Průzkumy: Čaputová míří do prezidentského paláce. Šefčovičovy šance na obrat jsou mizivé | info.cz

Články odjinud

Průzkumy: Čaputová míří do prezidentského paláce. Šefčovičovy šance na obrat jsou mizivé

Právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová podle předběžných výsledků z téměř dvou třetin volebních okrsků vede více než volebních okrsků jasně vede v dnešním druhém kole prezidentských voleb na Slovensku před svým soupeřem, místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem v poměru poměru 58,35 ku 41,64 procentům hlasů. Uvedl to slovenský statistický úřad na svém webu o výsledcích prezidentských voleb. Konečné oficiální výsledky budou vyhlášeny v neděli v poledne.

Čaputové jako prezidentce po sečtení více než poloviny okrsků již pogratulovala opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS). "První prezidentka v dějinách Slovenska, ale i Československa znamená výrazný modernizační krok, kterým prošla naše společnost a je křehkým vítězstvím liberální demokracie," zareagovala SaS. Zároveň podle serveru HN Online uvedla, že jde o "další vážnou porážku strany Směr-sociální demokracie", která ve volbách podporovala Šefčoviče.

Částečné výsledky odpovídají poznatkům z průzkumů, které po ukončení hlasování zveřejnily slovenské televize.

V průzkumu agentury Focus, která sbírala data ve čtvrtek a v pátek pro televizi Markíza, Čaputovou podporovalo 55,2 procenta dotázaných, místopředsedu Evropské komise Šefčoviče zbylých 44,80 procenta. Agentura Median SK v průzkumu pro veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska dává Čaputové 60,5 procenta a Šefčovičovi 39,5 procenta.

"Netřeba se bát, bude to dobré," napsala Čaputová na facebooku po zveřejnění prvních výsledků.

Šéf agentury Focus Martin Slosiarik v televizním studiu už po sečtení výsledků z pěti procenta okrsků prohlásil, že si nedokáže představit, co by se muselo stát, aby se Čaputová nestala prezidentkou. I podle publicisty Mariána Leška je obrat v Šefčovičův prospěch málo pravděpodobný, uvedl web Denníku N.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud