Články odjinud

Řecko pod popelem: Záchranáři našli mrtvé i v oblíbeném letovisku, úřady prý zaspaly

720p360p

„Slunce je bledé, nebe skoro tak kouřové jako poslední noc. Změna větru přinesla kouř k aténskému letišti. Popel pokrývá zem, stromy, auta a obyvatelé se snaží mít zavřená okna, aby se jim nedostal do domů,“ popisuje drtivou situaci v Řecku obyvatel města Artemida v provincii Attika George Georgakopulos. Požáry, které Řecko sužují od pondělí, mají na svědomí nejméně 74 lidských životů. Úřady se ale obávají, že číslo ještě poroste, protože řada lidí zůstává pohřešovaných. 

Podle starosty nejvíce zasaženého města Rafina ležícího východně od Atén Evangelose Burnuse dopadlo nejhůře oblíbené letovisko Řeků Mati, kde v úterý ráno záchranáři našli 26 uhořelých osob včetně několika dětí.

„Snažili se najít únikovou cestu, ale bohužel to tito lidé a jejich děti nestihli včas,“ řekl v televizi Skai TV šéf řeckého Červeného kříže Nikos Economopulos. Podle vyjádření Národního zdravotnického operačního střediska (EKEPY) je v nemocnicích více než 170 lidí, z toho 16 dětí. Ty ale na rozdíl od 11 dospělých nejsou v kritickém stavu.

Oheň neničí jen lidské životy, ale také majetek. „Mati už neexistuje. Osobně jsem viděl nejméně sto domů v plamenech. Na vlastní oči jsem viděl, že je to totální katastrofa,“ konstatoval starosta Burnus, podle nějž shořelo více než tisíc domů a 300 vozidel. „Jsem šťastná, že jsem naživu,“ dodala pro Skai TV jedna z obyvatelek Mati.

Čechů se požáry dotkly minimálně, na čas přišli o elektřinu a vodu

Úřady od pondělí vyzývají obyvatele pobřežních oblastí, aby opustily své domovy ohrožené požárem. Oblasti kolem Atén byly po sérii dní s teplotami nad 40 stupňů Celsia vysušené, následný vítr šíření ohně ještě urychlil. „Lidé by měli odejít, zavřít dům a prostě odejít. Nemohou dlouhou dobu snášet tolik kouře,“ konstatoval ve státní televizi ERT velitel požárníků Achilleas Tzuvaras. Hasiči ale dodávají, že díky uklidnění větru dostali oheň pod kontrolu.

Kvůli požáru se na čas uzavřela také vytížená dálnice mezi Aténami a Korintem. Ta je nyní ale znovu v provozu. Oheň přeťal též trasu původního maratonského běhu z olympijských her 1896 vedoucí z města Maratón do řecké metropole.

Čeští turisté se větším potížím vyhnuli. Podle vyjádření konzulky Světoslavy Danešové pro ČTK řecké úřady české oběti či hospitalizované zatím nepotvrdily. Podobně mluvil pro INFO.CZ také místopředseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Jan Papež. Ten ví pouze o případu, který hlásila cestovní kancelář Exim Tours. Týkal se asi 80 turistů, jimž v hotelu v Attice vypadly dodávky elektřiny a pitné vody. Vodu už ale k dispozici mají, elektřinu by měli mít k dispozici během odpoledne.

Čechů se požáry nedotýkají i proto, že nejčastěji cestují na ostrovy, zatímco oheň hoří převážně na pevnině. (viz box) Výjimkou je pouze letovisko Chania na západním pobřeží Kréty, kde plameny zničily místní válečné muzeum. Z budovy zůstaly pouze vnější zdi. Převážně dřevěný interiér a střecha neodolaly.

Řekové kritizují pomalou reakci. Nic nezůstane bez odpovědi, slíbil premiér

Tragédie připomíná scény z roku 2007, kdy ničivé lesní požár během čtyř měsíců připravily o život 84 lidí. Tehdy zasáhly kromě Attiky také Peloponés a ostrov Euboia v západní části Egejského moře.

Na současnou situaci reagovala i řecká vláda. Premiér Alexis Tsipras se předčasně vrátil z pracovní návštěvy Bosny a Hercegoviny a v prohlášení uvedl, že na památku obětem vyhlásí tři dny národního smutku. „Chci slíbit, že nic a nikdo nebude opomenut. Nic a nikdo nezůstane bez pomoci. Nic nezůstane bez odpovědi,“ pravil Tsipras.

Řecko už aktivovalo evropský mechanismus civilní ochrany, který by měl zemím v podobných potížích pomoci. Kypr poslal do oblasti 60 svých hasičů, Španělsko přispělo dvěma protipožárními letadly, která mají hasit oheň ze vzduchu. Česko je dle vyjádření Ministerstva zahraničních věcí připravené operativně poskytnout peníze z rozpočtu na humanitární pomoc.

Řekové si ale podle listu Kathimerini stěžují, že ke katastrofě nepřispělo jen sucho, vítr a vysoké teploty, nýbrž i pomalá reakce státního aparátu. Ten podle jejich mínění požáry překvapily. Záchranářům tak chyběl plán, jak postupovat v případě nouze. Oficiální orgány se k věci zatím nevyjadřují.

V potížích kontaktujte konzulát nebo příbuzné, radí Papež
Čechů se požáry v Řecku takřka nedotýkají. Až na zhruba 80 lidí, kterým vypadla v hotelu elektřina a na čas přišli o dodávky pitné vody, nehlásí cestovní kanceláře ani úřady žádné potíže. Pokud by se čeští občané přeci jen ocitli v nebezpečí, radí jim místopředseda České asociace cestovních kanceláří a agentur Jan Papež, aby se snažili kontaktovat ministerstvo zahraničí. „Pokud nejsou zaregistrováni v systému ministerstva zahraničí DROZD, tak by si měli zjistit číslo na konzulát nebo se spojit s příbuznými, kteří mohou ministerstvo informovat. To platí, pokud na místo cestovali neorganizovaně. Jinak doporučuji, aby se obrátili na svoji cestovní kancelář, která už bude vědět, jak dál postupovat. Papež zároveň neočekává, že by měla katastrofa dopad na zájem Čechů o zájezdy do Řecka. „Požáry jsou v zemi běžné. Navíc Češi míří na ostrovy, kterých se tato situace netýká. Dopad na turistiku by to mělo jen v tom případě, pokud by se oheň rozšířil i na ostrovy.“

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818