Skotové o sobě dali důrazně vědět. Za nezávislost země demonstrovalo nejméně 35 tisíc lidí | info.cz

Články odjinud

Skotové o sobě dali důrazně vědět. Za nezávislost země demonstrovalo nejméně 35 tisíc lidí

Za nezávislost Skotska dnes v Glasgowě demonstrovalo podle odhadů policie asi 35 000 lidí, podle organizátorů jich bylo na 60 000. Informovala o tom agentura AFP. Někteří manifestující přišli ve skotských mužských sukních - kiltech. Kromě skotských vlajek byly vidět i vlajky Katalánska, tedy španělské autonomní oblasti, která také usiluje o nezávislost.

Lidé nesli vlajky s modrým podkladem a bílým úhlopříčným křížem, někteří do nich zahalili své tělo. Do ulic ale vyšli také zastánci jednoty Velké Británie s britskými vlajkami.

„Účastním se takových pochodů už 35 let a ještě nikdy jsem neviděl takový dav,“ řekl místopředseda Skotské národní strany (SNP) Keith Brown, jeden z nejbližších spolupracovníků skotské první ministryně Nicoly Sturgeonové.

Demonstrace za nezávislost Skotska se konají každý rok a od referenda o nezávislosti ze září roku 2014, kdy se 55 procent Skotů vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií, se jich účastní stále více lidí. Loni jich podle AFP bylo přibližně 20.000.

Sturgeonová po brexitu v roce 2016 usilovala o vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Poukazovala na skutečnost, že 62 procent Skotů se o dva roky dříve v referendu vyslovilo pro setrvání Británie v Evropské unii, zatímco celkově se Britové vyslovili pro odchod z bloku. Po neúspěchu SNP v loňských parlamentních volbách ale předsedkyně skotské vlády od záměru prozatím upustila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud