Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skotové o sobě dali důrazně vědět. Za nezávislost země demonstrovalo nejméně 35 tisíc lidí

Skotové o sobě dali důrazně vědět. Za nezávislost země demonstrovalo nejméně 35 tisíc lidí

Za nezávislost Skotska dnes v Glasgowě demonstrovalo podle odhadů policie asi 35 000 lidí, podle organizátorů jich bylo na 60 000. Informovala o tom agentura AFP. Někteří manifestující přišli ve skotských mužských sukních - kiltech. Kromě skotských vlajek byly vidět i vlajky Katalánska, tedy španělské autonomní oblasti, která také usiluje o nezávislost.

Lidé nesli vlajky s modrým podkladem a bílým úhlopříčným křížem, někteří do nich zahalili své tělo. Do ulic ale vyšli také zastánci jednoty Velké Británie s britskými vlajkami.

„Účastním se takových pochodů už 35 let a ještě nikdy jsem neviděl takový dav,“ řekl místopředseda Skotské národní strany (SNP) Keith Brown, jeden z nejbližších spolupracovníků skotské první ministryně Nicoly Sturgeonové.

Demonstrace za nezávislost Skotska se konají každý rok a od referenda o nezávislosti ze září roku 2014, kdy se 55 procent Skotů vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií, se jich účastní stále více lidí. Loni jich podle AFP bylo přibližně 20.000.

Sturgeonová po brexitu v roce 2016 usilovala o vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Poukazovala na skutečnost, že 62 procent Skotů se o dva roky dříve v referendu vyslovilo pro setrvání Británie v Evropské unii, zatímco celkově se Britové vyslovili pro odchod z bloku. Po neúspěchu SNP v loňských parlamentních volbách ale předsedkyně skotské vlády od záměru prozatím upustila.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1