Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rok od útoku na London Bridge: Nejvyšší stupeň ohrožení terorismum zůstane v Británii ještě dva roky

Rok od útoku na London Bridge: Nejvyšší stupeň ohrožení terorismum zůstane v Británii ještě dva roky

Druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem zůstane v Británii v platnosti nejméně následující dva roky. Uvedlo to dnes britské ministerstvo vnitra, podle něhož může být v případě nutnosti kdykoli vyhlášeno nejvyšší riziko. Londýn si dnes pietními akcemi připomíná rok od útoku v oblasti mostu London Bridge, při němž zemřelo osm lidí a dalších 48 bylo zraněno.

"V souhrnu očekáváme, že ohrožení islamistickým terorismem zůstane na své současné zvýšené úrovni nejméně následující dva roky, a že se může dále zvýšit," citovala prohlášení ministerstva agentura Reuters. Druhý nejvyšší stupeň ohrožení je označen jako "závažný" a hrozba útoku je během jeho platnosti velmi pravděpodobná.

Britské úřady podle vlády za posledních pět let odhalily 25 plánovaných teroristických útoků, z toho 12 od loňského března. Londýn se v pondělí podle Reuters chystá publikovat novou strategii boje proti terorismu, která bude adaptovaná na hrozby spojené s novými metodami používanými radikály.

Británie loni dvakrát na několik dní vyhlásila nejvyšší, "kritický" stupeň ohrožení. Poprvé po květnovém útoku na koncertě v Manchesteru, podruhé po zářijovém atentátu v londýnském metru.

 

Za účasti premiérky Theresy Mayové se dnes sešly stovky lidí v southwarkské katedrále nedaleko místa útoku na London Bridge, aby po roce uctily památku obětí vraždění trojice radikálních islamistů. Muži v noci najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde napadali lidi na ulici a v zahrádkách restaurací noži. Policie atentátníky zastřelila.

"Můj vzkaz pro všechny, kdo se pokoušejí útočit na náš způsob života nebo nás rozdělit, je jasný: naše odhodlání pevně a společně čelt této hrozbě a přestát ji nikdy nebyla větší," řekla podle BBC Mayová před začátkem pitetní akce.

Britové si památku obětí útoku připomněli i minutou ticha v 17:30 SELČ.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1