Rozhovory o brexitu zkolabovaly. Nerozhýbal je ani summit EU | info.cz

Články odjinud

Rozhovory o brexitu zkolabovaly. Nerozhýbal je ani summit EU

Vyjednávání o brexitu, tedy odchodu Spojeného království z EU, jsou pořád tam, kde byla před konáním summitu EU v Bruselu – tedy v mrtvém bodě. Britská premiérka Theresa Mayová nenašla společnou řeč s ostatními 27 lídry EU a v plánu není ani svolání mimořádného summitu k brexitu, který měl proběhnout v listopadu. K němu dojde až v momentě, kdy EU uzná, že v jednáních nastal „rozhodující pokrok“.

„Všichni jsme jednotní a doufáme, že se dohoda vyjedná,“ řekl při odchodu z pracovní večeře, na které lídři 27 členských zemí a Velké Británie probíraly okolnosti brexitu, český premiér Andrej Babiš. Rozhovory o podobě brexitu, která jsou od víkendu zablokovaná zejména kvůli otázce celního režimu na severoirské hranici, se nepodařilo rozhýbat a v nedohlednu kvůli tomu zůstává i mimořádný summit původně naplánovaný na listopad.

O brexitu se bude proto jednat zřejmě až na prosincovém řádném zasedání Evropské rady. Jak médiím potvrdil Babiš, mimořádný summit může být svolán jediné poté, až hlavní vyjednavač za EU Michel Barnier s Brity oznámí, že rozhovory dosáhly pokroku.

Brexit se probíral u večeře, která trvala hodinu a půl. Před ní před lídry EU27 předstoupila britská premiérka Theresa Mayová, která je seznámila se svým stanoviskem. Podle šéfa Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, který se vystoupení Mayové účastnil, ale britská premiérka nevnesla do hovorů nic nového.

O tom mluvil při odchodu ze summitu také rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Důležité je, že chce, abychom se domluvili,“ poznamenal s tím, že v příštích týdnech či měsících bude podle něj celá záležitost vyřešena. Také nizozemský premiér Mark Rutte podotkl, že mnoho nového dnešní večer nepřinesl. Připomněl, že Barnier a vyjednávací týmy měly být s prací hotovi do Vánoc, aby v prvních měsících příštího roku měly britský parlament i europarlament dost času na ratifikaci smlouvy.

Evropská unie ve snaze odblokovat situaci nabídla Londýnu diskusi o ročním prodloužení přechodného období po britském vystoupení z bloku. Tedy místo nyní předběžně domluveného konce roku 2020 až do závěru roku 2021. Po tu dobu by Británie de facto zůstala na unijním jednotném trhu a v celní unii. Podobné řešení by dalo stranám víc času na finální vyřešení nyní kritického bodu, tedy zachování nynějšího volného režimu na irsko-severoirské hranici.

Než se toto řešení domluví, chce EU právně závaznou a časově neomezenou „pojistku“, která by zajistila udržení Severního Irska v evropské celní unii. To je pro Londýn nepřijatelné a v neděli podle diplomatů jednání skončila na britském požadavku, aby taková pojistka byla časově omezená.

Ve čtvrtek zasedání Evropské rady pokračuje jednáním lídrů o migraci a vnitřní bezpečnost s důrazem na posílení spolupráce se třetími státy, boj proti pašeráctví a efektivní návratovou politiku.

Na dopolední jednání naváže eurosummit, tedy setkání zástupců zemí platících eurem. Ten se odehraje v inkluzivním formátu, avšak za účasti českého premiéra.

Premiér Babiš se ještě ráno sejde s americkým filantropem a zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud