Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekordní pokuta pro Google: Za zneužití dominantního postavení má zaplatit 5 miliard dolarů

Rekordní pokuta pro Google: Za zneužití dominantního postavení má zaplatit 5 miliard dolarů

Evropská komise vyměřila technologickému gigantu Google rekordní pokutu 5 miliard dolarů (4,34 miliardy eur) za zneužití svého dominantního postavení, uvedla na tiskové konferenci evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. 

Technologická společnost Google obdržela od evropské komisařky rekordní pokutu za zneužití svého dominantního postavení na trhu mobilních telefonů. Podle rozhodnutí Komise musí zaplatit pět miliard dolarů.  Společnost dostala 90 dní, aby věci napravila, jinak jí hrozí penále ve výši až pět procent průměrného denního obratu společnosti Alphabet, tedy mateřské firmy Google.

Evropská komise udělila Googlu pokutu proto, že firma nutila výrobce telefonů s operačním systémem Android, aby do telefonů předinstalovali některé aplikace společnosti. Například vyhledávač či internetový prohlížeč. 

"Pokud chtějí výrobci telefonů a mobilních zařízení operační systém Android ve svých zařízeních využívat, musejí souhlasit s podmínkami Googlu, podle kterých na tato zařízení předinstalují vybrané aplikace firmy," uvedla Verstagerová. 

To podle evropské komisařky vedlo k tomu, že v roce 2016 bylo přes 95 procent vyhledávání na mobilních zařízeních se systémem Android uskutečněno skrze vyhledávač Google Search. Na zařízeních se systémech Windows Mobile tento podíl byl necelých 25 procent.

Navzdory argumentaci komisařky, společnost Google se proti rozhodnutí Evropské komise odvolá. „Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak," reaguje manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová. „Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“ 

Vestagerová však trvá na tom, že po středečním rozhodnutí se evropské prostředí stane více konkurenční. To by měla být dobrá zpráva pro spotřebitele, protože takové prostředí obecně vede k nižším cenám a kvalitnějším produktům. 

„Říká se, že darovanému koni na zuby nehleď," uvedla během tiskové konference evropská komisařka. „A toto přísloví platí podle zákazníků i v tomto případě. Spotřebitelé si však často neuvědomují, že za služby Googlu platí svými daty," dodala Vestagerová. 

Evropská komise výší pokuty potvrdila, že uplatňuje vůči Googlu ty nejpřísnější antimonopolní standardy. „Evropská unie aplikuje přísnou antimonopolní legislativu. Je přísnější než v USA a než v členských státech EU," všímá si ekonom Lukáš Kovanda. Právě na hřiště antimonopolních orgánů v USA či v Kanadě však nyní přistál míč od EK a tyto orgány by se mohli postavením Googlu na trhu rovněž brzy zabývat. 

Dosavadní nejvyšší pokuta, kterou Evropská komise udělila, činila 2,7 miliardy dolarů. Tu vyměřila evropská exekutiva loni rovněž společnosti Google za to, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňovala svou službu Nákupy. 

Pro Google přitom výše pokuty nijak zásadní není - byť tvoří přibližně dvě třetiny celého čistého zisku firmy za loňský rok. „Google však v reakci na dnešní rozhodnutí Evropské komise bude muset zřejmě muset zásadně změnit svůj obchodní model, což může mít dlouhodobý negativní dopad na jeho ziskovost," vysvětluje Kovanda. Podle ekonoma totiž předinstalované aplikace v telefonech firmě zajišťovaly přístup k uživatelským datům, na jejichž základě mohl Google lépe cílit - a prodávat - svou reklamu. Ta mu loni vydělala 50 miliard dolarů.

Současná pokuta za zneužití dominantního postavení na mobilním trhu má původ v roce 2013, kdy stížnost Evropské komisi předalo sdružení FairSearch. Jeho členy byli i tehdejší konkurenti Googlu, například firmy Nokia, Oracle či Microsoft. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1