Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skončí v Irsku po 35 letech zákaz potratů? Na Iry v zahraničí apeluje před referendem videokampaň

Skončí v Irsku po 35 letech zákaz potratů? Na Iry v zahraničí apeluje před referendem videokampaň

Na irské občany žijící v zahraničí cílí Londýnsko-irská kampaň za potratová práva, která ve svém videu apeluje na to, aby využili své možnosti hlasovat v referendu. 25. května má v Irsku proběhnout hlasování o tom, zda je potřebné změnit současnou podobu ústavně zakotveného zákazu interrupce. Pro svou akci zvolili autoři kampaně hastag #HomeToVote, který už se dříve objevil na sociálních sítích během referenda o stejnopohlavních sňatcích.

Účastníci referenda budou v květnu tázáni na to, zda si přejí zrušení článku, známého jako „osmý dodatek“. Na jeho základě má od roku 1983 v Irsku nenarozený lidský plod stejné právo na život jako těhotná žena.

Dvouminutové video kampaně bylo natočeno v šesti zemích a jeho cílem je přimět přibližně 40 tisíc irských občanů, žijících za hranicemi země, aby využili svého práva hlasovat. Přestože odhadovaný počet Irů v zahraničí tvoří zhruba tři čtvrtě milionu lidí, právo hlasovat má v Irsku pouze ten, kdo strávil v zahraničí méně než 18 měsíců a jeho záměrem je vrátit se zpět do země. Zájemci o referendum se navíc musí včas zaregistrovat a odevzdat svůj hlas osobně.

Claire McGowran, která je členkou kampaně, upozorňuje, že referendum o potratech může být vítězstvím i prohrou v závislosti na jediném hlase. „Na každém výletu domů teď záleží, pakliže jste tedy oprávněný volit, prosíme, přijeďte do Irska,“ vyzvala McGowran.

Pokud by došlo ke změně zákona, počítala by nová legislativa s neomezeným právem podstoupit umělé přerušení těhotenství do 12 týdne gravidity. Od roku 1983 se s cílem ukončit rané těhotenství vydalo do Velké Británie odhadem na 170 tisíc irských žen. Až 2000 žen ročně si pak přes internet nelegálně pořizuje tzv. potratovou pilulku.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění si v tuto chvíli zrušení zákona přeje plných 47% hlasujících, zatímco pro jeho zachování se vyslovilo jen 28% dotázaných. Pětina lidí zůstává podle průzkumu nerozhodnutá. Změnu zákona si nejvíce přejí mladší ročníky, obyvatelé měst, ženy a osoby s vyššími příjmy.

Až dosud bylo umělé přerušení těhotenství v Irsku povolené výhradně v případě souběžného ohrožení matky na životě. Výjimka se nevztahovala ani na případy otěhotnění při znásilnění či na těhotenství se závažně poškozeným plodem. Nejvyšší možná trestní sazba za nelegální podstoupení potratu činí v Irsku 14 let.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1