Rakousko zůstane rájem kuřáků. Vládou nepohnula ani mohutná petiční akce | info.cz

Články odjinud

Rakousko zůstane rájem kuřáků. Vládou nepohnula ani mohutná petiční akce

V Rakousku se mohli lidé celý minulý týden formou podpisu oficiálních petičních archů připojit k požadavkům iniciativy „Dont smoke“, žádající zákaz kouření ve všech veřejných prostorách, včetně restaurací. I když petici nakonec podepsalo 882 000 lidí, tedy desetina národa, v rakouských hospodách se bude kouřit i nadále.

Kabinet, složený z lidovců a Svobodných, totiž odmítl na základě výsledků petice, představující jakési lidové hlasování „nanečisto“, vypsat k zákazu kouření oficiální referendum se závaznými výsledky.

Rakousko tak zůstává jedním z posledních „kuřáckých rájů“ v Evropě. Podobně jako dříve v Česku mohou restauratéři oddělit stavebně prostory pro kuřáky a nekuřáky, kouřit se může také v barech o velikosti do 75 metrů čtverečních, v nichž se nevaří a nemají tam přístup mladiství.

INFOGRAFIKA DNE: Protikuřácký zákon a následky kouřeníINFOGRAFIKA DNE: Protikuřácký zákon a následky kouřeníautor: Info.cz

Rakouský parlament přitom už zákon, zakazující kouření ve všech veřejných prostorách bez výjimky, už jednou schválil s tím, že platit měl od května letošní roku. Nová vládní koalice však rozhodnutí svých předchůdců zrušila.

Postoj rakouského kabinetu je přitom terčem tvrdí kritiky mnoha rakouských lékařů, zejména onkologů. „Rakousko má poprvé v historii vládu, které je zdraví národa úplně ukradené,“ prohlásil prezident Rakouské lékařské komory Thomas Szekeres.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud