Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S dotacemi se na Slovensku skutečně podvádělo, tuší OLAF. Začal to oficiálně vyšetřovat

S dotacemi se na Slovensku skutečně podvádělo, tuší OLAF. Začal to oficiálně vyšetřovat

Evropský úřad pro boj proti podvodům známý pod zkratkou OLAF začal oficiálně vyšetřovat nakládání s unijními dotacemi na Slovensku. O jejich zneužívání se začalo mluvit v souvislosti s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka, který se pracovně věnoval mimo jiné aktivitám italské mafie na Slovensku a jejím vazbám na vrcholné politiky a okolí expremiéra Roberta Fica. Mluvčí OLAF potvrdila pro server Politico, že úřad koná právě na základě Kuciakových zjištění.

O tom, že se o osud dotací na Slovensku OLAF zajímá, informovala média poprvé v březnu. Úřad tehdy zahájil předběžné řízení, během kterého si dělal základní obrázek o situaci. Informace vyhodnotil jako dostatečně závažné, aby teď spustil oficiální vyšetřování „ohledně možného zneužívání evropských fondů pro zemědělství na Slovensku,“ jak pro Politico říká mluvčí instituce.

Jinými slovy: předběžné šetření nerozptýlilo pochybnosti, které ohledně fondů panovaly, a OLAF naopak získal důvodné podezření a celou věcí se naplno začal  zabývat.

Kuciak psal o možném zneužívání zemědělských dotací ve spojení s mafií, která dle jeho zjištění operuje na východním Slovensku a má vazby na nechvalně známé klany v Itálii i do vrchních pater slovenské politiky. „Vyšetřování je spojené s problematikou, na kterou nedávno upozornil novinář Ján Kuciak,“ potvrzuje OLAF, že koná na základě informací zavražděného investigativce. O tom, že zemědělské dotace se na Slovensku nečerpají vždy v souladu se zákonem, byly přesvědčeny i místní úřady, které už v březnu rovněž konaly.

Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou někdo zavraždil v únoru v obci Veľká Mača. Bezprecedentní zločin otřásl zemí, vyvolal masivní opakované demonstrace a přepsal politickou mapu na Slovensku, když předznamenal pád kritizovaného premiéra Roberta Fica, kontroverzního ministra vnitra Roberta Kaliňáka a taktéž odchod policejního šéfa Tibora Gašpara. Vraha mladého páru policie zatím nenašla.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1