Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přízrak války se znovu vrací na Balkán. EU se snaží odvrátit posílení Ruska a Turecka v regionu

Přízrak války se znovu vrací na Balkán. EU se snaží odvrátit posílení Ruska a Turecka v regionu

Čtvrteční summit v Sofii má podle prohlášení Rady EU „vlít novou energii do vztahů mezi EU a Západním Balkánem“. Podle expertů ale bude pro země západního Balkánu schůzka nejspíše zklamáním a to by mohlo posílit vliv Moskvy a Istanbulu.

Zástupci Evropské unie chtějí s představiteli Albánie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Černé Hory, Makedonie a Kosova jednat oficiálně o posílení propojení EU s Balkánem, bezpečnosti, migraci a také o geopolitickém vývoji v oblasti. Jinak řečeno nabídnou financování tamní infrastruktury, například silnic a železnic, spolupráci při zadržování uprchlíků mířících do zemí Evropské unie a v boji proti organizovanému zločinu. Diskuse o geopolitice pak má přesvědčit země západního Balkánu, že by měly mírově vyřešit svoje spory a že mají naději, že se nakonec stanou členy Evropské unie.

Na západním Balkáně totiž sílí vliv Ruska a Turecka. „Už dlouho se tu kříží zájmy Západu a Ruska, stejně jako tomu bylo za studené války, ale nyní se Rusko snaží posílit svůj vliv v regionu mnohem agresivnějším způsobem,“ vysvětlil serveru EurActiv Aleksandar Popov ze srbského think-tanku Centre for Regionalism. Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce minulý měsíc v Evropském parlamentu varoval, že nechce, aby se Balkán „obrátil k Turecku nebo k Rusku“ místo k EU. Jenže Turecko a Rusko se chystají využít jakékoliv zaváhání či mlžení Evropské unie ve vztahu k jejich balkánským partnerům.

Špatným signálem vůči některým balkánským zemím je už jen složení účastníků sofijské schůzky. Měli na ní být představitelé všech 28 členských zemí unie, evropský prezident Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean Claude-Juncker. Tusk a Junckerem budou na místě, mezi hlavami členských zemí ale bude chybět španělský premiér Mariano Rajoy. Ten se zúčastní jen večeře se šéfy unijních zemí, na jednání se státy západního Balkánu už nebude. Španělsko totiž podobně jako Slovensko, Rumunsko, Kypr a Řecko neuznalo nezávislost Kosova po jeho odtržení od Srbska v roce 2008. Rajoy se navíc obává, že Kosovo se může stát příkladem pro Katalánsko, španělský region, který loni hlasoval o odtržení od Španělska. Pro důležitá rozhodnutí v rámci EU je ale potřeba jednomyslnost a absence Rajoye v Sofii ukazuje, že taková jednomyslnost ve vztahu k západnímu Balkánu nemusí být samozřejmostí.

Největší obchodní partneři EUNejvětší obchodní partneři EUautor: Info.cz

V návrhu závěrů summitu, které zveřejnila agentura AFP, navíc chybí slova „členství“ v EU či „rozšíření“ Evropské unie. Přitom Evropská komise letos oznámila, že se by Srbsko a Černá Hora mohly stát členy EU do roku 2025 a brzy by měly začít přístupové rozhovory s Albánií a Makedonií. Server BalkanInsight uvádí, že země západního Balkánu tak budou ze schůzky pravděpodobně zklamány. Poznamenává přitom, že některé země, uvádí jmenovitě Albánii a Makedonii, udělaly významný pokrok, pokud jde o podmínky vstupu do unie.

Deník The Wall Street Journal pak poznamenává, že například v Srbsku poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že pro vstup do EU je jen něco málo přes polovina obyvatel (ostatní země západního Balkánu jsou ale více proevropské, zejména Kosovo) a že se část tamních politiků orientuje spíše na partnerství s Ruskem. Ještě větším problémem pak bude případné schválení vstupu nových zemí ve stávajících členských státech. The Wall Street Journal v této souvislosti připomíná odmítnutí asociační dohody mezi EU a Ukrajinou v nizozemském referendu v roce 2016. Nizozemský parlament ji nakonec schválil o rok později, když k ní byl přijat dodatek.

Západní Balkán je důležitý pro Evropskou unii nejen jako místo soupeření s Ruskem, ale také proto, aby se odtud nešířila nestabilita do Evropy. Bezpečnostním problémem jsou uprchlíci z Blízkého východu a napětí a hraniční spory mezi tamními státy. Experti také varují před tím, že v případě politických otřesů by se některé země na západním Balkáně jako Kosovo či Bosna a Hercegovina mohly stát základnou islamistických teroristů a ti by pak odtud ohrožovali celou Evropu.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1