Skotové o sobě dali důrazně vědět. Za nezávislost země demonstrovalo nejméně 35 tisíc lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skotové o sobě dali důrazně vědět. Za nezávislost země demonstrovalo nejméně 35 tisíc lidí

Skotové o sobě dali důrazně vědět. Za nezávislost země demonstrovalo nejméně 35 tisíc lidí

Za nezávislost Skotska dnes v Glasgowě demonstrovalo podle odhadů policie asi 35 000 lidí, podle organizátorů jich bylo na 60 000. Informovala o tom agentura AFP. Někteří manifestující přišli ve skotských mužských sukních - kiltech. Kromě skotských vlajek byly vidět i vlajky Katalánska, tedy španělské autonomní oblasti, která také usiluje o nezávislost.

Lidé nesli vlajky s modrým podkladem a bílým úhlopříčným křížem, někteří do nich zahalili své tělo. Do ulic ale vyšli také zastánci jednoty Velké Británie s britskými vlajkami.

„Účastním se takových pochodů už 35 let a ještě nikdy jsem neviděl takový dav,“ řekl místopředseda Skotské národní strany (SNP) Keith Brown, jeden z nejbližších spolupracovníků skotské první ministryně Nicoly Sturgeonové.

Demonstrace za nezávislost Skotska se konají každý rok a od referenda o nezávislosti ze září roku 2014, kdy se 55 procent Skotů vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií, se jich účastní stále více lidí. Loni jich podle AFP bylo přibližně 20.000.

Sturgeonová po brexitu v roce 2016 usilovala o vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Poukazovala na skutečnost, že 62 procent Skotů se o dva roky dříve v referendu vyslovilo pro setrvání Británie v Evropské unii, zatímco celkově se Britové vyslovili pro odchod z bloku. Po neúspěchu SNP v loňských parlamentních volbách ale předsedkyně skotské vlády od záměru prozatím upustila.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.