Rekordní pokuta pro Google: Za zneužití dominantního postavení má zaplatit 5 miliard dolarů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekordní pokuta pro Google: Za zneužití dominantního postavení má zaplatit 5 miliard dolarů

Rekordní pokuta pro Google: Za zneužití dominantního postavení má zaplatit 5 miliard dolarů

Evropská komise vyměřila technologickému gigantu Google rekordní pokutu 5 miliard dolarů (4,34 miliardy eur) za zneužití svého dominantního postavení, uvedla na tiskové konferenci evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. 

Technologická společnost Google obdržela od evropské komisařky rekordní pokutu za zneužití svého dominantního postavení na trhu mobilních telefonů. Podle rozhodnutí Komise musí zaplatit pět miliard dolarů.  Společnost dostala 90 dní, aby věci napravila, jinak jí hrozí penále ve výši až pět procent průměrného denního obratu společnosti Alphabet, tedy mateřské firmy Google.

Evropská komise udělila Googlu pokutu proto, že firma nutila výrobce telefonů s operačním systémem Android, aby do telefonů předinstalovali některé aplikace společnosti. Například vyhledávač či internetový prohlížeč. 

"Pokud chtějí výrobci telefonů a mobilních zařízení operační systém Android ve svých zařízeních využívat, musejí souhlasit s podmínkami Googlu, podle kterých na tato zařízení předinstalují vybrané aplikace firmy," uvedla Verstagerová. 

To podle evropské komisařky vedlo k tomu, že v roce 2016 bylo přes 95 procent vyhledávání na mobilních zařízeních se systémem Android uskutečněno skrze vyhledávač Google Search. Na zařízeních se systémech Windows Mobile tento podíl byl necelých 25 procent.

Navzdory argumentaci komisařky, společnost Google se proti rozhodnutí Evropské komise odvolá. „Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak," reaguje manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko Alžběta Houzarová. „Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“ 

Vestagerová však trvá na tom, že po středečním rozhodnutí se evropské prostředí stane více konkurenční. To by měla být dobrá zpráva pro spotřebitele, protože takové prostředí obecně vede k nižším cenám a kvalitnějším produktům. 

„Říká se, že darovanému koni na zuby nehleď," uvedla během tiskové konference evropská komisařka. „A toto přísloví platí podle zákazníků i v tomto případě. Spotřebitelé si však často neuvědomují, že za služby Googlu platí svými daty," dodala Vestagerová. 

Evropská komise výší pokuty potvrdila, že uplatňuje vůči Googlu ty nejpřísnější antimonopolní standardy. „Evropská unie aplikuje přísnou antimonopolní legislativu. Je přísnější než v USA a než v členských státech EU," všímá si ekonom Lukáš Kovanda. Právě na hřiště antimonopolních orgánů v USA či v Kanadě však nyní přistál míč od EK a tyto orgány by se mohli postavením Googlu na trhu rovněž brzy zabývat. 

Dosavadní nejvyšší pokuta, kterou Evropská komise udělila, činila 2,7 miliardy dolarů. Tu vyměřila evropská exekutiva loni rovněž společnosti Google za to, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňovala svou službu Nákupy. 

Pro Google přitom výše pokuty nijak zásadní není - byť tvoří přibližně dvě třetiny celého čistého zisku firmy za loňský rok. „Google však v reakci na dnešní rozhodnutí Evropské komise bude muset zřejmě muset zásadně změnit svůj obchodní model, což může mít dlouhodobý negativní dopad na jeho ziskovost," vysvětluje Kovanda. Podle ekonoma totiž předinstalované aplikace v telefonech firmě zajišťovaly přístup k uživatelským datům, na jejichž základě mohl Google lépe cílit - a prodávat - svou reklamu. Ta mu loni vydělala 50 miliard dolarů.

Současná pokuta za zneužití dominantního postavení na mobilním trhu má původ v roce 2013, kdy stížnost Evropské komisi předalo sdružení FairSearch. Jeho členy byli i tehdejší konkurenti Googlu, například firmy Nokia, Oracle či Microsoft. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.