Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiéři Španělska a Katalánska spolu jednali poprvé od roku 2016. Obnoví instituce pro spolupráci

Premiéři Španělska a Katalánska spolu jednali poprvé od roku 2016. Obnoví instituce pro spolupráci

Španělská vláda obnoví instituce, jejichž cílem je pravidelná spolupráce s katalánskou vládou a které posledních sedm let nefungovaly. Dohodli se na tom dnes v Madridu nový španělský premiér Pedro Sánchez a předseda katalánské regionální vlády Quim Torra. Jejich schůzka byla prvním jednáním šéfů vlád Španělska a autonomního Katalánska po dvou letech. Torra a Sánchez spolu jednali zhruba dvě a půl hodiny a dohodli se, zatím bez termínu, že se opět sejdou, tentokrát v Barceloně.

O obsahu jednání informovala novináře španělská vicepremiérka Carmen Calvová, podle níž Sánchez slíbil posílit autonomii Katalánska v rámci ústavy. V této souvislosti také zdůraznila, že právo na sebeurčení, které požaduje pro Katalánce separatista Torra, španělská ústava nepřipouští.

Podle Calvové by měla velmi brzy začít opět fungovat bilaterální komise španělské a katalánské vlády, jejíž existence vyplývá z autonomního statusu Katalánska. Tento orgán naposledy jednal v létě 2011 za vlády socialistů. Od nástupu pravicového premiéra Mariana Rajoye se za sedm let nesešla tato komise ani jednou.

Španělský premiér také podle Calvové Torrovi slíbil, že vláda bude usilovat o odblokování katalánských sociálních zákonů, které na základě stížností Rajoyovy vlády v předchozích letech zablokoval ústavní soud.

Dnešní schůzku inicioval šéf socialistů Pedro Sánchez, který se stal španělským premiérem před pěti týdny. Jako jeden z klíčových úkolů si Sánchez stanovil obnovit vztahy s autonomními regiony Španělska, zejména s Katalánskem. Za předchozí vlády se situace v Katalánsku tak vyhrotila, že kvůli separatistickým snahám tamní regionální vlády Madrid převzal loni v říjnu přímou správu nad regionem. Správa skončila v červnu s nástupem Torrovy vlády.

„Politická krize si žádá politické řešení. Tahle schůzka je výchozím bodem pro konstruktivní normalizaci vztahů,“ napsal Sánchez na twitteru po jednání s Torrou. Předchozí španělská vláda koncem loňského října bývalou katalánskou vládu sesadila a prokuratura pak exministry obvinila ze vzpoury, část jich skončila ve vazbě. Za vzpouru hrozí až 25 let vězení.

Sánchez se chce jako premiér setkat se všemi premiéry autonomních regionů Španělska. Jako první s ním jednal minulý měsíc premiér Baskicka Iňigo Urkullu. Šestačtyřicetiletý Sánchez se stal premiérem začátkem června díky tomu, že poslanci vyslovili nedůvěru jeho předchůdci Rajoyovi. Návrh socialistů na vyslovení nedůvěry prošel i díky baskickým nacionalistům a katalánským separatistům, jimž Sánchez slíbil dialog.

Naposledy jednal katalánský premiér v Madridu se španělským premiérem v dubnu 2016, kdy se setkali Rajoy a tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten je od podzimu v zahraničí a Madrid žádá jeho vydání kvůli obvinění ze vzpoury.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes přinesl katalánský deník El Periódico, si samostatnost Katalánska přeje pouze 21 procent Katalánců. Šedesát dva procent dotázaných chce, aby vláda vyjednala lepší autonomní status Katalánska.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744