Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozhovory o brexitu zkolabovaly. Nerozhýbal je ani summit EU

Rozhovory o brexitu zkolabovaly. Nerozhýbal je ani summit EU

Vyjednávání o brexitu, tedy odchodu Spojeného království z EU, jsou pořád tam, kde byla před konáním summitu EU v Bruselu – tedy v mrtvém bodě. Britská premiérka Theresa Mayová nenašla společnou řeč s ostatními 27 lídry EU a v plánu není ani svolání mimořádného summitu k brexitu, který měl proběhnout v listopadu. K němu dojde až v momentě, kdy EU uzná, že v jednáních nastal „rozhodující pokrok“.

„Všichni jsme jednotní a doufáme, že se dohoda vyjedná,“ řekl při odchodu z pracovní večeře, na které lídři 27 členských zemí a Velké Británie probíraly okolnosti brexitu, český premiér Andrej Babiš. Rozhovory o podobě brexitu, která jsou od víkendu zablokovaná zejména kvůli otázce celního režimu na severoirské hranici, se nepodařilo rozhýbat a v nedohlednu kvůli tomu zůstává i mimořádný summit původně naplánovaný na listopad.

O brexitu se bude proto jednat zřejmě až na prosincovém řádném zasedání Evropské rady. Jak médiím potvrdil Babiš, mimořádný summit může být svolán jediné poté, až hlavní vyjednavač za EU Michel Barnier s Brity oznámí, že rozhovory dosáhly pokroku.

Brexit se probíral u večeře, která trvala hodinu a půl. Před ní před lídry EU27 předstoupila britská premiérka Theresa Mayová, která je seznámila se svým stanoviskem. Podle šéfa Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, který se vystoupení Mayové účastnil, ale britská premiérka nevnesla do hovorů nic nového.

O tom mluvil při odchodu ze summitu také rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Důležité je, že chce, abychom se domluvili,“ poznamenal s tím, že v příštích týdnech či měsících bude podle něj celá záležitost vyřešena. Také nizozemský premiér Mark Rutte podotkl, že mnoho nového dnešní večer nepřinesl. Připomněl, že Barnier a vyjednávací týmy měly být s prací hotovi do Vánoc, aby v prvních měsících příštího roku měly britský parlament i europarlament dost času na ratifikaci smlouvy.

Evropská unie ve snaze odblokovat situaci nabídla Londýnu diskusi o ročním prodloužení přechodného období po britském vystoupení z bloku. Tedy místo nyní předběžně domluveného konce roku 2020 až do závěru roku 2021. Po tu dobu by Británie de facto zůstala na unijním jednotném trhu a v celní unii. Podobné řešení by dalo stranám víc času na finální vyřešení nyní kritického bodu, tedy zachování nynějšího volného režimu na irsko-severoirské hranici.

Než se toto řešení domluví, chce EU právně závaznou a časově neomezenou „pojistku“, která by zajistila udržení Severního Irska v evropské celní unii. To je pro Londýn nepřijatelné a v neděli podle diplomatů jednání skončila na britském požadavku, aby taková pojistka byla časově omezená.

Ve čtvrtek zasedání Evropské rady pokračuje jednáním lídrů o migraci a vnitřní bezpečnost s důrazem na posílení spolupráce se třetími státy, boj proti pašeráctví a efektivní návratovou politiku.

Na dopolední jednání naváže eurosummit, tedy setkání zástupců zemí platících eurem. Ten se odehraje v inkluzivním formátu, avšak za účasti českého premiéra.

Premiér Babiš se ještě ráno sejde s americkým filantropem a zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867