Prchali před Hitlerem, teď se tisíce Židů chtějí kvůli brexitu znovu stát Němci | info.cz

Články odjinud

Prchali před Hitlerem, teď se tisíce Židů chtějí kvůli brexitu znovu stát Němci

Avizovaný odchod Velké Británie z Evropské unie doprovází další nečekaná okolnost. Rapidně se zvýšil počet britských občanů, kteří žádají o německý pas. V naprosté většině se přitom jedná o Brity, jejichž rodiče či prarodiče museli opustit Německo v době nacismu.

Jak dnes píší s odkazem na zdroje ministerstva vnitra noviny vydavatelství Funke Mediengruppe, jen letos od ledna do srpna požádalo o britský pas 1 147 Britů s německými kořeny. To je dvacetkrát víc než za celý rok 2015. Někteří němečtí politici tak tento jev dávají do jednoznačné souvislosti s brexitem. Zatímco před třemi roky německé ministerstvo vnitra evidovalo řádově jen několik desítek žádostí o německé občanství, po referendu, které v červnu 2016 rozhodlo o vystoupení Británie z EU, se s těmito žádostmi doslova roztrhl pytel. A jejich počet navíc neustále roste. Za poslední dva roky už poslalo německým úřadům žádost o pas 3 731 Britů.

„Až na výjimky stojí za těmito žádostmi většinou lidé pronásledovaní nacistickým režimem a jejich potomci,“ napsaly noviny Funke Zeitungen. Podle německé ústavy totiž mají všichni „bývalí němečtí občané“, kteří v době nacismu přišli o občanství z politických nebo rasistických důvodů, právo na to, aby jim byl německý pas vrácen. A platí to i v případě jejich potomků. Tedy pokud projeví zájem.

A právě to je případ tisíců britských Židů a jejich potomků, kteří se po rozhodnutí o brexitu chtějí znovu stát Němci. V letech 1933 až 1945 našly azyl v Británii podle německých médií řádově desetitisíce Němců židovského původu.

Rapidní nárůst počtu žádostí o znovunabytí německého pasu potvrdila německé ministerstvo vnitra v odpovědi na dotaz poslanecké frakce Strany svobodných občanů (FDP). Podle jejích členů se tak jednoznačně potvrzuje, že řada britských občanů si chce udržet výhody „evropského“ občanství. „Vzhledem k tomu, jak chaoticky jedná britská vláda o brexitu, se nejedná o překvapivé zjištění,“ řekl Funke-Zeitungen mluvčí FDP Konstantin Kuhle.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud