Šéf EK Juncker na pranýři kvůli Marxovi: Poslanci ho kritizují za účast na oslavách jeho 200. výročí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf EK Juncker na pranýři kvůli Marxovi: Poslanci ho kritizují za účast na oslavách jeho 200. výročí

Šéf EK Juncker na pranýři kvůli Marxovi: Poslanci ho kritizují za účast na oslavách jeho 200. výročí

Sněmovní výbor pro evropské záležitosti kritizuje účast předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera na pátečních oslavách 200. výročí narození Karla Marxe. V dnes přijatém usnesení označil Junckerovu přítomnost na akci za ukázku necitlivosti ke středo- a východoevropským zemím Evropské unie. V tiskové zprávě to oznámil člen výboru a místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček. Junckera ze stejného důvodu kritizují také čeští lidovci. Podle nich by měl zvážit rezignaci.

Předseda Evropské komise Juncker musí vědět, že se nás jeho jednání výrazně dotklo, vysvětlil Skopeček důvody, proč usnesení předložil. „Zvláště vůči východním a středoevropským členským státům EU, které plně nesly tragické důsledky marxistických experimentů, je takový krok předsedy Evropské komise ukázkou naprosté necitlivosti a výsměchu k jejich historii,“ uvádí usnesení výboru. Skopeček chce v následujících dnech požádat českou eurokomisařku Věru Jourovou, aby se od jednání šéfa Evropské komise v této věci distancovala.

Junckerova přítomnost na oslavě narození jednoho z duchovních otců komunismu dnes odsoudilo také předsednictvo KDU-ČSL. Lidovci se distancovali od Junckerova projevu na akci a ke stejnému kroku vyzvali i Evropskou lidovou stranu. „Předsednictvo KDU-ČSL vyzývá J. C. Junckera ke zvážení rezignace na post předsedy Evropské komise,“ uvádí se v usnesení. Strana navíc pověřila svého předsedu Pavla Bělobrádka, aby jako představitel země s negativní historickou zkušeností s komunismem tento postoj sdělil na summitu evropských lidovců v Sofii.

Předseda Evropské komise Juncker na oslavách Marxova výročí v německém Trevíru mimo jiné řekl, že filosof a revolucionář Karl Marx by měl být vnímán v kontextu své doby. "Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe," dodal Juncker.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.