Články odjinud

REPORTÁŽ: Středoškoláky EU zajímá. Informace ale dohledávají na síti, kde je bombardují fake news

1080p720p

Zájem českých štředoškoláků o Evropskou unii naráží na překážky. Základy se sice naučí ve škole, ale podrobnosti a praktické věci, které se jim budou skutečně hodit, si často sami dohledávají na internetu a sociálních sítích. Tam jsou ale vystaveni dezinformacím i zcela smyšleným zprávám, se kterými si mnohdy nevědí rady ani sami učitelé. Studenti rádi debatují o aktuálních problémech, kterým unie čelí, jako je migrace. Zajímají se ale také o vstup Česka do eurozóny a o výhody, které pro ně plynou z volného pohybu v EU.

„Ano, samozřejmě,“ odpovídá sborově skupina středoškolských studentů na můj dotaz, zda pravidelně čtou noviny a zajímají se o to, co se zrovna děje v Evropě. Dodávají, že listují tištěnými médii, stejně jako že nemají problém vyhledat novinky na internetu nebo si je nechat naservírovat do mobilního telefonu, ale především přes sociální sítě. „EU nás zajímá a ve škole máme předmět, kde probíráme aktuality a debatujeme. Často se stává, že někdo přijde s nějakou novinkou a diskuse se pak protáhne na celou hodinu,“ vysvětluje mi mladá dívka. Před malou chvilkou spolu se svou spolužačkou prezentovaly před zbytkem třídy svou pololetní práci věnovanou právě aktuálním tématům.

Manažerská akademie v Berouně, kam dívky chodí, se spolu s dalšími několika stovkami škol po celé republice zúčastnila již druhého ročníku soutěže, která je určená pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol. Soutěž uspořádala česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO/ALDE). Zadání spočívalo v otázce „Jak bude vypadat Evropská unie v roce 2035?“, na kterou měli soutěžící odpovídat v digitální formě tak, aby jejich odpověď mohla fungovat na digitálních sítích. Studenti mohli volit mezi textem na facebooku, tweetem, obrázkem na instagramu nebo třeba natočením videa. Berounští vybrali poslední zmíněnou možnost a své video postavili na fiktivním rozhovoru s minulostí, přítomností a budoucností.

„Naši studenti se o EU zajímají, ačkoli není na jejich straně tolik poptávka po historickém kontextu, jako právě po debatě o aktuálních tématech,“ říká k tomu zástupce ředitelky školy Vlastimil Kerl. Nejčastějším podnětem k takovým diskusím je novinka, se kterou na hodinu přijde někdo ze studentů, případně někdo z učitelů. „Někdy to jsou názory, které mají studenti převzaté z domova, jindy z médií. Mnohdy se stává, že studenti spolu nesouhlasí a dostanou se vůči sobě do opozice. Tím si své názory vybrušují a vylepšují, což je na tom to nejpřínosnější,“ dodává Kerl.

1080p 720p 360p
Čeští studenti a jejich postoj k migraci do EU

Czexit by byl krokem do propasti, euro ale nechceme

Jak ukázaly nedávno zveřejněné výsledky průzkumu společnosti STEM věnovaného podpoře EU mezi Čechy, obliba členství v evropské osmadvacítce po odeznění ekonomické a migrační krize opětovně roste – a to takovým tempem, že se po propadu v posledních letech vrací na úroveň z počátku dekády. Z průzkumu vyplynulo, že vstup do EU by nyní podpořilo 53 % lidí a 47 % oslovených by bylo proti. I přesto ale podpora evropskému projektu zůstává křehká a nejistá – „nezájem a skepse vůči konkrétním krokům EU přetrvávají,“ píše se v doprovodném textu k průzkumu.

Podobně to vidí letošní mezinárodní výzkumy Eurobarometru, které na číslech ukazují, že vnímání unie je pozitivnější, a to napříč Evropou. Autoři průzkumu ale dodávají, že v tomto srovnání česká veřejnost stále patří mezi nejkritičtější mezi všemi 28 členskými státy EU. Dodávají, že podobně jsou na tom už jen lidé v Chorvatsku nebo Itálii. Podle Eurobarometru to souvisí především s nízkým zájmem o problematiku nebo vyjádřenou ochotou volit ve volbách do Evropského parlamentu, které budou příští rok v květnu.

Po celé Evropě platí, že EU se dlouhodobě těší největší podpoře mezi mladými lidmi. Česko v tomto ohledu nevybočuje z průměru. Výše zmíněný průzkum STEM ukázal, že celkem 63 % mladých lidí by opětovně podpořilo vstup EU. Na druhou stranu je důležité brát v potaz, že tato věková skupina tvoří necelou pětinu dospělé populace, která navíc tradičně podprůměrně chodí k volbám.

Studenti z berounské střední školy, kteří se podíleli na soutěžním projektu pro kancelář europoslankyně Charanzové, shodně tvrdí, že případný czexit, tedy odchod Česka z EU po vzoru Velké Británie, by byl pro zemi „krokem do propasti“, po kterém by následovala „bída“. Studenti vysvětlují, že udělat něco takového v momentě, kdy se českému hospodářství daří, by byla ekonomická sebevražda. „Česká ekonomika je s EU svázaná. Všechno, tedy i import a export, na EU závisí,“ vysvětluje během společné debaty světlovlasý mladík v červeném tričku.

Jeho spolužák, který se také aktivně zapojuje do improvizované debaty, připomíná, že EU pro něj osobně symbolizuje především volný pohyb po Evropě, o nějž by v důsledku czexitu přišel. „Pro Českou republiku prozatím výhodné zůstávat v EU,“ říká. Když se však debata stočí k tomu, zda by Češi měli v nejbližší době přijmout společnou měnu euro, studenti už takovou jistotu nemají.

„Mělo by to dopad na naši ekonomiku a trvalo by to dlouho, než by se to srovnalo,“ vysvětluje vysoký mladík v bílém sportovním tričku a džínách, který se opírá o mapu Evropy pověšenou na zdi za jeho zády. Spolužáci souhlasí a téměř jednohlasně argumentují, že aktuální platy ve státech, které do EU přistupovaly později, zdaleka neodpovídají jejich úrovni v západoevropských zemích, zejména v sousedním Německu.

Podobné argumenty zaznívaly také při jiné studentské debatě, která se nedávno odehrála v Brně a organizovala ji jiná česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE). „O EU se zajímám sám a vím, že v Německu se mají lépe. Líbí se mi také Skandinávie a chtěl bych tam, až skončím školu, pracovat. V EU to jde,“ říká mi o přestávce jeden z mladých účastníků, který studuje na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně. Dodává, že informace o možném budoucím pracovním uplatnění v některém jiném členském státě EU si dohledává sám na internetu. „Ve škole to moc neprobíráme,“ vysvětluje.

1080p 720p 360p
Čeští studenti a jejich postoj k euru

Studenty ovlivňují fake news a učitelé neví, co s tím

Samostatný předmět o EU a její integraci na středních školách v České republice s největší pravděpodobností nenajdeme, ale studenti mají možnost se o problematice dozvědět z několika různých hodin, například moderních dějin, zeměpisu, základů společenských věd nebo třeba politologie – záleží na typu školy a jejích osnovách a programech. „Na českých středních školách se samozřejmě vyučuje podle osnov i učebnic, kde je to dobře popsané. Mnoho studentů ale má poté velké problémy s historií EU a fungováním jejích institucí, jelikož celkově politologie je zanedbávaná,“ popisuje svou zkušenost Michal Vlček, který dlouhou dobu působil jako asistent pedagoga.

Vlastimil Kesl z berounské manažerské akademie k tomu dodává, že důležité je především to, jak se o problematiku zajímají samotní studenti. „V předmětu s názvem Člověk ve společnosti probíráme aktuální situaci, to znamená problémy a také stav české debaty o výhodách i nevýhodách EU. To je pro studenty asi to nejzajímavější,“ říká.

„Se studenty jsem se o tématu EU bavil sám o sobě. Často mi také psali na můj facebookový účet. Politickému, společenskému a zahraničnímu dění jsem věnoval i suplující hodiny,“ vysvětluje Vlček. Zároveň upozorňuje na to, že právě mladí lidé ve školním věku, kteří využívají internet a sociální sítě, se mohou snadno stát oběťmi dezinformací a fake news, které se tu šíří. „Studenti si něco přečtou na internetu a nenechají si to vymluvit,“ říká Vlček. Mnohdy se stává, že ani sami učitelé nevědí, jak se k takovému problému postavit.

„Vzhledem k tomuto tématu je důležitá výuka mediální gramotnosti, ke které zatím není moc kvalifikovaných pedagogů. Výuka tohoto předmětu by však oživila, či spíše zlepšila výuku předmětů, jako jsou dějepis, zeměpis, občanská nauka. Navíc by velmi pomohlo naučit děti vyhledávat informace na internetu bez použití Wikipedie. Dle ministerstva školství je sice předmět povinný, ale často rozmělněný a tím méně významný,“ říká Vlček.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818