Články odjinud

Reforma autorského práva: Prohra gigantů? Určitě můžeme očekávat další lobbistické tlaky, říká Polčák

Reforma autorského práva: Prohra gigantů? Určitě můžeme očekávat další lobbistické tlaky, říká Polčák

Evropský parlament v prvním čtení schválil směrnici, která má vydavatelům zajistit podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako je Google, YouTube či Facebook. Právě těm dnes připadá rozhodující část příjmů z internetové reklamy. „Pevně věřím, že se nastaví jasnější vztahy mezi dvěma stranami,“ říká v rozhovoru pro deník E15 europoslanec Stanislav Polčák, který patřil mezi kritiky současného stavu. Proces schvalování však ještě není u konce, podle Polčáka se tak dají ještě čekat lobbistické tlaky, které by na některé z úrovní chtěly ovlivnit konečnou podobu dokumentu. 

Jak jste spokojený s dnešním hlasováním?

Výsledek je rozumný. Na druhou stranu jsem si v některých hlasováních v případě technických opatření myslel, že by stálo za to rozvést blíže, co to znamená. Bude tam ďábelsky mnoho detailů. Pokud by tam byly náročné a nákladné technologie, které by mohly limitovat malé a střední podniky, pak by to byla krajně nešťastná situace. Nicméně si myslím, že se tomu podaří předejít.

Zaznamenávali jste na plénu nějaké kritické hlasy proti návrhu?

Byl jsem překvapený, že pro hlasovalo přes 450 poslanců, dosáhli jsme tedy na dvě třetiny hlasů. Už léta se ze strany těch, kteří nechtějí platit za obsah, ozývá, že nastává konec internetu. To se ale určitě nestane. Pevně věřím, že se nastaví jasnější vztahy mezi dvěma stranami.

Pokud by se to nepodařilo, kdo konkrétně by na to mohl doplatit?

Hlavně malé internetové firmy. Pokud máte malou platformu, kde umožňujete nahrávání obsahu, tak po vás právní úprava bude chtít, abyste do jisté míry prováděl filtraci nahrávání. Je tak důležité, aby byly tyto technologie všeobecně dostupné. Opatření by neměla být natolik složitá, aby potřebné technologie nelimitovaly rozvoj podnikání v sektoru.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud