Skončí v Irsku po 35 letech zákaz potratů? Na Iry v zahraničí apeluje před referendem videokampaň | info.cz

Články odjinud

Skončí v Irsku po 35 letech zákaz potratů? Na Iry v zahraničí apeluje před referendem videokampaň

Na irské občany žijící v zahraničí cílí Londýnsko-irská kampaň za potratová práva, která ve svém videu apeluje na to, aby využili své možnosti hlasovat v referendu. 25. května má v Irsku proběhnout hlasování o tom, zda je potřebné změnit současnou podobu ústavně zakotveného zákazu interrupce. Pro svou akci zvolili autoři kampaně hastag #HomeToVote, který už se dříve objevil na sociálních sítích během referenda o stejnopohlavních sňatcích.

Účastníci referenda budou v květnu tázáni na to, zda si přejí zrušení článku, známého jako „osmý dodatek“. Na jeho základě má od roku 1983 v Irsku nenarozený lidský plod stejné právo na život jako těhotná žena.

Dvouminutové video kampaně bylo natočeno v šesti zemích a jeho cílem je přimět přibližně 40 tisíc irských občanů, žijících za hranicemi země, aby využili svého práva hlasovat. Přestože odhadovaný počet Irů v zahraničí tvoří zhruba tři čtvrtě milionu lidí, právo hlasovat má v Irsku pouze ten, kdo strávil v zahraničí méně než 18 měsíců a jeho záměrem je vrátit se zpět do země. Zájemci o referendum se navíc musí včas zaregistrovat a odevzdat svůj hlas osobně.

Claire McGowran, která je členkou kampaně, upozorňuje, že referendum o potratech může být vítězstvím i prohrou v závislosti na jediném hlase. „Na každém výletu domů teď záleží, pakliže jste tedy oprávněný volit, prosíme, přijeďte do Irska,“ vyzvala McGowran.

Pokud by došlo ke změně zákona, počítala by nová legislativa s neomezeným právem podstoupit umělé přerušení těhotenství do 12 týdne gravidity. Od roku 1983 se s cílem ukončit rané těhotenství vydalo do Velké Británie odhadem na 170 tisíc irských žen. Až 2000 žen ročně si pak přes internet nelegálně pořizuje tzv. potratovou pilulku.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění si v tuto chvíli zrušení zákona přeje plných 47% hlasujících, zatímco pro jeho zachování se vyslovilo jen 28% dotázaných. Pětina lidí zůstává podle průzkumu nerozhodnutá. Změnu zákona si nejvíce přejí mladší ročníky, obyvatelé měst, ženy a osoby s vyššími příjmy.

Až dosud bylo umělé přerušení těhotenství v Irsku povolené výhradně v případě souběžného ohrožení matky na životě. Výjimka se nevztahovala ani na případy otěhotnění při znásilnění či na těhotenství se závažně poškozeným plodem. Nejvyšší možná trestní sazba za nelegální podstoupení potratu činí v Irsku 14 let.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud