Články odjinud

Premiéři Španělska a Katalánska spolu jednali poprvé od roku 2016. Obnoví instituce pro spolupráci

Premiéři Španělska a Katalánska spolu jednali poprvé od roku 2016. Obnoví instituce pro spolupráci

Španělská vláda obnoví instituce, jejichž cílem je pravidelná spolupráce s katalánskou vládou a které posledních sedm let nefungovaly. Dohodli se na tom dnes v Madridu nový španělský premiér Pedro Sánchez a předseda katalánské regionální vlády Quim Torra. Jejich schůzka byla prvním jednáním šéfů vlád Španělska a autonomního Katalánska po dvou letech. Torra a Sánchez spolu jednali zhruba dvě a půl hodiny a dohodli se, zatím bez termínu, že se opět sejdou, tentokrát v Barceloně.

O obsahu jednání informovala novináře španělská vicepremiérka Carmen Calvová, podle níž Sánchez slíbil posílit autonomii Katalánska v rámci ústavy. V této souvislosti také zdůraznila, že právo na sebeurčení, které požaduje pro Katalánce separatista Torra, španělská ústava nepřipouští.

Podle Calvové by měla velmi brzy začít opět fungovat bilaterální komise španělské a katalánské vlády, jejíž existence vyplývá z autonomního statusu Katalánska. Tento orgán naposledy jednal v létě 2011 za vlády socialistů. Od nástupu pravicového premiéra Mariana Rajoye se za sedm let nesešla tato komise ani jednou.

Španělský premiér také podle Calvové Torrovi slíbil, že vláda bude usilovat o odblokování katalánských sociálních zákonů, které na základě stížností Rajoyovy vlády v předchozích letech zablokoval ústavní soud.

Dnešní schůzku inicioval šéf socialistů Pedro Sánchez, který se stal španělským premiérem před pěti týdny. Jako jeden z klíčových úkolů si Sánchez stanovil obnovit vztahy s autonomními regiony Španělska, zejména s Katalánskem. Za předchozí vlády se situace v Katalánsku tak vyhrotila, že kvůli separatistickým snahám tamní regionální vlády Madrid převzal loni v říjnu přímou správu nad regionem. Správa skončila v červnu s nástupem Torrovy vlády.

„Politická krize si žádá politické řešení. Tahle schůzka je výchozím bodem pro konstruktivní normalizaci vztahů,“ napsal Sánchez na twitteru po jednání s Torrou. Předchozí španělská vláda koncem loňského října bývalou katalánskou vládu sesadila a prokuratura pak exministry obvinila ze vzpoury, část jich skončila ve vazbě. Za vzpouru hrozí až 25 let vězení.

Sánchez se chce jako premiér setkat se všemi premiéry autonomních regionů Španělska. Jako první s ním jednal minulý měsíc premiér Baskicka Iňigo Urkullu. Šestačtyřicetiletý Sánchez se stal premiérem začátkem června díky tomu, že poslanci vyslovili nedůvěru jeho předchůdci Rajoyovi. Návrh socialistů na vyslovení nedůvěry prošel i díky baskickým nacionalistům a katalánským separatistům, jimž Sánchez slíbil dialog.

Naposledy jednal katalánský premiér v Madridu se španělským premiérem v dubnu 2016, kdy se setkali Rajoy a tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten je od podzimu v zahraničí a Madrid žádá jeho vydání kvůli obvinění ze vzpoury.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes přinesl katalánský deník El Periódico, si samostatnost Katalánska přeje pouze 21 procent Katalánců. Šedesát dva procent dotázaných chce, aby vláda vyjednala lepší autonomní status Katalánska.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud