Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sexuální obtěžování za zdmi europarlamentu: Je čas prolomit ticho, oběti sdílejí své příběhy

Sexuální obtěžování za zdmi europarlamentu: Je čas prolomit ticho, oběti sdílejí své příběhy

K sexuálnímu zneužívání může docházet kdekoliv a ani poslanecké kanceláře a chodby Evropského parlamentu nejsou výjimkou. Obětem má pomoct nový online blog MeTooEP, kde mohou popsat svůj příběh a povzbudit tím ostatní s podobnou zkušeností. Autoři slibují anonymitu a naprostou diskrétnost. Zveřejnění konkrétních výpovědí má podle nich prolomit tabu, které se kolem sexuálního obtěžování v Evropském parlamentu stále vznáší. A to i přesto, že instituce má nastavená pravidla a na stole jsou i nové konkrétní iniciativy.

„Před dvěma lety jsem byla v Evropském parlamentu na stáži a měla jsem štěstí, protože v mém týmu byli samí milí kolegové. Byl tam jeden, který si mne obzvlášť všímal a říkal mi, že se mu líbí, jak se oblékám. (…) Jednoho dne jsem šla ke kopírce do jiné místnosti mimo naši kancelář. Zničehonic se tam tento kolega objevil. Usmál se a zezadu na krk mi položil svou ruku. Pak s ní sjel až dolů. 'Tvé pozadí v těchto šatech vypadá úžasně,' řekl. Naštěstí to byl můj poslední den, protože má stáž končila.“

Podobných příběhů se na novém blogu MeTooEP najde už několik, tento přibyl dnes ráno. Za zřízením webu stojí zaměstnanci Evropského parlamentu, kteří pracují např. jako asistenti europoslanců nebo v administrativě. Obracet se na ně mohou oběti sexuálního násilí a útoků. Zveřejnění jejich svědectví probíhá s jejich souhlasem a je u něj zaručena anonymita.

„Nadešel čas prolomit na našem pracovišti ticho, podpořit oběti a povzbudit ty, co chtějí mluvit a podělit se o své zkušenosti,“ píše se v tiskové zprávě.

O tom, že v Evropském parlamentu není vše v pořádku a v jeho útrobách může docházet k sexuálnímu obtěžování žen, ale i mužů, se hovořilo už před rokem na plénu ve Štrasburku. Autorka tohoto článku byla na místě a může potvrdit, že instituce tématem žila. Pod vlivem kampaně #MeToo, která po celém světě spustila vlnu odhalování případů sexuálního obtěžování, tehdy obvinění z tohoto činu nebo dokonce  ze znásilnění vzneslo několik zaměstnankyň europarlamentu. Na plénu se o své zkušenosti podělily i některé europoslankyně.

Bruselský server Politico tehdy sesbíral výpovědi skoro 130 žen a více než deseti mužů, kteří se svěřili s tím, že jim někdo nabízel například rady při přípravě podkladů pro poslance nebo pracovní smlouvu výměnou za sexuální služby. Některé případy zmapovaly i The Times. Oběti uvedly, že dříve nechtěly vypovídat, protože se bály ostudy a také o své pracovní místo. Mnohdy přiznávaly i to, že jednoduše nevěděly, na koho se obrátit, nebo při tom narážely na mnoho překážek ve stávajících pravidlech.

„Nemá to být hon na čarodějnice,“ uvedla pro Politico Jeanne Ponté, asistentka jednoho z francouzských europoslanců, která stojí za projektem MeTooEP. „Blog by měl pomoct s tím, abychom nastavili lepší pravidla,“ dodala.

Zmiňovaná vlna obvinění, která šla ruku v ruce s celosvětovou kampaní #MeToo, přiměla Evropský parlament, aby se tématem začal vážně zabývat. Europoslanci loni na podzim přijali rezoluci, ve které všechny formy sexuálního násilí odsoudili a chtěli, aby se případy z Evropského parlamentu zabývali nezávislí odborníci.

Zdůrazňovali také, aby součástí boje proti sexuálnímu obtěžování byly i informační kampaně, řešení problémů nedostatečného nahlašování a řešení stigmatizace ve společnosti. Podle Jeanne Ponté se ale většinu dohodnutého zatím nedaří splnit.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1