S dotacemi se na Slovensku skutečně podvádělo, tuší OLAF. Začal to oficiálně vyšetřovat | info.cz

Články odjinud

S dotacemi se na Slovensku skutečně podvádělo, tuší OLAF. Začal to oficiálně vyšetřovat

Evropský úřad pro boj proti podvodům známý pod zkratkou OLAF začal oficiálně vyšetřovat nakládání s unijními dotacemi na Slovensku. O jejich zneužívání se začalo mluvit v souvislosti s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka, který se pracovně věnoval mimo jiné aktivitám italské mafie na Slovensku a jejím vazbám na vrcholné politiky a okolí expremiéra Roberta Fica. Mluvčí OLAF potvrdila pro server Politico, že úřad koná právě na základě Kuciakových zjištění.

O tom, že se o osud dotací na Slovensku OLAF zajímá, informovala média poprvé v březnu. Úřad tehdy zahájil předběžné řízení, během kterého si dělal základní obrázek o situaci. Informace vyhodnotil jako dostatečně závažné, aby teď spustil oficiální vyšetřování „ohledně možného zneužívání evropských fondů pro zemědělství na Slovensku,“ jak pro Politico říká mluvčí instituce.

Jinými slovy: předběžné šetření nerozptýlilo pochybnosti, které ohledně fondů panovaly, a OLAF naopak získal důvodné podezření a celou věcí se naplno začal  zabývat.

Kuciak psal o možném zneužívání zemědělských dotací ve spojení s mafií, která dle jeho zjištění operuje na východním Slovensku a má vazby na nechvalně známé klany v Itálii i do vrchních pater slovenské politiky. „Vyšetřování je spojené s problematikou, na kterou nedávno upozornil novinář Ján Kuciak,“ potvrzuje OLAF, že koná na základě informací zavražděného investigativce. O tom, že zemědělské dotace se na Slovensku nečerpají vždy v souladu se zákonem, byly přesvědčeny i místní úřady, které už v březnu rovněž konaly.

Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou někdo zavraždil v únoru v obci Veľká Mača. Bezprecedentní zločin otřásl zemí, vyvolal masivní opakované demonstrace a přepsal politickou mapu na Slovensku, když předznamenal pád kritizovaného premiéra Roberta Fica, kontroverzního ministra vnitra Roberta Kaliňáka a taktéž odchod policejního šéfa Tibora Gašpara. Vraha mladého páru policie zatím nenašla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud