Severní Irsko jako kritický bod brexitu. Napětí vymizí až v příštích pěti letech, říká expert

Eliška Kubátová

23. 02. 2018 • 19:45

Severoirská otázka je jedním z největších kamenů úrazu vyjednávání odchodu Velké Británie z Evropské unie. Už řadu měsíců se hovoří o tom, že pro Severní Irsko je brexit velmi citlivým tématem a mohl by znovu rozdmýchat konflikt mezi katolíky a protestanty, který byl před dvaceti lety ukončen Velkopáteční dohodou. Londýnu se tak při rozhovorech s Bruselem zužuje prostor pro manévrování, kdy musí k citlivosti problému Severního Irska neustále přihlížet. Napětí související se severoirskou otázkou přitom z jednání jen tak nevymizí. Jak upozorňuje odborník na vztahy EU s anglofonními zeměmi Kryštof Kruliš, vyčistit vzduch se může až v horizontu pěti let – tedy až bude jasné, jak budou vztahy mezi unií a Spojeným královstvím nastaveny.

O hrozbě rozpoutání konfliktu v Severním Irsku se hovoří už řadu měsíců. Spouštěčem by mohl být odchod Velké Británie z Evropské unie a s tím související obnova hranic mezi Irskem a Severním Irskem, který leží na ostrově s Irskou republikou, je ale součástí Spojeného království. Obavy z rozdmýchání konfliktu mezi irskými katolíky a britskými protestanty, který byl oficiálně ukončen v roce 1998 Velkopáteční dohodou, včera znovu připomněla nová předsedkyně strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.

„Skutečností je, že brexit a Velkopáteční dohoda nejsou slučitelné,“ řekla včera šéfka radikální republikánské strany, která dlouhodobě usiluje o vytvoření sjednoceného Irska. „Ať už bude brexit tvrdý nebo měkký, představuje jasnou a bezprostřední hrozbu pro hospodářské, sociální a politické fungování Irska jako celku,“ dodala během návštěvy Londýna s tím, že brexit ohrožuje mír v Severním Irsku.

Že jde o velmi citlivé téma, potvrzuje i analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš. Během konfliktu v Severním Irsku, který si za třicet let bojů vyžádal životy asi 3000 lidí, totiž docházelo ke skutečně krvavým útokům a s výjimkou nejmladší generace to mají obyvatelé Severního Irska stále v živé paměti.

„Je to citlivé téma, ke kterému se v rámci britské politické scény přistupuje obezřetně. Stále tu existuje riziko toho, že v případě narušení statu quo by mohly být vyvolány nové emoce a dojít k rozdmýchání konfliktu. Přeci jen jsou tam dvě náboženské skupiny, které tu zemi rozdělují a stačí jeden útok, který může vést k eskalaci,“ říká pro INFO.CZ Kruliš.

Podle odborníka je však těžké prohlédnout, do jaké míry je severoirská otázka považována za skutečné riziko a zda není případný konflikt v Severním Irsku politiky zneužíván. „Vzhledem k tomu, jak moc je ten problém sensitivní, se často používá i v politické rovině. Je pak těžké odhadnout, zda nedochází k jeho nadužívání. Ta rizika tam existují, ale zároveň to je věc, která je vyjednávací kartou v politice,“ tvrdí odborník.

Rozdělené Severní Irsko

Zda byla slova McDonaldové myšlena vážně, nebo šlo o politický kalkul, se můžeme jen domnívat, je však jasné, že severoirská otázka bude při jednáních o brexitu hrát ještě důležitou roli. Budoucí podoba hranic mezi Severním Irskem a Irskem sice byla součástí prvního kola jednání mezi Londýnem a Bruselem, které bylo začátkem prosince uzavřeno, aby se jednání posunula do kola druhého, tím však téma Severního Irska z jednání nevymizelo.

„S ohledem na to, jak je to senzitivní otázka, si Evropská unie vymínila, že je zapotřebí dostatečný posun v této věci, než se začne jednat o něčem dalším. Problém je ale v tom, kam to ve společném prohlášení britská premiérka Theresa Mayová s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem dotáhli. Jasné řešení tam totiž zatím napsané není a je to vyjádřené v takových frázích, které dávají prostor nejrůznějším interpretacím,“ vysvětluje Kruliš.

Britská premiérka se s šéfem Komise omezili pouze na prohlášení, že si jsou obě strany citlivosti problému vědomy, a je proto zapotřebí, aby mezi Severním Irskem a Irskem tvrdá hranice nevznikla. Stále ale zůstává nevyřešeno, jak to v praxi udělat.

3339108:article:true:true:true

„U Severního Irska je problém v tom, že od roku 1998 začali budovat infrastrukturu s ohledem na to, že tam ta pevná hranice není a vyvážejí tedy do zbytku Spojeného království – Skotska nebo do Anglie – skrze přístavy, které jsou v Irské republice, takže by to zboží muselo po brexitu překračovat tu hranici dvakrát. Jsou tam obrovské technické problémy, ta infrastruktura na to není připravená a malé podniky navíc fungují tak, že než se mléko dostane do krabice, několikrát se během procesu zpracování převeze přes hranici ze Severního Irska do Irska. Britové se tedy snaží vymýšlet kreativní řešení, aby se nemusela pevná hranice zavádět. Zároveň ale nikdo nedal na stůl kompletní návrh toho, jak to udělat,“ říká Kruliš.

Pokud by tedy nebylo vyjednáno nějaké celobritské řešení, Severní Irsko by mohlo dosáhnout zvláštního režimu. Londýn však požaduje, aby si to Severní Irsko v takovém případě odhlasovalo. „Britové řekli, že v případě, že celobritské řešení nebude možné, navrhnou řešení pro Severní Irsko. Odlišné podmínky přístupu na vnitřní trh EU pro Severní Irsko však podle Britů musí schválit severoirská exekutiva a legislativa. Takže pokud by mělo dojít k tomu, že Severní Irsko bude mít zvláštní režim, který umožní nezavádět pevnou hranici, Severní Irsko si to musí samo odhlasovat,“ vysvětluje odborník.

Severní Irsko je však hluboce rozdělené. Dvě nejsilnější strany – Sinn Féin prosazující sjednocení s Irskem a Demokratická unionistická strana (DUP), která jakékoliv přibližování k Irsku odmítá a naopak požaduje zachovat stávající status v rámci Velké Británie – se už víc než rok nemohou dohodnout na sestavení vlády. Kvůli krachu rozhovorů Londýn už v listopadu začal brát situaci do vlastních rukou a zahájil proces sestavování rozpočtu pro Severní Irsko, které toho bez vlády schopné není. Hluboké rozpory mezi Sinn Féin a unionisty se přitom týkají mimo jiné právě i odchodu Británie z EU. Případné schvalování zvláštního režimu pro Severní Irsko by tak kvůli rozkolu bylo velmi složité.

„Jsou tam tyto dvě složky, které jsou vybalancované a předpokládá se, že pokud by Británie navrhovala specifické řešení pro Severní Irsko, museli by s tím souhlasit i unionisté, kteří dosud tvrdě odmítali, aby Severní Irsko mělo nějaké specifické podmínky. Mají totiž obavy, že by se postupně začaly znovu vytvářet hlubší vazby k Irské republice a docházelo by k odklonu od Spojeného království, což by ve výsledku mohlo vést ke sjednocení Irska,“ popisuje obavy DUP Kruliš.

Co se Severním Irskem, může být jasné za pět let

S ohledem na to, jak je prosincová dohoda Mayové a Junckera o Severním Irsku obecná a dojednaná s otevřeným koncem, se tak stále vedou  - a ještě dlouho budou vést - debaty o tom, jak problém do budoucna vyřešit.

„Svým způsobem se na to najde odpověď až v době, kdy bude mít Británie dojednaný režim budoucích vztahů s Evropskou unií a ukazuje se, že se to pravděpodobně domluví až v horizontu pěti let. Teď se jedná o přechodném období a nějakém rámci budoucích vztahů, ale ty podmínky se budou dojednávat až v tom přechodném období a s ohledem na to, jak je to složité a komplexní jednání, se v Británii začalo tento týden hovořit o tom, že by to přechodné období nebylo 18 měsíců, ale mohlo by být i delší,“ připomíná Kruliš další posun v jednání z tohoto týdne.

Že by přechodné období po brexitu, který má nastat 29. března 2019, mohlo být delší, ukázal dokument, který ve středu zveřejnila britská vláda. Brusel sice navrhuje, aby ve Velké Británii platila unijní pravidla až do roku 2020, britský dokument však píše, že by přechodné období mělo trvat tak dlouho, jak bude na „přípravu nových procesů“ potřeba.

„Je to běh na dlouhou trať. Dohadování vzájemných vztahů se bude řešit i v průběhu přechodného období, kdy se už bude detailně dojednávat budoucí vztah Londýna s Bruselem, pořád tam ale bude severoirská otázka hrát svou roli,“ uzavírá Kruliš.

 

SDÍLET