Rekordní pokuta pro Google: Za zneužití dominantního postavení má zaplatit 5 miliard dolarů | info.cz

Články odjinud

Rekordní pokuta pro Google: Za zneužití dominantního postavení má zaplatit 5 miliard dolarů

Evropská komise vyměřila technologickému gigantu Google rekordní pokutu 5 miliard dolarů (4,34 miliardy eur) za zneužití svého dominantního postavení, uvedla na tiskové konferenci evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. 

Technologická společnost Google obdržela od evropské komisařky rekordní pokutu za zneužití svého dominantního postavení na trhu mobilních telefonů. Podle rozhodnutí Komise musí zaplatit pět miliard dolarů.  Společnost dostala 90 dní, aby věci napravila, jinak jí hrozí penále ve výši až pět procent průměrného denního obratu společnosti Alphabet, tedy mateřské firmy Google.

Evropská komise udělila Googlu pokutu proto, že firma nutila výrobce telefonů s operačním systémem Android, aby do telefonů předinstalovali některé aplikace společnosti. Například vyhledávač či internetový prohlížeč. 

"Pokud chtějí výrobci telefonů a mobilních zařízení operační systém Android ve svých zařízeních využívat, musejí souhlasit s podmínkami Googlu, podle kterých na tato zařízení předinstalují vybrané aplikace firmy," uvedla Verstagerová. 

To podle evropské komisařky vedlo k tomu, že v roce 2016 bylo přes 95 procent vyhledávání na mobilních zařízeních se systémem Android uskutečněno skrze vyhledávač Google Search. Na zařízeních se systémech Windows Mobile tento podíl byl necelých 25 procent.

Navzdory argumentaci komisařky, společnost Google se proti rozhodnutí Evropské komise odvolá. „Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak," reaguje manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová. „Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“ 

Vestagerová však trvá na tom, že po středečním rozhodnutí se evropské prostředí stane více konkurenční. To by měla být dobrá zpráva pro spotřebitele, protože takové prostředí obecně vede k nižším cenám a kvalitnějším produktům. 

„Říká se, že darovanému koni na zuby nehleď," uvedla během tiskové konference evropská komisařka. „A toto přísloví platí podle zákazníků i v tomto případě. Spotřebitelé si však často neuvědomují, že za služby Googlu platí svými daty," dodala Vestagerová. 

Evropská komise výší pokuty potvrdila, že uplatňuje vůči Googlu ty nejpřísnější antimonopolní standardy. „Evropská unie aplikuje přísnou antimonopolní legislativu. Je přísnější než v USA a než v členských státech EU," všímá si ekonom Lukáš Kovanda. Právě na hřiště antimonopolních orgánů v USA či v Kanadě však nyní přistál míč od EK a tyto orgány by se mohli postavením Googlu na trhu rovněž brzy zabývat. 

Dosavadní nejvyšší pokuta, kterou Evropská komise udělila, činila 2,7 miliardy dolarů. Tu vyměřila evropská exekutiva loni rovněž společnosti Google za to, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňovala svou službu Nákupy. 

Pro Google přitom výše pokuty nijak zásadní není - byť tvoří přibližně dvě třetiny celého čistého zisku firmy za loňský rok. „Google však v reakci na dnešní rozhodnutí Evropské komise bude muset zřejmě muset zásadně změnit svůj obchodní model, což může mít dlouhodobý negativní dopad na jeho ziskovost," vysvětluje Kovanda. Podle ekonoma totiž předinstalované aplikace v telefonech firmě zajišťovaly přístup k uživatelským datům, na jejichž základě mohl Google lépe cílit - a prodávat - svou reklamu. Ta mu loni vydělala 50 miliard dolarů.

Současná pokuta za zneužití dominantního postavení na mobilním trhu má původ v roce 2013, kdy stížnost Evropské komisi předalo sdružení FairSearch. Jeho členy byli i tehdejší konkurenti Googlu, například firmy Nokia, Oracle či Microsoft. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud