Články odjinud

Šéf Evropského parlamentu je připraven sloužit Itálii. Kývl na Berlusconiho nabídku premiérského křesla

Šéf Evropského parlamentu je připraven sloužit Itálii. Kývl na Berlusconiho nabídku premiérského křesla

Pokud v nedělních italských volbách uspěje favorizovaná středopravá koalice expremiéra Silvia Berlusconiho, novým šéfem vlády se stane současný předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani. Dlouholetý Berlusconiho spolupracovník ve čtvrtek oficiálně kývl na nabídku funkce, kterou sám lídr hnutí nemůže vykonávat kvůli soudnímu zákazu.

„Řekl jsem mu, že jsem ochoten sloužit Itálii,“ napsal Tajani na twitteru, kde zároveň Berlusconimu poděkoval za „gesto velkého respektu.“ Několikanásobný italský premiér a mediální magnát, který dva dny před volbami absolvuje závěrečná mediální vystoupení, rozhodnutí ocenil. "Vím, že je škoda brát Antonia Tajaniho Evropě, ale je to v nejlepším zájmu Itálie," konstatoval jednaosmdesátiletý Berlusconi.

Středopravé koalici tvořené vedle jeho strany Vzhůru, Itálie protiimigrační Ligou severu a několika menšími stranami přisuzují poslední průzkumy zisk okolo 37 procent hlasů. Podle analytiků však podobný výsledek nemusí stačit k získání parlamentní většiny a volby mohou přinést při očekávaném druhém místě populistického Hnutí pěti hvězd patovou situaci.

Čtyřiašedesátiletý Tajani byl do EP zvolen v roce 1994 a většinu své politické kariéry strávil v Bruselu. V pozici předsedy parlamentu nahradil před rokem Martina Schulze, který se vrátil do německé politiky. Tajaniho výrazně proevropské smýšlení však může být problémem pro Ligu či menší koaliční stranu Bratři Itálie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud