Články odjinud

Řecko pod popelem: Záchranáři našli mrtvé i v oblíbeném letovisku, úřady prý zaspaly

720p360p

„Slunce je bledé, nebe skoro tak kouřové jako poslední noc. Změna větru přinesla kouř k aténskému letišti. Popel pokrývá zem, stromy, auta a obyvatelé se snaží mít zavřená okna, aby se jim nedostal do domů,“ popisuje drtivou situaci v Řecku obyvatel města Artemida v provincii Attika George Georgakopulos. Požáry, které Řecko sužují od pondělí, mají na svědomí nejméně 74 lidských životů. Úřady se ale obávají, že číslo ještě poroste, protože řada lidí zůstává pohřešovaných. 

Podle starosty nejvíce zasaženého města Rafina ležícího východně od Atén Evangelose Burnuse dopadlo nejhůře oblíbené letovisko Řeků Mati, kde v úterý ráno záchranáři našli 26 uhořelých osob včetně několika dětí.

„Snažili se najít únikovou cestu, ale bohužel to tito lidé a jejich děti nestihli včas,“ řekl v televizi Skai TV šéf řeckého Červeného kříže Nikos Economopulos. Podle vyjádření Národního zdravotnického operačního střediska (EKEPY) je v nemocnicích více než 170 lidí, z toho 16 dětí. Ty ale na rozdíl od 11 dospělých nejsou v kritickém stavu.

Oheň neničí jen lidské životy, ale také majetek. „Mati už neexistuje. Osobně jsem viděl nejméně sto domů v plamenech. Na vlastní oči jsem viděl, že je to totální katastrofa,“ konstatoval starosta Burnus, podle nějž shořelo více než tisíc domů a 300 vozidel. „Jsem šťastná, že jsem naživu,“ dodala pro Skai TV jedna z obyvatelek Mati.

Čechů se požáry dotkly minimálně, na čas přišli o elektřinu a vodu

Úřady od pondělí vyzývají obyvatele pobřežních oblastí, aby opustily své domovy ohrožené požárem. Oblasti kolem Atén byly po sérii dní s teplotami nad 40 stupňů Celsia vysušené, následný vítr šíření ohně ještě urychlil. „Lidé by měli odejít, zavřít dům a prostě odejít. Nemohou dlouhou dobu snášet tolik kouře,“ konstatoval ve státní televizi ERT velitel požárníků Achilleas Tzuvaras. Hasiči ale dodávají, že díky uklidnění větru dostali oheň pod kontrolu.

Kvůli požáru se na čas uzavřela také vytížená dálnice mezi Aténami a Korintem. Ta je nyní ale znovu v provozu. Oheň přeťal též trasu původního maratonského běhu z olympijských her 1896 vedoucí z města Maratón do řecké metropole.

Čeští turisté se větším potížím vyhnuli. Podle vyjádření konzulky Světoslavy Danešové pro ČTK řecké úřady české oběti či hospitalizované zatím nepotvrdily. Podobně mluvil pro INFO.CZ také místopředseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Jan Papež. Ten ví pouze o případu, který hlásila cestovní kancelář Exim Tours. Týkal se asi 80 turistů, jimž v hotelu v Attice vypadly dodávky elektřiny a pitné vody. Vodu už ale k dispozici mají, elektřinu by měli mít k dispozici během odpoledne.

Čechů se požáry nedotýkají i proto, že nejčastěji cestují na ostrovy, zatímco oheň hoří převážně na pevnině. (viz box) Výjimkou je pouze letovisko Chania na západním pobřeží Kréty, kde plameny zničily místní válečné muzeum. Z budovy zůstaly pouze vnější zdi. Převážně dřevěný interiér a střecha neodolaly.

Řekové kritizují pomalou reakci. Nic nezůstane bez odpovědi, slíbil premiér

Tragédie připomíná scény z roku 2007, kdy ničivé lesní požár během čtyř měsíců připravily o život 84 lidí. Tehdy zasáhly kromě Attiky také Peloponés a ostrov Euboia v západní části Egejského moře.

Na současnou situaci reagovala i řecká vláda. Premiér Alexis Tsipras se předčasně vrátil z pracovní návštěvy Bosny a Hercegoviny a v prohlášení uvedl, že na památku obětem vyhlásí tři dny národního smutku. „Chci slíbit, že nic a nikdo nebude opomenut. Nic a nikdo nezůstane bez pomoci. Nic nezůstane bez odpovědi,“ pravil Tsipras.

Řecko už aktivovalo evropský mechanismus civilní ochrany, který by měl zemím v podobných potížích pomoci. Kypr poslal do oblasti 60 svých hasičů, Španělsko přispělo dvěma protipožárními letadly, která mají hasit oheň ze vzduchu. Česko je dle vyjádření Ministerstva zahraničních věcí připravené operativně poskytnout peníze z rozpočtu na humanitární pomoc.

Řekové si ale podle listu Kathimerini stěžují, že ke katastrofě nepřispělo jen sucho, vítr a vysoké teploty, nýbrž i pomalá reakce státního aparátu. Ten podle jejich mínění požáry překvapily. Záchranářům tak chyběl plán, jak postupovat v případě nouze. Oficiální orgány se k věci zatím nevyjadřují.

V potížích kontaktujte konzulát nebo příbuzné, radí Papež
Čechů se požáry v Řecku takřka nedotýkají. Až na zhruba 80 lidí, kterým vypadla v hotelu elektřina a na čas přišli o dodávky pitné vody, nehlásí cestovní kanceláře ani úřady žádné potíže. Pokud by se čeští občané přeci jen ocitli v nebezpečí, radí jim místopředseda České asociace cestovních kanceláří a agentur Jan Papež, aby se snažili kontaktovat ministerstvo zahraničí. „Pokud nejsou zaregistrováni v systému ministerstva zahraničí DROZD, tak by si měli zjistit číslo na konzulát nebo se spojit s příbuznými, kteří mohou ministerstvo informovat. To platí, pokud na místo cestovali neorganizovaně. Jinak doporučuji, aby se obrátili na svoji cestovní kancelář, která už bude vědět, jak dál postupovat. Papež zároveň neočekává, že by měla katastrofa dopad na zájem Čechů o zájezdy do Řecka. „Požáry jsou v zemi běžné. Navíc Češi míří na ostrovy, kterých se tato situace netýká. Dopad na turistiku by to mělo jen v tom případě, pokud by se oheň rozšířil i na ostrovy.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud