Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko chce zakázat symboly politického islámu. Za gesto rukou můžou padat stotisícové pokuty

Rakousko chce zakázat symboly politického islámu. Za gesto rukou můžou padat stotisícové pokuty

Rakouská vláda plánuje od příštího roku rozšíření zákazu používání určitých symbolů například na symboly turecké extremistické organizace Šedí vlci, Muslimského bratrstva nebo Kurdské strany pracujících. Trestné by mělo být nejen grafické ztvárnění, ale třeba i to, když někdo na demonstraci vytvoří z prstů takzvaný „vlčí pozdrav“, tedy stylizovanou hlavu vlka. Za takový prohřešek by mu mohla hrozit pokuta 4000 eur (tedy přes 100 tisíc korun), při opakování dokonce 10 000 eur (260 tisíc korun).

Vláda přitom odmítá, že by tímto opatřením narušovala právo na využívání náboženské symboliky. Podle kancléře Christiana Kurze se zákaz bude týkat pouze symbolů, propagující organizace a hnutí, které narušují základní principy demokracie. „To platí jak pro levicový a pravicový radikalismus, tak pro takzvaný politický islám,“ uvedl Kurz.

Vedle organizací spojených s „politickým islámem“ nebo terorismem vláda navrhuje například i zákaz používání symbolů chorvatského fašistického hnutí ustašovci. Tyto symboly se objevily v ulicích rakouských měst třeba při posledním mistrovství světa ve fotbale. Takzvaný „vlčí pozdrav“, tedy symbol extremistické turecké organizace Šedí vlci, zase používají v Rakousku mnozí účastníci demonstrací na podporu tureckého prezidenta Erdogana.

Už od roku 2014 v Rakousku platí zákaz využívání symboliky teroristických organizací al-Káida nebo Islámský stát. Zcela zakázané jsou pochopitelně i symboly nacismu.

Někteří rakouští odborníci jsou ale k vládní iniciativě skeptičtí. Usvědčit někoho, že si z prstů záměrně vytvořil „vlčí hlavu“ není podle nich tak jednoduché jako odhalit například hajlování. A otázkou tedy zůstává, kdo bude podobné prohřešky odhalovat a trestat. Symbolem Muslimského bratrstva je například otevřená dlaň s nataženými prsty a palcem ohnutým uvnitř dlaně. A určitě ne každý, kdo záměrně či nechtěně vytvoří z ruky tento symbol, propaguje terorismus. „Ani vytvoření vlčího pozdravu třeba na fotbalovém stadionu nemusí nutně dokazovat, že je člověk radikalizovaný,“ řekl deníku Kurier rakouský politolog Thomas Schidinger.

Také profesor Miroslav Mareš, přední český odborník na extremismus, o účinnosti navrhované změny rakouských zákonů pochybuje. „Jsem obecně příznivcem větší svobody projevu a kriminalizování určitých symbolů jako takových se mi nelíbí,“ řekl Mareš pro INFO.CZ.

Rakušané a Němci však mají podle něj na „zakázanou symboliku“ částečně jiný pohled než Češi. „V Německu platí, že když je nějaká organizace zakázaná, pak je zakázané i používání jejích symbolů,“ uvedl Mareš. Jestliže tedy v Německu není legální činnost například Muslimského bratrstva nebo Strany kurdských pracujících, pak je trestné i používá symboliky těchto organizací.

V Rakousku je to ještě jinak. Tamní zákon přímo vyjmenovává, jaké konkrétní symboly jsou zakázané. A to, co chystá rakouská vláda, je tedy jen rozšíření seznamu zakázaných gest nebo grafických symbolů.

Česká republika se podle Mareše ubírá odlišnou cestou. „U nás je nutné u soudu prokázat, že používáním určitého symbolu člověk záměrně propaguje terorismus nebo hnutí, potlačující lidská práva a svobody,“ řekl Mareš.

Příkladem může být používání čísla 88, které samo o sobě nic nepropaguje. A to i přesto, že ho neonacisté využívají jako ekvivalent nacistického pozdravu Heil Hitler. Písmeno „H“ je totiž osmým písmenem v abecedě.

V Česku však musí policie prokázat, že „88“ někdo záměrně využil právě k propagaci nacismu. „To se stalo kdysi například na mítinku Dělnické strany, kde podle soudu jeden z demonstrujících evidentně tímto symbolem nacismus propagoval,“ popisuje Mareš. Podobné je to třeba s posouzením symbolů podpory terorismu nebo potlačování lidských práv.

Rakouský systém rozlišování zakázaných symbolů je podle jeho názoru příliš strojený a účelový a zbytečně vytváří zákonnou normu. „Společenská nebezpečnost využívání nějakého symbolu se podle mne musí vždy posuzovat individuálně, případ od případu. Z tohoto pohledu mi přijde česká legislativa lepší než rakouská nebo německá,“ uzavírá Mareš.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1