Sexuální obtěžování za zdmi europarlamentu: Je čas prolomit ticho, oběti sdílejí své příběhy | info.cz

Články odjinud

Sexuální obtěžování za zdmi europarlamentu: Je čas prolomit ticho, oběti sdílejí své příběhy

K sexuálnímu zneužívání může docházet kdekoliv a ani poslanecké kanceláře a chodby Evropského parlamentu nejsou výjimkou. Obětem má pomoct nový online blog MeTooEP, kde mohou popsat svůj příběh a povzbudit tím ostatní s podobnou zkušeností. Autoři slibují anonymitu a naprostou diskrétnost. Zveřejnění konkrétních výpovědí má podle nich prolomit tabu, které se kolem sexuálního obtěžování v Evropském parlamentu stále vznáší. A to i přesto, že instituce má nastavená pravidla a na stole jsou i nové konkrétní iniciativy.

„Před dvěma lety jsem byla v Evropském parlamentu na stáži a měla jsem štěstí, protože v mém týmu byli samí milí kolegové. Byl tam jeden, který si mne obzvlášť všímal a říkal mi, že se mu líbí, jak se oblékám. (…) Jednoho dne jsem šla ke kopírce do jiné místnosti mimo naši kancelář. Zničehonic se tam tento kolega objevil. Usmál se a zezadu na krk mi položil svou ruku. Pak s ní sjel až dolů. 'Tvé pozadí v těchto šatech vypadá úžasně,' řekl. Naštěstí to byl můj poslední den, protože má stáž končila.“

Podobných příběhů se na novém blogu MeTooEP najde už několik, tento přibyl dnes ráno. Za zřízením webu stojí zaměstnanci Evropského parlamentu, kteří pracují např. jako asistenti europoslanců nebo v administrativě. Obracet se na ně mohou oběti sexuálního násilí a útoků. Zveřejnění jejich svědectví probíhá s jejich souhlasem a je u něj zaručena anonymita.

„Nadešel čas prolomit na našem pracovišti ticho, podpořit oběti a povzbudit ty, co chtějí mluvit a podělit se o své zkušenosti,“ píše se v tiskové zprávě.

O tom, že v Evropském parlamentu není vše v pořádku a v jeho útrobách může docházet k sexuálnímu obtěžování žen, ale i mužů, se hovořilo už před rokem na plénu ve Štrasburku. Autorka tohoto článku byla na místě a může potvrdit, že instituce tématem žila. Pod vlivem kampaně #MeToo, která po celém světě spustila vlnu odhalování případů sexuálního obtěžování, tehdy obvinění z tohoto činu nebo dokonce  ze znásilnění vzneslo několik zaměstnankyň europarlamentu. Na plénu se o své zkušenosti podělily i některé europoslankyně.

Bruselský server Politico tehdy sesbíral výpovědi skoro 130 žen a více než deseti mužů, kteří se svěřili s tím, že jim někdo nabízel například rady při přípravě podkladů pro poslance nebo pracovní smlouvu výměnou za sexuální služby. Některé případy zmapovaly i The Times. Oběti uvedly, že dříve nechtěly vypovídat, protože se bály ostudy a také o své pracovní místo. Mnohdy přiznávaly i to, že jednoduše nevěděly, na koho se obrátit, nebo při tom narážely na mnoho překážek ve stávajících pravidlech.

„Nemá to být hon na čarodějnice,“ uvedla pro Politico Jeanne Ponté, asistentka jednoho z francouzských europoslanců, která stojí za projektem MeTooEP. „Blog by měl pomoct s tím, abychom nastavili lepší pravidla,“ dodala.

Zmiňovaná vlna obvinění, která šla ruku v ruce s celosvětovou kampaní #MeToo, přiměla Evropský parlament, aby se tématem začal vážně zabývat. Europoslanci loni na podzim přijali rezoluci, ve které všechny formy sexuálního násilí odsoudili a chtěli, aby se případy z Evropského parlamentu zabývali nezávislí odborníci.

Zdůrazňovali také, aby součástí boje proti sexuálnímu obtěžování byly i informační kampaně, řešení problémů nedostatečného nahlašování a řešení stigmatizace ve společnosti. Podle Jeanne Ponté se ale většinu dohodnutého zatím nedaří splnit.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud