři Cosa nebudou jediní, kdo v nedělních parlamentních volbách podpoří populisty. Jak uvádí internetová stránka Statista, Hnutí Pěti hvězd bude v severovýchodní Itálii volit až 24 % obyvatel. Město Montfalcone se nachází na pobřeží Terstského zálivu a žije v něm kolem 50 tisíc obyvatel. Je to důležité průmyslové centrum, kde stojí továrny na výrobu lodí nebo letadel, ale i textilky nebo chemičky. Mezi tradiční strany, které se tu těšily podpoře mezi voliči, tak patřila sociální demokracie, nebo středopravicová strana bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Tyto strany by podle Statisty měly skončit na třetím a čtvrtém místě.

Druhou nejsilnější stranou v regionu je podle statistického serveru nacionalistická a protiimigrantská Liga (20 %). „Hnutí Pěti hvězd je pro mě moc umírněné, já budu rozhodně volit Salviniho a Ligu,“ notuje si skupinka mladých mužů, kteří postávají v hloučku na ulici. 

„Vyčistí to tady,“ naráží jeden z nich na protiimigrantskou rétoriku Ligy. Strana kandiduje ve volbách společně s Berlusconiho Vzhůru, Itálie a dalšími stranami a má ambice stát se nejsilnější pravicovou partají v zemi. Její lídr Salvini vystupuje proti imigraci a kritizuje islám a euro. Je také obdivovatelem ruského prezidenta Vladimíra Putina a v Evropském parlamentu (byl zvolen europoslancem) spolupracuje s francouzskou Národní frontou Marine Le Penové.

„Kdyby to šlo, tak já to hodím Casapound,“ dodává další mladík ze skupiny. Casapound je italské politické hnutí, které vychází z neofašismu. Fašistická hnutí zažívají v poslední době v zemi velký boom. Podle organizace Infoantifa Ecn Itálie zažila od roku 2015 téměř 150 útoků s rasistickým motivem. Velkou debatu o rasismu a xenofobii vyvolal útok na cizince černé pleti, který proběhl na začátku února ve městě Macerata. „Tohle bude velký problém zejména do budoucnosti,“ říká pětapadesátiletý Daniele, který je aktivní v místní politice.

„Zatím nevím, koho budu volit. Rozhoduji se mezi Pěti hvězdami a Salvinim. Jdu brzy do důchodu, takže je pro mne důležitá penzijní reforma,“ krčí rameny vousatý, asi pětašedesátiletý muž. Agentura AFP nedávno uvedla, že jedním z možných povolebních scénářů může být vládní koalice mezi Hnutím Pěti hvězd a Ligou. „Co se týče postoje k migraci, máme na to s Pěti hvězdami jiný názor. V italském parlamentu Pět hvězd často hlasovalo s extrémní levicí a až později pochopili, že to není populární, tak změnili přístup. Nejsou pro nás důvěryhodní,“ říká ale k možné spolupráci poslanec Ligy Massimiliano Fedriga.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud