Rakousko chce zakázat symboly politického islámu. Za gesto rukou můžou padat stotisícové pokuty | info.cz

Články odjinud

Rakousko chce zakázat symboly politického islámu. Za gesto rukou můžou padat stotisícové pokuty

Rakouská vláda plánuje od příštího roku rozšíření zákazu používání určitých symbolů například na symboly turecké extremistické organizace Šedí vlci, Muslimského bratrstva nebo Kurdské strany pracujících. Trestné by mělo být nejen grafické ztvárnění, ale třeba i to, když někdo na demonstraci vytvoří z prstů takzvaný „vlčí pozdrav“, tedy stylizovanou hlavu vlka. Za takový prohřešek by mu mohla hrozit pokuta 4000 eur (tedy přes 100 tisíc korun), při opakování dokonce 10 000 eur (260 tisíc korun).

Vláda přitom odmítá, že by tímto opatřením narušovala právo na využívání náboženské symboliky. Podle kancléře Christiana Kurze se zákaz bude týkat pouze symbolů, propagující organizace a hnutí, které narušují základní principy demokracie. „To platí jak pro levicový a pravicový radikalismus, tak pro takzvaný politický islám,“ uvedl Kurz.

Vedle organizací spojených s „politickým islámem“ nebo terorismem vláda navrhuje například i zákaz používání symbolů chorvatského fašistického hnutí ustašovci. Tyto symboly se objevily v ulicích rakouských měst třeba při posledním mistrovství světa ve fotbale. Takzvaný „vlčí pozdrav“, tedy symbol extremistické turecké organizace Šedí vlci, zase používají v Rakousku mnozí účastníci demonstrací na podporu tureckého prezidenta Erdogana.

Už od roku 2014 v Rakousku platí zákaz využívání symboliky teroristických organizací al-Káida nebo Islámský stát. Zcela zakázané jsou pochopitelně i symboly nacismu.

Někteří rakouští odborníci jsou ale k vládní iniciativě skeptičtí. Usvědčit někoho, že si z prstů záměrně vytvořil „vlčí hlavu“ není podle nich tak jednoduché jako odhalit například hajlování. A otázkou tedy zůstává, kdo bude podobné prohřešky odhalovat a trestat. Symbolem Muslimského bratrstva je například otevřená dlaň s nataženými prsty a palcem ohnutým uvnitř dlaně. A určitě ne každý, kdo záměrně či nechtěně vytvoří z ruky tento symbol, propaguje terorismus. „Ani vytvoření vlčího pozdravu třeba na fotbalovém stadionu nemusí nutně dokazovat, že je člověk radikalizovaný,“ řekl deníku Kurier rakouský politolog Thomas Schidinger.

Také profesor Miroslav Mareš, přední český odborník na extremismus, o účinnosti navrhované změny rakouských zákonů pochybuje. „Jsem obecně příznivcem větší svobody projevu a kriminalizování určitých symbolů jako takových se mi nelíbí,“ řekl Mareš pro INFO.CZ.

Rakušané a Němci však mají podle něj na „zakázanou symboliku“ částečně jiný pohled než Češi. „V Německu platí, že když je nějaká organizace zakázaná, pak je zakázané i používání jejích symbolů,“ uvedl Mareš. Jestliže tedy v Německu není legální činnost například Muslimského bratrstva nebo Strany kurdských pracujících, pak je trestné i používá symboliky těchto organizací.

V Rakousku je to ještě jinak. Tamní zákon přímo vyjmenovává, jaké konkrétní symboly jsou zakázané. A to, co chystá rakouská vláda, je tedy jen rozšíření seznamu zakázaných gest nebo grafických symbolů.

Česká republika se podle Mareše ubírá odlišnou cestou. „U nás je nutné u soudu prokázat, že používáním určitého symbolu člověk záměrně propaguje terorismus nebo hnutí, potlačující lidská práva a svobody,“ řekl Mareš.

Příkladem může být používání čísla 88, které samo o sobě nic nepropaguje. A to i přesto, že ho neonacisté využívají jako ekvivalent nacistického pozdravu Heil Hitler. Písmeno „H“ je totiž osmým písmenem v abecedě.

V Česku však musí policie prokázat, že „88“ někdo záměrně využil právě k propagaci nacismu. „To se stalo kdysi například na mítinku Dělnické strany, kde podle soudu jeden z demonstrujících evidentně tímto symbolem nacismus propagoval,“ popisuje Mareš. Podobné je to třeba s posouzením symbolů podpory terorismu nebo potlačování lidských práv.

Rakouský systém rozlišování zakázaných symbolů je podle jeho názoru příliš strojený a účelový a zbytečně vytváří zákonnou normu. „Společenská nebezpečnost využívání nějakého symbolu se podle mne musí vždy posuzovat individuálně, případ od případu. Z tohoto pohledu mi přijde česká legislativa lepší než rakouská nebo německá,“ uzavírá Mareš.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud