Články odjinud

Prchali před Hitlerem, teď se tisíce Židů chtějí kvůli brexitu znovu stát Němci

Prchali před Hitlerem, teď se tisíce Židů chtějí kvůli brexitu znovu stát Němci

Avizovaný odchod Velké Británie z Evropské unie doprovází další nečekaná okolnost. Rapidně se zvýšil počet britských občanů, kteří žádají o německý pas. V naprosté většině se přitom jedná o Brity, jejichž rodiče či prarodiče museli opustit Německo v době nacismu.

Jak dnes píší s odkazem na zdroje ministerstva vnitra noviny vydavatelství Funke Mediengruppe, jen letos od ledna do srpna požádalo o britský pas 1 147 Britů s německými kořeny. To je dvacetkrát víc než za celý rok 2015. Někteří němečtí politici tak tento jev dávají do jednoznačné souvislosti s brexitem. Zatímco před třemi roky německé ministerstvo vnitra evidovalo řádově jen několik desítek žádostí o německé občanství, po referendu, které v červnu 2016 rozhodlo o vystoupení Británie z EU, se s těmito žádostmi doslova roztrhl pytel. A jejich počet navíc neustále roste. Za poslední dva roky už poslalo německým úřadům žádost o pas 3 731 Britů.

„Až na výjimky stojí za těmito žádostmi většinou lidé pronásledovaní nacistickým režimem a jejich potomci,“ napsaly noviny Funke Zeitungen. Podle německé ústavy totiž mají všichni „bývalí němečtí občané“, kteří v době nacismu přišli o občanství z politických nebo rasistických důvodů, právo na to, aby jim byl německý pas vrácen. A platí to i v případě jejich potomků. Tedy pokud projeví zájem.

A právě to je případ tisíců britských Židů a jejich potomků, kteří se po rozhodnutí o brexitu chtějí znovu stát Němci. V letech 1933 až 1945 našly azyl v Británii podle německých médií řádově desetitisíce Němců židovského původu.

Rapidní nárůst počtu žádostí o znovunabytí německého pasu potvrdila německé ministerstvo vnitra v odpovědi na dotaz poslanecké frakce Strany svobodných občanů (FDP). Podle jejích členů se tak jednoznačně potvrzuje, že řada britských občanů si chce udržet výhody „evropského“ občanství. „Vzhledem k tomu, jak chaoticky jedná britská vláda o brexitu, se nejedná o překvapivé zjištění,“ řekl Funke-Zeitungen mluvčí FDP Konstantin Kuhle.

 

Články odjinud