Rok od útoku na London Bridge: Nejvyšší stupeň ohrožení terorismum zůstane v Británii ještě dva roky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rok od útoku na London Bridge: Nejvyšší stupeň ohrožení terorismum zůstane v Británii ještě dva roky

Rok od útoku na London Bridge: Nejvyšší stupeň ohrožení terorismum zůstane v Británii ještě dva roky

Druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem zůstane v Británii v platnosti nejméně následující dva roky. Uvedlo to dnes britské ministerstvo vnitra, podle něhož může být v případě nutnosti kdykoli vyhlášeno nejvyšší riziko. Londýn si dnes pietními akcemi připomíná rok od útoku v oblasti mostu London Bridge, při němž zemřelo osm lidí a dalších 48 bylo zraněno.

"V souhrnu očekáváme, že ohrožení islamistickým terorismem zůstane na své současné zvýšené úrovni nejméně následující dva roky, a že se může dále zvýšit," citovala prohlášení ministerstva agentura Reuters. Druhý nejvyšší stupeň ohrožení je označen jako "závažný" a hrozba útoku je během jeho platnosti velmi pravděpodobná.

Britské úřady podle vlády za posledních pět let odhalily 25 plánovaných teroristických útoků, z toho 12 od loňského března. Londýn se v pondělí podle Reuters chystá publikovat novou strategii boje proti terorismu, která bude adaptovaná na hrozby spojené s novými metodami používanými radikály.

Británie loni dvakrát na několik dní vyhlásila nejvyšší, "kritický" stupeň ohrožení. Poprvé po květnovém útoku na koncertě v Manchesteru, podruhé po zářijovém atentátu v londýnském metru.

 

Za účasti premiérky Theresy Mayové se dnes sešly stovky lidí v southwarkské katedrále nedaleko místa útoku na London Bridge, aby po roce uctily památku obětí vraždění trojice radikálních islamistů. Muži v noci najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde napadali lidi na ulici a v zahrádkách restaurací noži. Policie atentátníky zastřelila.

"Můj vzkaz pro všechny, kdo se pokoušejí útočit na náš způsob života nebo nás rozdělit, je jasný: naše odhodlání pevně a společně čelt této hrozbě a přestát ji nikdy nebyla větší," řekla podle BBC Mayová před začátkem pitetní akce.

Britové si památku obětí útoku připomněli i minutou ticha v 17:30 SELČ.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.