Rozhádaná vláda kývla na „nejlepší dosažitelnou" dohodu o brexitu. Mayová ale vyhráno nemá | info.cz

Články odjinud

Rozhádaná vláda kývla na „nejlepší dosažitelnou" dohodu o brexitu. Mayová ale vyhráno nemá

Premiérka Theresa Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Předsedkyně vlády to novinářům sdělila po dnešním zhruba pětihodinovém mimořádném zasedání kabinetu. Dohoda je podle ní „tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout". Dokument ale ještě čeká další obtížné schvalování. Dojednaný návrh dohody o brexitu je klíčovým krokem na cestě k odchodu Británie z EU, řekl pak hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier.

Návrh, který dnes večer na svém mimořádném zasedání podpořil britský kabinet, už Evropská komise zveřejnila. Dokument má 585 stran a podle Barniera přinese právní jistotu ohledně důsledků brexitu.

Co dohoda obsahuje?

Návrh například řeší ožehavou otázku režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a zahrnuje takzvanou „pojistku" pro zachování volného režimu na severoirské hranici. „Bude zde celní unie platná pro celou Británii, jejíž součástí bude i Severní Irsko; Severní Irsko bude nadále podléhat pravidlům jednotného trhu, což je klíčové pro to, abychom se vyhnuli přísnému hraničnímu režimu," uvedl Barnier. „Je to v hospodářském zájmu Severního Irska i Irska," dodal.

Barnier však ve svém vyjádření zároveň zdůraznil, že cesta k hladkému odchodu Británie z EU ještě bude dlouhá a mohou se na ní objevit překážky.

Britská vláda obsah navrhované dohody shrnula v krátkém textu pro veřejnost a média a mimo jiné zdůraznila, že dokument stanoví, že po vystoupení Británie z EU skončí volný pohyb osob. Podle dohody bude platit bezvízový styk pro turisty a budou chráněna práva občanů EU žijících v Británii i Britů žijících v EU.

Návrh je zveřejněn na webových stránkách Evropské komise.

Jak moc je britský kabinet rozdělený?

„Kolektivním rozhodnutím kabinetu bylo, že vláda má podpořit návrh dohody o odchodu (Británie z EU)," uvedla Mayová před svým sídlem v Downing Street 10. Podle stanice Sky News byl ale britský kabinet velmi rozdělený a proti připravené dohodě se na dnešním jednání postavilo až deset členů vlády.

Přijetí dohody s Evropskou unií je podle Mayové „v národním zájmu" a obsah připravené dohody splňuje „slib referenda" z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z evropského bloku. „Toto rozhodnutí chrání pracovní místa a unii," uvedla dále Mayová s odkazem na unii čtyř zemí Spojeného království: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

Bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který byl jednou z hlavních tváří kampaní za brexit před referendem v roce 2016, dnes v reakci na schválení připravené dohody na twitteru napsal, že „jakýkoli člen kabinetu, který je opravdovým zastáncem brexitu, musí nyní rezignovat, nebo už mu nikdo nebude důvěřovat". „Toto je nejhorší dohoda v dějinách," dodal.

V krátkém projevu dala premiérka jasně najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Vybudovat budoucnost pro naši zemi nebo se vrátit na začátek a nesplnit slib referenda."

„Pevně věřím, hlavou i srdcem, že toto rozhodnutí je v nejlepším zájmu celého Spojeného království," zakončila proslov ministerská předsedkyně, která by měla ve čtvrtek vystoupit s prohlášením v britském parlamentu.

Jaký bude další postup?

Podle analytika z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Víta Havelky je však dnešní zasedání kabinetu teprve prvním zátěžovým testem kompromisního řešení.

Dohoda se totiž dostane pod větší tlak během hlasování v britském parlamentu, který musí závěry vyjednávání také odsouhlasit. Aby dohoda prošla parlamentem, bude ještě složitější, než pro ni získat podporu v rámci vlády, uvedl pro INFO.CZ Havelka.

Dokument však musí projít také přes členské státy unie a Evropským parlamentem. Aby se tedy ratifikační proces stihl do 29. března, kdy má Spojené království oficiálně vystoupit z evropského bloku, měl by britský parlament dohodu odhlasovat už během prosince, tvrdí odborník think-tanku EUROPEUM.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes poslal šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, ve kterém doporučil, aby rada shledala, že v jednáních o brexitu nastal „rozhodující pokrok".

Ten je předpokladem pro to, aby Tusk svolal mimořádný summit EU, na kterém by premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky připravenou dohodu s Londýnem schválili.

Summit by se podle dřívějších informací mohl konat 25. listopadu. Tusk se podle tiskové zprávy k dalšímu vývoji vyjádří ve čtvrtek ráno poté, co se setká s Barnierem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes varoval, že odchod Británie z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by tuto zemi ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent hrubého domácího produktu, tedy přibližně o čtyřletý hospodářský růst. Přechodná obchodní dohoda by hospodářskou újmu způsobenou Británii brexitem snížila zhruba na polovinu.

Euro a britská libra dnes mírně posilovaly vůči americkému dolaru, a to zejména s ohledem na naději, že britská vláda návrh dohody o podobě brexitu potvrdí.

Koordinátor Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt uvedl, že přijetí předjednané dohody britskou vládou umožní, aby Británie EU opustila a zároveň si s blokem udržela úzké vazby.

Dohoda po více než 19 měsících vyjednávání

Text připravené brexitové dohody byl zveřejněn 135 dnů před odchodem Británie z evropského bloku, ke kterému dojde 29. března 2019.

Vyjednavači k návrhu dokumentu, který nyní čeká na politický souhlas obou stran, dospěli po více než 19 měsících od zahájení dvouletého období určeného pro vyjednání podmínek odchodu některé členské země z Evropské unie.

Britové se pro opuštění EU vyslovili v referendu 23. června 2016 a po více než devíti měsících - 29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil Bruselu záměr odejít z unie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud